Jestem w długoletnim (ponad 7 lat) związku nieformalnym z partnerem. Od początku sytuacja była jasna

3 odpowiedzi
Jestem w długoletnim (ponad 7 lat) związku nieformalnym z partnerem. Od początku sytuacja była jasna - oboje nie chcemy mieć dzieci. Partnerowi się zmieniło w ostatnim czasie i poinformował mnie, że chciałby jednak mieć dzieci. U mnie taka potrzeba się nie pojawiła. W tym momencie stoimy na skraju (mamy oboje ponad 35 lat i w zasadzie są to ostatnie momenty na takie wybory). Dodam, że sam związek działa bardzo dobrze, nie mamy w zasadzie problemów codziennych, wyjeżdżamy razem i spędzamy świetnie czas, mamy wspólne pasje, bliskość, intymność. Wydawało mi się, że oboje bardzo lubimy nasze życie i żadne nie chciało go zmieniać. Kocham bardzo mojego Partnera i nie wyobrażam sobie życia bez Niego, jednak nie mogę zdecydować się na tak ważny krok, kiedy sama tego nie czuję. Nie jestem do końca przekonana, że Partner zdaje sobie sprawę, jak bardzo zmieni się wszystko i odbierze na długi czas tę "wolność", jednak oczywistym jest, że nie mogę Go przekonywać do czegoś i bagatelizować tej potrzeby. Rozumiem, że prawdopodobnie musimy się rozstać, jednak jest to bardzo trudne i nie potrafię emocjonalnie udźwignąć tej decyzji. Wiem, że potrzebna będzie terapia, ale jednocześnie proszę o jakąś poradę.
Sytuacja opisana przez Panią jest trudna. Z jednej strony kochają się Państwo i macie satysfakcjonujący związek, z drugiej różnicie się w kwestii, która jest fundamentalną w relacji partnerskiej. Trudno oczekiwać, by któreś z Was zmieniło zdanie "na korzyść" drugiego. Żal i poczucie straty mogą pozostać, a to niewątpliwie może źle wpływać na Waszą relację, szczególnie w okresach kryzysu. Myślę, że rozmowa o potrzebach i motywacjach do takich, a nie innych decyzji jest między Wami kluczowa. Spokojna i wyważona próba przedstawienia swoich potrzeb i obaw, a następnie sprawdzenie, czy jest tam jakakolwiek przestrzeń na kompromis. Jeśli nie, to sami Państwo będą wiedzieli, jaka decyzja jest dla Was najlepsza. W razie potrzeby, zapraszam do bezpłatnej konsultacji on-line. Czasem krótka rozmowa potrafi zmienić nieco optykę, szczególnie, gdy mamy w sobie dużo trudnych emocji.

Witam Panią

Opisana przez Panią sytuacja to kryzys rozwojowy w każdym związku. Z czasem, w relacji partnerskiej pojawia się pytanie, co z dziećmi. I jest też tak jak Pani pisze, że jedna strona zmienia wcześniejsze ustalenia. Osoby tworzące parę wchodzą do związku z różnorodnym bagażem doświadczeń, potrzeb a czasem też różnego tempa przechodzenia na kolejne etapy w życiu. Z tego, co Pani pisze w waszym związku jest dużo szacunku dla siebie nawzajem. Myślę, że jest to dobra podstawa do rozmów na temat tego, co dalej. Czasem jedna strona musi trochę poczekać na dugą, a czasem zadać sobie pytanie co, jest najważniejsze w życiu.
Życzę Państwu powodzenia
Joanna Jasińska
To bardzo trudna sytuacja, w której oboje znajdujecie się teraz. Rozbieżność w fundamentalnych potrzebach i pragnieniach może być wyzwaniem nawet dla najlepiej funkcjonujących związków.
Spróbuj zrozumieć, dlaczego Twój partner zmienił zdanie. Co jest dla niego tak ważne w posiadaniu dzieci?
Wyrażenie uczuć: Wyraź swoje uczucia i obawy dotyczące posiadania dzieci i tego, jak to wpłynie na wasze życie.
Czy istnieje jakiś kompromis, który mógłby zadowolić obie strony? Może adopcja, praca z dziećmi jako wolontariusz, czy inne formy zaangażowania z dziećmi w waszym życiu?
Analiza konsekwencji: Rozważcie razem, jakie będą konsekwencje zarówno posiadania dzieci, jak i ich braku, dla waszego związku i osobistego szczęścia.
Terapia może pomóc wam obu zrozumieć wasze potrzeby i uczucia. Może również pomóc w przepracowaniu emocji związanych z ewentualnym rozstaniem.
Wsparcie od rodziny i przyjaciół: Otaczanie się wsparciem bliskich może być kluczowe w trudnych momentach.
Czasami potrzeba głębszej refleksji nad własnymi celami życiowymi, by podjąć właściwą decyzję.
Scenariusze na przyszłość: Wyobraź sobie, jak będzie wyglądało twoje życie za 5, 10, 20 lat z dziećmi i bez dzieci. Jakie są twoje największe obawy i pragnienia związane z każdym z tych scenariuszy?
Nie śpieszcie się z decyzją. Dajcie sobie czas na przemyślenie, rozmowy i konsultacje z terapeutą.
Szacunek dla decyzji: Bez względu na podjętą decyzję, ważne jest, abyście szanowali wzajemnie swoje pragnienia i uczucia.
Jeśli zdecydujecie się rozstać, oboje będziecie potrzebowali wsparcia emocjonalnego. Znalezienie nowych sposobów na radzenie sobie z emocjami może być kluczowe.
Planowanie nowej przyszłości: Bez względu na to, czy zostaniecie razem, czy się rozstaniecie, ważne jest, aby skupić się na budowaniu nowej przyszłości, która będzie satysfakcjonująca dla każdego z was.
Rozmowa z terapeutą pomoże w lepszym zrozumieniu sytuacji i podejmowaniu bardziej świadomych decyzji. Pamiętaj, że zasługujecie na szczęście i spełnienie w życiu, nawet jeśli oznacza to trudne zmiany. Pozdrawiam