Jestem z lekomanem. Jak mam mu pomóc?

3 odpowiedzi
Sądzę, że mój narzeczony jest lekomanem. Codziennie go obserwuje i widzę, że coś się z nim dzieje. Ciągle zauważam go w towarzystwie leków lub gdy po nie sięga. Oprócz tego używa jedynie tych bardzo silnych i źle oddziałujących. Tych leków na co dzień nie powinno się brać. Boje się bardzo o jego zdrowie. Nie chce żeby mu się coś stało, bo bardzo mi na nim zależy. Jak mam mu pomóc?
Dzień dobry,
Rozumiem, że boryka się Pani z bardzo trudną sytuacją. Przypuszczam, że codzienne obserwowanie jak Pani narzeczony „zatruwa się” lekami, wywołuje u Pani wiele przykrych emocji. Poza tym nie do końca wie Pani, jak mu pomóc.
Proponuję Pani kontakt z ośrodkiem, stowarzyszeniem, organizacją zajmującymi się pracą z osobami uzależnionymi. Uzyska tam Pani informacje na temat tego, czy Pani narzeczony jest uzależniony, czy nie. Rozumiem, że nie jest Pani tego pewna. Poza tym dowie się Pani, jak radzić sobie z takim poważnym problemem. W takich miejscach często funkcjonują też grupy wsparcia dla bliskich osób uzależnionych.
Proszę szukać pomocy, zmaganie się z takim problemem, jest bardzo wyczerpujące. Wsparcie ze strony innych, doda Pani otuchy i siły.
Gdyby miała Pani inne pytania, proszę o kontakt.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Na pewno należy otwarcie i wprost porozmawiać na ten temat. Nawet leki dostępne bez recepty, jak Paracetamol, nadużywane mogą się okazać śmiertelnie niebezpieczne. W przypadku tego leku już 6 tabletek po 500 mg może powodować niebezpieczne komplikacje. Warto przyjrzeć się dokładnie i policzyć ilości konkretnych środków które zażywa.
Zapewne istnieje jakaś przyczyna dla której narzeczony tak właśnie postępuje. Być może są to rzeczywiste schorzenia somatyczne, być może przewlekły ból, a być może obawa o zdrowie i przekonanie o profilaktycznym działaniu niektórych leków. W pierwszych dwóch przypadkach należy skierować taką osobę do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. W ostatnim przypadku - do psychoterapeuty leczącemu lęk o zdrowie (hipochondrię) i jego pochodne. Uzależnienie od leków, w zależności od stadium można leczyć w warunkach szpitalnych na oddziałach odwykowych w szpitalach psychiatrycznych lub ambulatoryjnie jeśli jest to bezpieczne dla pacjenta. Mam nadzieję, że ta odpowiedź Pani pomoże.
Dzień dobry,

postępowanie zależy od typu jakich ewentualnie używa. Mogą to być: 1) opiody (Tramal, Tramadol, Fentanyl, Tiocodin itp.), 2) leki nasenne i uspokajające, głównie benzodiazepiny (Estazolam, Afobam, Xanax, Alpragen) 3) niebenzodiazepinowe leki nasenne (Nasen, Stilnox, Immovane, Nioxine, itp.). Tak czy inaczej każde z nich powodują zarówno uzależnienie psychiczne, jak i fizyczne. Prędzej czy później pojawią się, wiec objawy odstawienne, głównie: bezsenność, rozdrażnienie, stany lękowe i z czasem coraz bardziej pogarszają funkcjonowanie. Są to leki do krótkotrwałego stosowania i regularne ich używanie prowadzi do wzrostu tolerancji i uzależnienia. Każdą z tych substancji odstawia się nieco inaczej i zawsze powinny być odstawiane pod kontrola lekarza psychiatry lub w zamkniętych ośrodkach detoksykacyjnych. Jeśli jednak ma się to udać osoba stosująca powyższe substancje musi być do tego zmotywowana, co oznacza, że nie da się nic zrobić wbrew jej woli. Na początek może Pani spróbować szczerze z nim o tym porozmawiać i spróbować przekonać go do ich odstawienia.

Z poważaniem.
Adam Zajączkowski

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.