Jestem osobą z DDA, mąż pochodzi z niepełnej rodziny (jego tata zmarł gdy był bardzo malutki). Od dł

2 odpowiedzi
Jestem osobą z DDA, mąż pochodzi z niepełnej rodziny (jego tata zmarł gdy był bardzo malutki). Od dłuższego czasu nie układa się między nami i chcemy iść na terapię. Jestem pewna, że przyczynami są również nasze dysfunkcje dlatego zastanawiam się czy zwykła terapia dla małżeństw ma sens. Może lepiej poszukać specjalisty, który potrafi pracować również z osobami z naszymi dysfunkcjami, a może mamy najpierw rozwiązać nasze problemy osobno? Ja osobiście wiem o swoim problemie, nigdy nie byłam na terapi DDA, ale od dłuższego czasu chciałabym z kimś to przepracować. Mąż natomiast nie zdaje sobie sprawy z tego (i nie chce przyjąć tego do wiadomosci), że zależność między nim, a jego mamą i rodzeństwem nie jest w porządku, tym bardziej, że założył już własną rodzinę...
Dzień dobry,

jeśli dobrze rozumiem zastanawia się Pani, czy podjąć terapię indywidualną, czy też terapię dla par i która z tych form byłaby dla Pani, czy też Pani małżeństwa lepsza.
Psychoterapia indywidualna pozwala pracować nad kwestiami wewnętrznymi, tzn. związanymi z tym, jak przeżywamy siebie, innych ludzi i otaczający nas świat. Z kolei w terapii par pracuje się głównie nad relacją pomiędzy dwojgiem osób. Oczywiście na to, jak ta relacja wygląda (np w małżeństwie), ma wpływ nasza osobowość kształtowana m. in. przez doświadczenia z dzieciństwa, także te charakterystyczne dla DDA. Odpowiedź na pytanie którą z terapii podjąć wiąże się z pytaniem do Pani dotyczącym tego nad czym chce Pani obecnie pracować. To niełatwe pytanie, dlatego sądzę, że warto zastanowić się nad nim w gabinecie psychoterapeuty. Pierwsze konsultacje służą zrozumieniu problemu, z którym zgłasza się pacjent oraz podjęciu wspólnej decyzji która forma terapii byłaby najlepsza.

Dodam też, że w wielu przypadkach psychoterapia par nie wyklucza psychoterapii indywidualnej, a nawet może być jej dobrym dopełnieniem. To kwestia do uzgodnienia z terapeutą par i/lub terapeutą indywidualnym.

Pozdrawiam serdecznie

Witam, psychoterapia par zajmuje się w głównej mierze usprawnianiem relacji między partnerami. Korzystając z tej formy terapii nie przepracuje Pani problemów wynikających z syndromu DDA. To da się tego zrobić w terapii indywidualnej lub grupowej skoncentrowanej na pracy nad tym syndromem. Powodzenia.