Jestem na pierwszym roku studiów, mam problemy z atakami paniki, potrafię być wybuchowy, szybko się
5
odpowiedzi
Jestem na pierwszym roku studiów, mam problemy z atakami paniki, potrafię być wybuchowy, szybko się denerwuje/stresuje, mam wątpliwości czy podejmuje dobre decyzje, mam problemy z budowaniem własnych opinii. Te objawy zauważam u siebie, nie są bardzo silne czy częste, ale chciałbym się od nich uwolnić. Jaka terapia mogłaby mi pomoc?
Dzień dobry,to super,że szuka Pan pomocy. Najskuteczniejsza i potwierdzona naukowo terapia dla Pana problemów jest w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. To bardzo ważne, ze szuka Pan pomocy w poradzeniu sobie z zaistniała sytuacją. Przykre objawy, które towarzysza napadom panicznego lęku z pewnością obniżają jakość życia. Bez względu na częstotliwość ataków, warto skorzystać z pomocy psychologicznej. Celem leczenia lęku napadowego jest zminimalizowanie jego odczuwania, zmniejszenie częstości występowania oraz nauczenie się strategii radzenia sobie z lękiem. Poza psychoterapią można stosować naukę technik relaksacyjnych, rozluźniania mięśni, odprężania, prawidłowego oddychania.
Skuteczne mogą okazać się także techniki terapii ericksonowskiej, oraz terapia integrująca rożne nurty.
Pozdrawiam serdecznie
Skuteczne mogą okazać się także techniki terapii ericksonowskiej, oraz terapia integrująca rożne nurty.
Pozdrawiam serdecznie
Pisze Pan o objawach, które Pana niepokoją, chciałby się Pan od nich uwolnić. Niewykluczone, że mają one swoje źródło głębiej, w dynamice przeżyć wewnętrznych (lęków, wątpliwości, dylematów etc.). Jest prawdopodobne, że to z czym się Pan zmaga jest też związane ze stresem i wyzwaniami, których Pan obecnie doświadcza (początek studiów w symbolicznym znaczeniu to jeden z etapów przejścia z młodzieńczości w dorosłość, co może wzbudzać w Panu różne nie do końca w tym momencie uświadamiane uczucia). Myśl o podjęciu terapii, wydaje się więc rozsądna. Jest wiele różnych podejść terapeutycznych. Poczynając od tych skupionych w dużej mierze na eliminacji objawów (m.in. terapia behawioralna, poznawczo-behawioralna), do takich, które oprócz eliminacji symptomów mają na celu pomóc osobie w odkrywaniu własnej psychiki, gdzie często leży - początkowo ukryte - źródło cierpienia, ale też i rozwoju (m.in. terapia Gestalt, psychodynamiczna, psychoanalityczna, Psychoterapia zorientowana na Proces). Myślę, że ważne jest też, aby wybrać terapeutę, w którego obecności będzie się Pan czuł na tyle bezpiecznie, by móc otworzyć się na proces terapii.
Proszę poszukać terapeuty, który pracuje terapią CBT (poznawczo- behawioralną) i ma doświadczenie w pracy z pacjentami lękowymi.
Dzień dobry.
Studia są z pewnością dla Pana źródłem silnego stresu. Możemy porozmawiać o tym dlaczego aż tak mocno Pan to przeżywa i czy konieczna jest psychoterapia. Zapraszam do mojego gabinetu.
Sylwia Kucharska
Studia są z pewnością dla Pana źródłem silnego stresu. Możemy porozmawiać o tym dlaczego aż tak mocno Pan to przeżywa i czy konieczna jest psychoterapia. Zapraszam do mojego gabinetu.
Sylwia Kucharska
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.