Jestem od roku w związku, moja partnerka bardzo często zadaje mi pytanie, czy jestem wierny czy nie

5 odpowiedzi
Jestem od roku w związku, moja partnerka bardzo często zadaje mi pytanie, czy jestem wierny czy nie zrobie nic głupiego, czy nie będę pisał z innymi kobietami itp. Przez bardzo długi czas tłumaczyłem jej, że jestem wierną osobą, że tą cechę szanuje w sobie najbardziej i nigdy czegoś takiego bym się nie dopuścił, zwłaszcza, że uważam moją partnerkę za bardzo atrakcyjną kobietę i nie potrzebuję szukać doznań emocjonalnych, a tym bardziej fizycznych gdziekolwiek indziej. Niestety po wielu moich tłumaczeniach, że te pytania sprawiają, że czuję się po nich źle, że mi nie ufa, a zaufanie w związku to jest dla mnie podstawa, partnerka obiecując, że już więcej nie będzie ich zadawać robi to nadal, twierdząc, że przecież to są tylko zwykłe pytania i chciała po prostu porozmawiać na spokojnie i usłyszeć, ze ją kocham i tego nie zrobię. Niestety ja już nie mam sił kolejny raz udowadniać swojej wierności, znam swoją wartość i bardzo ciąży mi uczucie braku zaufania z jej strony. Prowadzi to do wielu konfliktów i sporów, bo wcześniej nie reagowałem tak emocjonalnie na te pytania, jednak jeżeli są one poruszane notorycznie, a ja angażuję się za każdym razem, aby wytłumaczyć, że nie ma się o co martwić, moja cierpliwość się kończy a frustracja narasta tym, że czuję się nie słuchany, gdyż tłumaczę ze tego typu pytania budzą we mnie negatywne emocje, a one ciągle się pojawiają. Partnerka twierdz, że mi ufa, jednak ja przez całą tą sytuację tego nie czuję, a moje tłumaczenia tego nie przynoszą skutków. Proszę o poradę.
Dzień dobry, Zrozumiałe jest, że sytuacja, w której wielokrotnie musi Pan zapewniać partnerkę o swojej wierności, mimo wcześniejszych wyjaśnień, może być frustrująca i wyczerpująca emocjonalnie. Powtarzające się pytania o Pana lojalność wskazują na to, że partnerka zmaga się z pewnymi lękami lub brakiem poczucia bezpieczeństwa w związku, mimo że deklaruje zaufanie.

Warto rozważyć otwartą, spokojną rozmowę, w której jasno przedstawi Pan swoje uczucia i wyjaśni, jak wpływa na Pana ciągłe kwestionowanie wierności. Można także wspólnie zastanowić się nad przyczynami jej obaw oraz nad tym, jak oboje możecie pracować nad budowaniem większego zaufania w relacji.

Jeżeli takie rozmowy nie przynoszą efektu, rozważenie terapii par może być pomocne. Czasami wsparcie terapeuty pozwala na głębsze zrozumienie potrzeb i obaw obu stron oraz na znalezienie skutecznych strategii radzenia sobie z trudnościami.

Ważne jest, aby obie strony czuły się słyszane i szanowane, a praca nad zaufaniem jest kluczowa dla zdrowia i stabilności każdego związku. Pozdrawiam serdecznie, MB

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry.
Warto zacząć od szczerej rozmowy wyrażając jak te pytania wpływają na Pana emocjonalnie. Lepiej jest używać "ja" zamiast "ty" w rozmowie, aby unikać ataków. Na przykład: "Czuję się niesłuchany i niezrozumiany, kiedy często pytasz o moją wierność, mimo że wielokrotnie zapewniałem Cię o swojej lojalności".
Możliwe, że Pana partnerka mogła doświadczyć zdrady w poprzednich związkach lub mieć inne powody, dla których czuje się niepewnie. Często takie obawy mogą wynikać również z niskiej samooceny.
Jeśli ciągłe tłumaczenia nie przynoszą rezultatów, może to być znak, że potrzebna jest głębsza praca, (najlepiej terapeutyczna) w bezpiecznym dla obojga otoczeniu nad fundamentami Waszej relacji.
Pozdrawiam, Anna Lesz
Dzień dobry. Rozumiem, że ciągle dopytywanie przez partnerkę coraz częściej budzi w Panu irytację. Częste pytania o wierność prawdopodobnie wynika z odczuwanego przez partnerkę lęku. Warto porozmawiać z nią o tym czy w przeszłości wydarzyło się coś co mogło wywołać takie zachowanie. Może propozycja terapii indywidualnej partnerki i praca nad poczuciem lęku, braku poczucia bezpieczeństwa byłaby pomocna w Państwa sytuacji. Pozdrawiam serdecznie
Pana sytuacja jest trudna, ponieważ mimo zapewnień partnerki, że Panu ufa, jej ciągłe pytania sugerują, że ma trudności z pełnym zaufaniem. To może wynikać z jej własnych lęków lub niepewności, a nie z Pana zachowania. Ważne jest, aby jasno zakomunikować, że takie pytania niszczą związek i wpływają na Pana poczucie wartości. Zaproponuje, abyście razem zastanowili się nad przyczynami jej obaw i rozważyli wspólną pracę nad zaufaniem, np. w formie szczerej rozmowy lub terapii par. Kluczowe jest, aby Pan nie ignorował swoich emocji i potrzeb, gdyż relacja powinna opierać się na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.
Sugeruję wizytę: Psychoedukacja online - 210 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Warto zastanowić się nad tym, co leży u podstaw jej niepokoju, i spróbować o tym porozmawiać w sposób spokojny i konstruktywny. Jeżeli takie rozmowy nie przynoszą rezultatów, może to być sygnał, że warto rozważyć wspólną terapię par, aby pomóc w zrozumieniu wzajemnych potrzeb i nauczyć się efektywnie komunikować. Kluczowe jest, aby znaleźć sposób na zrównoważenie potrzeby partnerki do poczucia bezpieczeństwa z Pańskim prawem do bycia wysłuchanym i szanowanym w związku. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.