Jestem mężczyzną, mam 33 lata. Od 2012 r. ze zdiagnozowaną w skórnych testach alergią wziewną na pył
2
odpowiedzi
Jestem mężczyzną, mam 33 lata. Od 2012 r. ze zdiagnozowaną w skórnych testach alergią wziewną na pyłki drzew (olcha, brzoza, leszczyna), traw i roztocza kurzu domowego. Leczę się w u lekarza POZ, okresowo zgłaszam się do poradni alergologicznej. Biorę na stałe Loratadynę 1x1 tabletka, w sezonie pylenia lub w czasie nasilenia objawów (katar, silny świąd nosa, oczu, kichanie itp.) dodatkowo przez krótki czas Pronasal. Nie zgodziłem się na odczulanie. Loratadynę dobrze toleruję, jest skuteczna, nie powoduje działań niepożądanych. Przy próbie odstawienia leku, nawet w sezonie jesienno-zimowym, objawy nawracają po kilku dniach (alergia na roztocza). Czy mogę przyjmować Loratadynę cały czas, "do końca życia", jeżeli istnieje taka potrzeba, bez obaw o poważne działania niepożądane?
Witam. Czasami pacjenci wymagają przewlekłego stosowania leków antyhistaminowe. Nie należą one do leków wywołujących groźne objawy niepożądane. Proszę jednak pamiętać, że alergia ma to do siebie , ze z czasem ulega nasileniu, a wtedy loratadyna może nie wystarczyć. Proszę jeszcze raz przemyśleć kwestię odczulania.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Z ciekawości sprawdziłem, czy są badania dotyczące wieloletniego podawania tych leków. Otóż takich systematycznych badań nie ma, opieramy się na ogólnych obserwacjach ich bezpieczeństwa i braku dowodów na szkodliwość. Nie wiemy tak naprawdę, czy bezpiecznie można je stosować "do końca życia".
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.