Jestem mężczyzna 25 lat. Lecze się na zespół jelita drazliwego już od 2,5 roku bez rezultatów . Zmie

5 odpowiedzi
Jestem mężczyzna 25 lat. Lecze się na zespół jelita drazliwego już od 2,5 roku bez rezultatów . Zmienilem już dwóch lekarzy , odnosilem wrazenie że wgl nie chcieli mnie sluchac tylko dostawalem leki i do domu. Przeszedlem wszystkie badania gastroskopia, kolanoskopia, usg jamy brzusznej, tomograf jamy brzusznej. Moim najwiekszym problemem są gazy, mam je 24 godziny na dobę. Bóle brzucha i nagłe bieganie do lazienki też jest ale to jestem w stanie znieść. Jedynie gazy są moją udręką. Unikam spotkan towarzyskich, kina itp ponieważ kończy się to moją kompromitacją. Byłem też u dietetyka tylko że po tej diecie gazy nie ustapily a schudlem az 8 kg. Pomocy bo już nie wiem jak z tym zyc.
Dzień dobry,

takie dolegliwości jak zostały przez Pana opisane mogą też dawać inne jednostki chorobowe, które należałoby wykluczyć (np. SIBO czy celiakia). Badania, które wykonał Pan do tej pory będą z pewnością pomocne, ale prawdopodobnie diagnostykę trzeba będzie poszerzyć. Musiałabym też przeprowadzić szczegółowy wywiad żywieniowo-zdrowotny i zobaczyć dzienniczek żywienia, żeby uzyskać więcej informacji. Dieta w tej sytuacji powinna przede wszystkim eliminować nieprzyjemne dolegliwości, a nie powodować spadek wagi. Zapraszam na konsultację.

Veronika Ulanecka
Clinic Food

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry!
Wzdęcia, gazy w ZJD mogą być spowodowane nieprawidłowym zachowaniem żywieniowym:
szybkie, w biegu jedzenie, obfite posiłki, spożycie strączkowych lub kapustnych warzyw. Wiele owoców też sprzyjają powstawaniu gazów. Czy jest możliwe że Pan nie toleruję laktozy? Proponuję wprowadzić zapis wszystkich spożywanych posiłków i wpisywać reakcję powstające lub nie. W praktyce dietetyka możliwe podejście do diety pod katem cukrów (Fodmap). Pozdrawiam
W dietetyce wciąż pojawiają się nowe trendy w żywieniowym leczeniu jelita drażliwego. Wykonał Pan szczegółowa diagnostykę i warto te badania również pokazać dietetykowi. Interesuje mnie jednak czy poza wspomnianymi badaniami wykonywał Pan także badanie CRP i oznaczenie przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej (mające na celu wykluczenie celiakii)? Czy przyjmował Pan probiotyki w czasie kuracji i jakiego rodzaju były to bakterie? Wierzę, że znajdzie Pan pomoc.
Witam,
leczenie zespołu jelita drażliwego można wesprzeć także psychoterapią. Nasilenie się problemów somatycznych może bowiem mieć również podłoże psychologiczne. Nie mam informacji, jaką dietę zaproponował Panu dietetyk. W leczeniu dolegliwości, na jakie Pan cierpi, dobre efekty daje dieta FODMAP. Polecam wizytę u specjalisty psychodietetyka, najlepiej gdyby była to osoba dwóch specjalności, tzn. psychodietetyk i dietetyk.
Życzę zdrowia, Żaneta Wojtalewicz.
Proszę spróbować wizyty u psychodietetyka, który oprócz odpowiedniej diety przede wszystkim wysłucha, a ponadto poradzi co robić dalej. IBS ma podłoże stresowe, więc terapia może okazać się bardzo pomocna.
W razie pytań zapraszam do kontaktu
Pozdrawiam serdecznie

Eksperci

Justyna Tereszkiewicz

Justyna Tereszkiewicz

Dietetyk

Łańcut

Kamila Hryckiewicz

Kamila Hryckiewicz

Dietetyk

Koszalin

Agnieszka Kwiatek

Agnieszka Kwiatek

Dietetyk

Katowice

Katarzyna Rucińska

Katarzyna Rucińska

Dietetyk

Szczecin

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 32 pytań dotyczących usługi: zespół jelita drażliwego
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.