Jestem nastolatką i nie umiem radzić sobie z roznymi sytuacjami z przeszłości ktore teraz do mnie wr

2 odpowiedzi
Jestem nastolatką i nie umiem radzić sobie z roznymi sytuacjami z przeszłości ktore teraz do mnie wracają. Płacze gdy mi źle i niepotrafie nie myśleć o tym czymś. Ciagle mam to w glowie nawet jak na chwile zapomna to jest tak silne ze to wraca jestem bardzo wrazliwa chodze do psychologa ale mimo to silniejsze odemnie nic niepomaga szukam sobie ciagle nowych problemów i sie stresuje nimi niepotrzebnie i popadam w jakąś czarną rozpacz wmawiam sobie ze bedzie wszystko ok ale potem znow na nowo przypominam sobie i na nowo. Co moge zrobic aby nie myslec tak duzo czy sa jakies sposoby techniki na to ? Pozdrawiam
Dzień dobry,
Dobrze, że dostrzegasz istniejący problem i korzystasz z pomocy psychologa. Ale sam psycholog może nie mieć wystarczających możliwości, by pomóc, jeśli nie jest psychoterapeutą. Dlatego ważne jest, byś chodziła na terapię do psychoterapeuty. Jeśli te powracające wspomnienia dotyczą trudnych wydarzeń z dzieciństwa, na pewno pomocne będzie przepracowanie tych sytuacji na terapii, aby móc w ten sposób uwolnić się od ich tak silnego wpływu. Można sobie na bieżąco znajdować różne zajęcia, które sprawiają Ci radość i pozwalają nie skupiać się na trudnych wspomnieniach, ale jeśli one ciągle powracają, oznacza to zwykle, że potrzeba je przepracować by móc sobie z nimi poradzić.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska
Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

zachęcałabym do analizy od kiedy pojawiły się negatywne myśli.
Czy wydarzyła się jakaś sytuacja która wyzwoliła owe negatywne myśli z przeszłości.
Wizyty u psychologa, są rozsądnym rozwiązaniem w celu odzyskania równowagi psychicznej wymaga to jednak jak każdy proces, czasu i cierpliwości, zanim dostrzeże się wartości terapeutyczne.

Jeśli chodzi o techniki, które mogą pomóc Pani zmniejszyć siłę natrętnych myśli polecam:

1. Technikę „Zatrzymania myśli”. Gdy poczuje Pani, że intensywne myśli wracają, można spróbować „zatrzymać” je, mówiąc sobie w myślach lub na głos: „stop”. Następnie należy przekierować uwagę na coś, co dzieje się w danym momencie, na przykład można skupić się na jakimś przedmiocie, którego się dotyka, na zapachu w pokoju, na dźwiękach wokół siebie. Celem jest odciągnięcie uwagi od trudnych myśli.

2. Dziennik emocji: spisywanie tego, co się czuje i o czym się myśli, może pomóc wyrzucić z siebie nadmiar emocji. Można poświęcić kilka minut każdego dnia, aby zapisać swoje myśli. Częste zapisanie swoich przeżyć przynosi ulgę i pozwala na lepsze zrozumienie tego, co się czuje.

3. Ćwiczenia oddechowe: można spróbować prostych ćwiczeń oddechowych w momencie kiedy negatywne myśli się pojawiają. Oddychać należy głęboko dzięki czemu uspakaja się ciało i umysł. Skupienie się na oddechu przez minutę lub dwie może przerwać spiralę negatywnych myśli.

4. Czas na myślenie: pomocne może być zaplanowanie konkretnego, krótkiego czasu na te trudne myśli. Na przykład proszę ustalić, 10 minut w ciągu dnia na przeżywanie i rozważanie tych wspomnień. Po tym czasie proszę powrócić do innych zajęć. To pozwala na wyrażenie emocji w kontrolowany sposób.

Pozdrawiam,
Krystiana Cieślik

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.