Jestem w długim związku. Jakiś czas temu przypomniała mi się historia, która bardzo mnie męczy. Była

3 odpowiedzi
Jestem w długim związku. Jakiś czas temu przypomniała mi się historia, która bardzo mnie męczy. Byłam bardzo młoda i spotykając się ze swoim partnerem na 4 spotkaniu doszło do s*ksu. Nic jeszcze do siebie nie czuliśmy - dopiero się poznawaliśmy. Po tym wydarzeniu na domówce całowałam się z koleżankami (była to zabawa). Po kolejnych paru spotkaniach ustaliśmy, że jesteśmy parą, ale początek relacji jako rocznica uznaliśmy pierwsze intymne zbliżenie. Nasza relacja trwa już kilka lat. Kiedy to wspomnienie do mnie wróciło, pojawiło się poczucie winy - zdradziłam.
Może jest to głupie pytanie, ale czy przed jasnym ustaleniem relacji jest to zdrada?
Twoje pytanie nie jest wcale głupie, ponieważ dotyczy ważnej kwestii granic w relacjach. Wielu ludzi ma różne oczekiwania i granice, jeśli chodzi o intymność i ekskluzywność w początkowych fazach związku.

Zasadniczo, dopóki nie ustalicie jasnych granic i zrozumiecie swoich oczekiwań względem siebie nawzajem, ciężko stwierdzić, czy Twoje działania były zdradą. Każdy związek ma własne zasady dotyczące tego, kiedy i jakie działania uznaje się za nieodpowiednie w kontekście innych potencjalnych związków.

W twoim przypadku spotkaliście się parę razy i nie było jeszcze jasnych ustaleń dotyczących waszego związku. Najczęściej dopiero po ustaleniu, że jesteście parą i że zaczynacie relację w sposób ekskluzywny, mówimy o zdradzie, gdybyś to wtedy miała jakieś intymne kontakty z inną osobą. Natomiast rozumiem Twoje odczucia i obawy z tym związane.

Może warto, żebyś spróbowała porozmawiać o swoich uczuciach i obawach ze swoim partnerem? Być może podzieli się z tobą swoimi poglądami na temat tego, co uznaje za akceptowalne w początkowych fazach związku. Otwarta i uczciwa komunikacja może pomóc w zrozumieniu siebie nawzajem i wzmocnieniu waszego związku.

To, co pani opisuje wydaje się wywoływać u pani silne emocje i poczucie winy, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę wartości, które mogą być dla pani ważne w związku, takie jak wierność i zaufanie. Psychologia społeczna wskazuje, że nasze rozumienie zdarzeń z przeszłości jest często kształtowane przez bieżące normy, wartości oraz to, jak aktualnie postrzegamy nasze związki.

W pani przypadku, istotne może być, że w momencie, kiedy całowała się pani z koleżankami, pani pani partner nie mieliście jeszcze jasno ustalonych zasad dotyczących ekskluzywności waszej relacji. W psychologii społecznej mówi się o „implicytnych umowach społecznych” lub oczekiwaniach, które mogą nie być wyraźnie wyartykułowane, ale są postrzegane jako zrozumiałe lub oczywiste przez osoby w danej kulturze lub społeczności.

W pani przypadku, jeśli zasady dotyczące ekskluzywności nie były jasno ustalone na wczesnym etapie znajomości, trudno mówić o zdradzie w ścisłym tego słowa znaczeniu. Zdrada, jak jest najczęściej rozumiana, zakłada istnienie jasnego zobowiązania do ekskluzywności, które zostało złamane.

Możliwe, że teraz, patrząc wstecz, pani obecne wartości i głębsze uczucia wobec partnera sprawiają, że oceniasz tamte wydarzenia z nowej perspektywy. To normalne, że w miarę rozwoju związku i pogłębiania więzi, nasze spojrzenie na początkowe etapy znajomości może się zmieniać.

Jeśli to wspomnienie nadal wywołuje u pani silne uczucie winy, mogłoby być pomocne omówienie tej kwestii z partnerem lub skorzystanie z wsparcia psychologa. Ujawnienie swoich uczuć i obaw może przyczynić się do głębszego zrozumienia siebie nawzajem i umocnienia waszej relacji.

Pozdrawiam, Anita Orzechowska
Witam serdecznie,

Rozumiem, że sytuacja, którą Pani opisuje, budzi mieszane uczucia i niepokój. Poczucie winy, które się pojawiło, jest naturalną reakcją na wspomnienie zdarzeń, które mogą być postrzegane jako niewłaściwe w kontekście obecnych wartości i norm w związku. Ważne jest jednak zrozumienie kontekstu, w jakim te wydarzenia miały miejsce.

Z definicji, zdrada zakłada istnienie jasno ustalonych zobowiązań i oczekiwań względem wierności, które są znane i zaakceptowane przez obie strony w związku. Jeżeli w momencie, gdy doszło do sytuacji, o której Pan/Pani wspomina, nie było jeszcze wyraźnie ustalonych zasad ani nie byliście Państwo formalnie parą, technicznie rzecz biorąc, nie można tego określić jako zdrady w tradycyjnym rozumieniu tego słowa.

Jednakże, uczucia nie zawsze podążają za technikaliami czy definicjami. To, co jest istotne, to jak Pani się z tym czuje teraz i jak to wpływa na obecną relację. Jeżeli te wspomnienia wywołują u Pani znaczny dyskomfort, warto byłoby to omówić z partnerem/partnerką. Otwarta i szczera rozmowa może nie tylko przynieść ulgę w poczuciu winy, ale również wzmocnić zaufanie i intymność w związku.

Jeżeli rozmowa taka wydaje się trudna lub obawia się Pani reakcji partnera, możliwe, że pomocna byłaby konsultacja z terapeutą. Profesjonalista może pomóc uporządkować Pani uczucia i przygotować do rozmowy, która przyczyni się do rozwiązania wewnętrznego konfliktu.

Kluczowe jest, aby pamiętać, że każdy z nas rozwija się i uczy przez całe życie. Ważne jest, aby wybaczyć sobie dawne błędy i zrozumieć, że mogą one być częścią procesu uczenia się i rozwoju osobistego.