Jestem mitomanem. Swoimi kłamstwami niemalże zniszczyłem swój związek, chociaż moja partnerka daje m

2 odpowiedzi
Jestem mitomanem. Swoimi kłamstwami niemalże zniszczyłem swój związek, chociaż moja partnerka daje mi kolejne szanse. Rozmawialiśmy o tym i widzę jak mocno ją skrzywdziłem (niektóre kłamstwa były ekstremalne). Sam często nie przywiązywałem wagi do wypowiadanych słów, a na oskarżenia o kłamstwa reagowałem agresywnie. Po burzliwej dyskusji partnerka stwierdziła, że jestem właśnie mitomanem, a ja nie jestem pewien, czy to prawdziwa choroba, czy tylko kolejne usprawiedliwienie wymyślone przez kłamców. Tak, czy siak jest źle, bo czy choroba, czy nie, to kłamstwa zatruwają związek. Dostrzegam problem, chociaż dopiero teraz - po 4 latach wspólnego życia i chcę go rozwiązać.
Nie zliczę ile razy powinna mnie zostawić dla swojego dobra i nie wiem, czy słusznie robię ciągnąc ją dalej w życie ze mną bez gwarancji, że przestanę ją oszukiwać. Stąd też krótkie pytanie po długim wprowadzeniu - czy rzeczywiście mam szansę wyzbyć się kłamstwa ze swojego życia poprzez odpowiednią terapię? Już się zapisałem na terapię indywidualną, ale zastanawiam się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie wspólna?
Witam serdecznie. Postaram się przynajmniej w zarysie odpowiedzieć na Pana wątpliwości. Zaczęłabym od tego, że nie jestem zwolenniczką stawiania sobie samemu , czy osobom bliskim diagnozy. Rozumiem, że Pana problemem są kłamstwa, które źle wpływają na Pański związek i znacznie utrudniają jego funkcjonowanie. Dość często kłamstwa utożsamiane są właśnie z zaburzeniem określanym mitomanią, jednak w przeciwieństwie do kłamstwa, które ma charakter celowy, mitomania nie ma żadnego konkretnego celu. Osoba z takim zaburzeniem utożsamia się z tym, co mówi oraz szczerze w to wierzy. Skłonność do mitomanii ma charakter permanentny i może trwać wiele lat. Należy podkreślić, iż często współwystępuje w przebiegu różnych chorób i zaburzeń psychicznych, które na początku należałoby wykluczyć.
W przypadku celowych kłamstw mamy natomiast do czynienia z dążeniem do osiągnięcia określonych korzyści i mają one charakter intencyjny.
Proponowałabym wizytę u psychoterapeuty, osobiście proponuję , żeby każde z Państwa trafiło do "swojego" specjalisty.

Odpowiadając na Pana pytanie dotyczące skuteczności psychoterapii w przypadku mitomanii, to należy podkreślić, iż w dużej mierze jest ona uzależniona od podejścia pacjenta do psychoterapii i jego motywacji. Z Pana wypowiedzi wnioskuję, iż jest Pan zdeterminowany i chce rozwiązać swoje problemy.
Dlatego też zalecam spotkanie z psychoterapeutą.

pozdrawiam
mgr Wioletta Loster
(psychoterapeuta psychodynamiczny)



Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Mitomania jest zaburzeniem osobowości, które przejawia się skłonnością do patologicznego kłamstwa i fantazjowania na swój temat. Wiąże się z tworzeniem nieprawdziwych historii na temat swojego życia.
Naukowcy spieraję się , czy mitomania jest chorobą psychiczną, zaburzeniem osobowości, czy po prostu jednym z typów osobowości.
Osobiście uwarzam, że to zaburzenie osobowości, często powiązanie z innymi zaburzeniami psychicznymi.
Leczeni - psychoteraoia lub hipnoterapia.
UWAGA:
Mitomania często jest mylona z konfabulację (wspomnienia rzekome)
Pozdrawiam Krzysztof Dudzński (kontakt przez HP lub FB)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.