Jestem w 3 klasie liceum i w tym roku szkolnym zdaje maturę. Jest dopiero listopad a ja już borykam

2 odpowiedzi
Jestem w 3 klasie liceum i w tym roku szkolnym zdaje maturę. Jest dopiero listopad a ja już borykam się ze stresem i strachem o przyszlosc. Przynajmniej raz w tygodniu wieczorem płacze bo miewam myśli ze sobie nie poradze, ze coś pójdzie nie tak. Myśle tez wtedy ze mało umiem i jak dużo rzeczy muszę się jeszcze nauczyć żeby napisać ja dobrze. Głównie martwię się rozszerzeniami, bo chciałabym dostać się na studia. Jestem ambitna, ale mam bardzo mało wiary w siebie.Czuje presję ze strony nauczycieli. Dodatkowo bardzo dołuje mnie fakt ze wokół mnie są osoby, które umieją wszystko o wiele lepiej i to demotywuje mnie jeszcze bardziej. Mam problemy z zasypianiem, dodatkowo wszystko to mi się sni, przez co czuje się bardzo zmęczona i przygnębiona. Rozmawiałam już o tym z bliskimi, którzy starają mi się pomoc jak tylko potrafią, ale to nie wystarcza. Zastanawiam się nad wizyta u psychologa, chodź z drugiej strony nie wiem czy możne on mi tu w czyms doradzić.
Dzień dobry,

Jak najbardziej jest to dobry pomysł, żeby skorzystać osobiście z takiej pomocy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, matura dla wielu jest dużym wyzwaniem i rodzi stres. Ten stres w odpowiedniej "dawce" jest dobroczynny bo mobilizuje do działania. Gorzej kiedy jest "przedawkowany" i człowiek zaczyna sobie z nim nie radzić. Pojawiają się takie objawy o jakich piszesz, np kłopoty ze snem, płaczliwość, automatyczne myśli podważające poczucie własnej wartości czy inne. Wizyta u psychologa może być pomocna. Można też jednak szukać innych sposobów na uspokojenie drania ;-) (czytaj; stres). Sporą pomocą mogą być ćwiczenia z obszaru tzw. uważności. Jednym z efektów, które przynoszą jest lepsze radzenie sobie ze skutkami stresu (który przecież zdarza się nie tylko w klasie maturalnej). W internecie jest sporo informacji na temat uważności. Książki do których są dołączone nagrania ćwiczeń to np.
John Teasdale, Mark Williams, Zindel Segal - Praktyka uważności,
Eline Snel - Uważność i spokój żabki, książka niby dla dzieci ale z ćwiczeń spokojnie mogą skorzystać dorośli,
Jon Kabat-Zinn - Praktyka uważności dla początkujących.
Ja osobiście prowadzę trening uważności metodą dra Vittoza. Więcej informacji można przeczytać na stronie Vittoz.pl
Warto też "odkurzyć" swoje własne sposoby (prawie każdy jakieś stosuje). Może dobrze Ci robi dłuższy spacer, intensywne pływanie czy inny sport. Warto sięgnąć po sposoby, które już kiedyś pomogły. No i świetnie, że masz bliskich z którymi możesz o tym rozmawiać i którzy chcą Ci pomóc! Dasz radę!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.