Jestem mężczyzną po 40, i czuję że od kilkunastu lat jestem pogubiony we własnym życiu. Niegdyś byłe

3 odpowiedzi
Jestem mężczyzną po 40, i czuję że od kilkunastu lat jestem pogubiony we własnym życiu. Niegdyś byłem człowiekiem energicznym, wiedzącym czego chcę, walczącym o swoje i idącym do przodu. Od kilkunastu lat nie potrafię podjąć poważnych decyzji, i boję się odpowiedzialności w życiu osobistym (choćby z tego powodu nie założyłem rodziny, mam wrażenie że nieustannie boję się związku z drugą osobą, bo nie dam rady, nie utrzymam rodziny itd)
Moje życie od kilku lat przypomina jeden wielki ciąg niedokończonych pomysłów, przedsięwzięć naukowych, osobistych, zaciągniętych zobowiązań finansowych (dobre serce + pomoc potrzebującym bliskim), z których z wielkim trudem wychodzę. Często to wygląda tak, że mam pełno energii i pomysłów, które są znakomite a których ja nie potrafię zrobić bo albo boje się że czegoś nie umiem, albo że np nie starczy mi pieniędzy. Te pomysły często okazują się potem trafione, bo kilka razy już się zdarzyło, że ktoś na nich skorzystał. Mi natomiast zabrakło odwagi by to zrobić
Co moglibyście Państwo poradzić jak wyprostować swoje życie, jak przestać się bać. Jak znów mieć taką odwagę i decyzyjność do życia jaką miałem choćby 20 lat temu. Czy w tym przypadku może pomóc psycholog czy może bardziej coach?, bo nie ukrywam że chciałbym skorzystać z takiej pomocy.
Witam Pana serdecznie,
z tego co dla mnie wybrzmiewa z Pana opisu to przede wszystkim tęsknota za dawnym sobą. Jest Pan teraz w bardzo ważnym momencie w życiu. W wieku mniej więcej 40 lat wchodzimy w nową fazę rozwojową, w tak zwany wiek średni. Faza ta stawia przed nami nowe zadania i wyzwania ale jednocześnie domaga się swego radzuju podsumowania wcześniejszego okresu. Być może dlatego właśnie teraz postanowił Pan poszukać pomocy w rozwiązaniu problemu, który jak Pan napisał, trapi Pana od kilkunastu lat. Nie da się na podstawie krótkiego opisu za dużo powiedzieć ale to co ja zauważam to brak poczucia sprawczości, który być może wynika z niskiego poczucia wartości. Zarówno nad jednym, jaki i drugim można pracować z bardzo dobrymi efektami w ramach psychoterapii, do czego Pana zachęcam. Psychoterapia jest bardzo bezpiecznym sposobem na wprowadzenie zmiany, na "wyprostowanie swojego życia" jak Pan to ujął. Ważny jest wybór odpowiedniej osoby, takiej która budzi Pana zaufanie i z która będzie się Pan dobrze i bezpiecznie czuł. Natomiast jeśli chodzi o coaching to nie mogą się wypowiedzieć, ponieważ nie jestem specjalistką w tej dziedzinie.
Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam
Ewelina Prigan

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! W Pana wypowiedzi dostrzegam kilka punktów zaczepienia, które mogłyby stać się celami pracy z psychologiem lub coachem. Na pierwszy plan wysuwają się problemy z decyzyjnością, wynikające m.in. z lęku przed tym, że Pan sobie nie poradzi. W gabinecie specjalista mógłby zaproponować Panu pracę nad budowaniem poczucia samoskuteczności i pewności siebie, np. poprzez stawianie sobie stopniowo trudniejszych celów i realizowanie ich. Kolejną kwestią, którą Pan porusza, są trudności w zaakceptowaniu niepewności, które w nieunikniony sposób związane są z podejmowaniem zobowiązań, takich jak zaangażowanie się związek czy realizowanie projektów. Warto by poświęcić część pracy na nauce akceptacji tego lęku, np. przez naukę umiejętności związanych z uważnością. Zaproponowałbym też Panu pracę nad rozpoznaniem wartości i celów, które są dla Pana ważne. Mogą one stanowić źródło motywacji do angażowania się w te rzeczy, o których Pan wspomniał. Jeśli wizja pracy nad tymi umiejętnościami i budową pełnego życia jest dla Pana atrakcyjna, to zachęcam do skorzystania z pomocy specjalisty. Moim zdaniem zarówno psycholog, coach, jak i psychoterapeuta, mogliby pomóc Panu w tej sytuacji. Mam nadzieję, że te sugestie będą dla Pana pomocne. Życzę wszystkiego dobrego, Wojciech Ilski.
Szanowny Panie, dziękuję za zaufanie i odwagę w podzieleniu się swoimi trudnościami. To pierwszy krok w kierunku zmiany i odzyskania równowagi w życiu. Twój opis sugeruje, że może to być wynik różnych czynników, takich jak obawy przed porażką, utratą kontroli czy związkami emocjonalnymi. Psychoterapia, bądź konsultacja z psychologiem może być odpowiednim krokiem, aby zrozumieć głębsze przyczyny tych obaw i nauczyć się skutecznych strategii radzenia sobie z nimi. Poprzez eksplorację swoich myśli, emocji i doświadczeń możemy wspólnie pracować nad budowaniem pewności siebie, umiejętnościami podejmowania decyzji i radzeniem sobie ze stresem. Warto podjąć decyzję, która najlepiej odpowiada Pana potrzebom i preferencjom. Pozdrawiam Szymon Wojczakowski

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.