Jestem osobą drobnej kości. Żeby osiągnąć prawidłowe BMI –muszę ważyć kilkanaście kilogramów więcej,

2 odpowiedzi
Jestem osobą drobnej kości. Żeby osiągnąć prawidłowe BMI –muszę ważyć kilkanaście kilogramów więcej, niż ważyłam zdając maturę i prawie dziesięć kilogramów więcej, niż ważyłam w trakcie studiów (przybrałam na wadze, gdy jako studentka zaczęłam ćwiczyć). Problem w tym, że jedyny w tej chwili możliwy dla mnie sposób zwiększenia wagi i osiągnięcia prawidłowego BMI to zwiększenie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie do ponad 40% – a to oznacza jakość ciała osoby otyłej i choroby związane z otyłością. Jednocześnie, gdy zdrowo się odżywiam i uprawiam sport, moje BMI oscyluje w okolicach 15 punktów – a to już wskazanie do przymusowej hospitalizacji psychiatrycznej. Co robić?
Dzień dobry
Przede wszystkim nie kierować się jedynie BMI. To wskaźnik, który bierze pod uwagę tylko wagę i wzrost. Osoby z wysoka masą mięśniową czy takie jak Pani, drobnej budowy, będą ocenione niewłaściwie. Dużo korzystniejsza byłaby analiza składu ciała, ocena % tkanki tłuszczowej i mięśniowej, kompozycja organizmu. Jeśli całe życie była Pani drobnej budowy, nie ma żadnych problemów ze zdrowiem, niedoborów zweryfikowanych badaniami, zaburzeń miesiączkowania, problemów z regeneracją, to bardzo możliwe, że wszystko jest ok :) Zwiększenie poziomu tkanki tłuszczowej, aby się tylko mieścić w widełki BMI, to nie jest konieczne. Warto byłoby dla spokoju ducha ocenić Pani sposób odżywiania, wykonać podstawowe wyniki badań. plus jeśli byłaby możliwości analiza składu ciała. To dałoby zdecydowanie szerszy obraz całościowego zdrowia organizmu. Pozdrawiam :)

BMI to umowny wskaźnik, zawsze powinno się brać pod uwagę, masę kostną, masę mięśniową. Mięśnie są cięższe od tkanki tłuszczowej, zawsze należy podchodzić do pacjenta indywidualnie. Pozdrawiam serdecznie