Jestem po 40, po rozwodzie. Atrakcyjny, nie mam problemu z nawiązywaniem relacji z kobietami. Jednak

4 odpowiedzi
Jestem po 40, po rozwodzie. Atrakcyjny, nie mam problemu z nawiązywaniem relacji z kobietami. Jednak każda relacja (a było już ich chyba 8) , nawet z bardzo atrakcyjną i mądrą panią, po 2-3 miesiacach przestaje być dla mnie istotna, widzę już tylko wady partnerki, nawet te najmniej ważne.. Szukam okazji do zerwania, a gdy już zerwę, to czuję dużą ulgę.. I za chwie zaczynam znowu cały cykl z nową kobietą.

To jest okropne, męczy mnie to. Krzywdzę innych. Czy mam relacyjne zaburzenia kompulsywno-obsesyjne? Cos z tym można zrobić?
Dzień dobry,
nie da się postawić diagnozy na podstawie tak niewielu informacji. Polecam konsultację i terapię z psychoterapeutą, który zbierze od Pana pełny wywiad i na jego podstawie będzie mógł nakreślić przyczynę opisanego przez Pana mechanizmu a następnie pomoże poradzić sobie z problemem.
Dobre jest to, że jest pan refleksyjny, świadomy tego, że zatacza Pan koła. To faktycznie może być wyczerpujące dla Pana bo nie umie Pan zbudować trwałej, wartościowej relacji i krzywdzące dla partnerek.
Jest problem z emocjonalną bliskością i zaangażowaniem. Widocznie zadziało się w Pana życiu coś, co sprawiło, że nauczył się Pan bać dopuścić do siebie drugą osobę.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w osiągnięciu zmiany w tym obszarze.
Emilia Szymanowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Na podstawie Pana opisu, wydaje się, iż może się Pan zmagać z trudnościami czy też lękiem przed bliska relacją. Być może jakieś doświadczenia w Pana życiu nie pozwalają wierzyć w to, że może Pan stworzyć wartościową relację z kobietą. Zachęcam do podjęcia psychoterapii w celu bliższego rozeznania swoich trudności. Pozdrawiam,
Kamila Zaleńska-Hajduk
Dobrze, że ma Pan tę refleksję na swój temat. Warto byłoby zastanowić się, co dla Pana jest atrakcyjnego w byciu w związku, a co jest atrakcyjnego w byciu samemu. Przyjrzenie się tym dwóm przeciwstawnym tendencjom w sobie (do związku, i do samotności), które Pan opisuje mogłoby rzucić więcej światła na Pana problem. Ale to już temat do głębszego zbadania podczas konsultacji.
Trudności relacyjne często bywają odzwierciedleniem naszych wczesnych doświadczeń, wzorców relacyjnych jakie dostaliśmy w dzieciństwie. Psychoterapia jest właściwym miejscem, do zrozumienia siebie oraz stylu/wzorcu relacyjnym jakie Pan ma w intymnych/bliższych relacjach oraz co powstrzymuje Pana przed wejściem w relacje z drugą osobą. Pozdrawiam.

Eksperci

Anna Kaczmarska-Tabor

Anna Kaczmarska-Tabor

Psychoterapeuta, Psycholog

Tarnów

Piotr Szyłejko

Piotr Szyłejko

Psycholog

Warszawa

Agnieszka Carnevale

Agnieszka Carnevale

Psychoterapeuta

Łódź

Małgorzata Ziółkowska

Małgorzata Ziółkowska

Psychoterapeuta, Psycholog

Poznań

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Jan Donhoffner

Jan Donhoffner

Dermatolog, Biegły sądowy

Kołobrzeg

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 11 pytań dotyczących usługi: zaburzenia w relacjach międzyludzkich
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.