Jestem na deficycie kalorycznym, chodzę regularnie na siłownię, piję dużo wody i staram dużo się rus

3 odpowiedzi
Jestem na deficycie kalorycznym, chodzę regularnie na siłownię, piję dużo wody i staram dużo się ruszać. Z czego może wynikać to, że moja waga ciągle stoi w miejscu?
Dzień dobry! Problem zatrzymania się masy ciała może być wieloczynnikowy:

1. Podstawową przemianę materii należy obliczyć na podstawie wzoru Mifflina i pomnożyć przez wskaźnik PAL oszacowujący aktywność fizyczną. Deficyt kaloryczny nie powinien być niższy niż podstawowa przemiana materii.

2. Posiłki: Czy produkty używane do posiłku są ważone np. oliwa z oliwek, czy zdąża się podjadać między głównymi posiłkami, czy zdąża się próbować posiłek w trakcie przygotowania, czy napoje są dosładzane itp. Problemem zatrzymania się masy ciała może być nieświadome dostarczanie dodatkowy kalorii.

3. Aktywność fizyczna: pojęcie dużo ruszać może być subiektywne, polecam na początek sprawdzić za pomocą krokomierza ile kroków jest robionych dziennie, czy wybrany rodzaj aktywności fizycznej jest skierowany na spalanie tkanki tłuszczowej czy bardziej na budowie mięśni.

4. Czy przed rozpoczęciem redukcji masy ciała zostały wykonane badania morfologiczne. Problemem w zatrzymaniu się masy ciała może być np. insulinooporność lub niedoczynność tarczycy.

5. Podejście holistyczne do redukcji masy ciała: podczas redukcji masy ciała warto zadbać o higienę posiłku (jedzenie o stałych godzinach bez rozpraszaczy w spokojnej atmosferze), higienę snu (przewietrzenie pokoju, spanie przez 8 godzin), zapanowanie nad reakcją w sytuacjach na które nie ma się wpływu oraz stresem.

W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu!
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Waga może stać w miejscu z różnych powodów, mimo że stosujesz się do zasad zdrowego stylu życia. Oto kilka możliwych przyczyn:
- Niedokładne szacowanie kalorii: możesz niedokładnie oceniać spożycie kalorii i spożywać więcej niż myślisz. Wyliczenie zapotrzebowania twojego organizmu należy ująć poprzez nie tylko jego stan psycho-fizyczny, ale również szeroko rozumiany całokształt dobrostanu zdrowotnego
- Adaptacja organizmu: organizm może się zaadaptować do niższego spożycia kalorii, spowalniając metabolizm, co może utrudniać utratę wagi.
- Retencja wody: intensywne ćwiczenia i zmiany w diecie mogą prowadzić do zatrzymywania wody, maskując rzeczywistą utratę tkanki tłuszczowej.
- Budowanie masy mięśniowej: Ćwiczenia siłowe mogą prowadzić do zwiększenia masy mięśniowej, która waży więcej niż tłuszcz. Nawet jeśli waga stoi w miejscu, możesz tracić tkankę tłuszczową i zyskiwać mięśnie.
- Wahań hormonalnych: hormony wpływają na wagę, a różne czynniki, takie jak stres, menopauza czy problemy z tarczycą, mogą wpłynąć na równowagę hormonalną.
- Niewystarczający sen: niedobór snu może wpływać na poziom hormonów i metabolizm, utrudniając utratę wagi.
Warto jest ocenić swoją dietę i styl życia, aby sprawdzić, czy te czynniki mogą wpływać na stagnację wagi.
Dzień dobry, warto sprawdzić czy faktycznie stosuje Pan/Pani deficyt kaloryczny (może nie liczy Pani do bilansu jakiś produktów, np. oleju do smażenia), warto też profilaktyczne badania w celu ustalenia czy nie mamy do czynienia z jednostką chorobową