Jestem w terapii od kilku lat. Moja partnerka zmaga się teraz z pewnymi trudnościami, które omawiała

3 odpowiedzi
Jestem w terapii od kilku lat. Moja partnerka zmaga się teraz z pewnymi trudnościami, które omawiałam na swoich sesjach, jako, że ma to duży wpływ również na mnie. Na ostatniej sesji mój terapeuta sam zaoferował swoją pomoc i aby moja partnerka zgłosiła się do niego na kilka konsultacji. Poczułam się bardzo niekomfortowo i niezręcznie z tą propozycją. Czy jest to w ogóle zgodne i powszechnie praktykowane, aby terapeuta konsultował moją drugą połówkę?
Dzień dobry, rozumiem że jest Pani w kontakcie terapeutycznym od kilku lat. Przygląda się Pani swoim trudnościom/problemom. Myślę że dobrym rozwiązaniem będzie wyjaśnienie z terapeutą Pani wątpliwości. Chodzi tutaj nie tylko konsultację partnerki, ale też o zajmowanie się na sesjach problemami innych osób (jak rozumiem nieobecnych w gabinecie). Pozdrawiam. Maciej Gołąb.

Dzień dobry, według mojej wiedzy nie jest to powszechna praktyka, ponieważ wówczas terapeuta nie będzie mógł do końca wejść w subiektywny świat pacjenta znając go z opowieści innej osoby. Inną sytuacją byłoby gdyby Pani i Pani partnerka zgłosiły się do terapeuty od razu jako para i rozpoczęły wspólny proces terapii par. Zachęcam do poinformowania terapeuty o swoich odczuciach i utracie poczucia komfortu w tamtej sytuacji.

Pozdrawiam serdecznie.
Twój dyskomfort związany z propozycją terapeuty jest całkowicie zrozumiały. Sytuacja, w której terapeuta proponuje konsultacje partnerowi swojego pacjenta, jest złożona i wymaga starannego rozważenia pod kątem etyki i profesjonalizmu. Oto kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę:
1. Etyka zawodowa i profesjonalizm:

Konflikt interesów: Zasadniczo terapeuci starają się unikać sytuacji, które mogą prowadzić do konfliktu interesów. Konsultowanie partnera swojego pacjenta może wpłynąć na obiektywizm terapeuty i wprowadzić napięcie w relację terapeutyczną.
Neutralność: Terapeuta powinien pozostać neutralny i bezstronny. Prowadzenie terapii dla Ciebie i Twojej partnerki może utrudnić utrzymanie tej neutralności, zwłaszcza w kontekście konfliktów w relacji partnerskiej.

2. Granice terapeutyczne:

Zakłócenie relacji terapeutycznej: Terapeuci zazwyczaj dążą do utrzymania wyraźnych granic między swoimi pacjentami. Konsultacje Twojej partnerki przez Twojego terapeutę mogą zakłócić relację terapeutyczną, którą masz z terapeutą.
Różne cele terapeutyczne: Terapia indywidualna i terapia par (lub konsultacje dla partnera) mają różne cele i dynamiki. Terapeuta, który próbuje połączyć te dwa aspekty, może napotkać trudności w zbalansowaniu ich w odpowiedni sposób.

3. Alternatywne rozwiązania:

Inny terapeuta: Twoja partnerka może skorzystać z pomocy innego terapeuty, co pozwoli jej uzyskać wsparcie bez wpływu na Twoją relację terapeutyczną. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twoja partnerka będziecie mieli swoje przestrzenie terapeutyczne, które nie będą się pokrywać.
Terapia par: Jeśli obie czujecie, że potrzebujecie wsparcia w kontekście Waszej relacji, rozważcie wspólne wizyty u terapeuty specjalizującego się w terapii par. Ważne jednak, aby był to terapeuta niezależny od Waszych indywidualnych terapii.
Choć sytuacja, w której terapeuta oferuje konsultacje partnerowi swojego pacjenta, nie jest jednoznacznie nieetyczna, nie jest to powszechnie praktykowane i może prowadzić do różnych komplikacji. Warto omówić swoje obawy z terapeutą i wyjaśnić, dlaczego czujesz się niekomfortowo z tą propozycją. Możecie wspólnie poszukać alternatywnych rozwiązań, które będą odpowiednie dla obu stro