Jestem z mężem od 12 lat razem, w tym 2 lata po ślubie. Jesteśmy bardzo zgraną parą, mamy do siebie

4 odpowiedzi
Jestem z mężem od 12 lat razem, w tym 2 lata po ślubie. Jesteśmy bardzo zgraną parą, mamy do siebie pełne zaufanie i większość celi życiowych są też wspólne. Problemem jest to, że mąż nie chce dzieci. Nie lubi ich, nie chce brać na siebie takiej odpowiedzialności. Szczerze to komunikuje, a mi pęka serce, bo zawsze marzyłam o dzieciach. Nie wiem co mam ze sobą zrobić, boli mnie to straszliwie, próbuję różnych argumentów żeby go zachęcić. Bardzo nie chcę myśleć o rozstaniu, bo poza tą jedną kwestią mąż jest mi szalenie bliski… Czasem rzuci, że może go kiedyś przekonam, ale boję się że będzie już wtedy za późno. Mam 30 lat, choruje na niedoczynność tarczycy i PCO i boję się że moje możliwości posiadania dzieci są i tak ograniczone, a opóźnianie decyzji o nich sprawi że stanie się to niemożliwe. Jestem w kropce i nie mogę przestać o tym wszystkim myśleć…
Dzień dobry
Przedstawiony przez Panią problem jest poważny, ponieważ ujawnia głęboką różnicę między Panią i mężem wobec wizji Waszego związku, i głęboką różnicę Waszych potrzeb. Temat wspólnych dzieci wyjątkowo wymaga wysokiego stopnia zgodności obojga partnerów. Może dobrym pomysłem byłoby, gdyby oboje Państwo udali się na konsultację do psychoterapeuty pracującego z parami ?
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
Anna Majewska

Dzień dobry,
Problem, który opisuje Pani dotyczy relacji małżeńskiej oraz wspólnych planów życiowych. Jeżeli macie Państwo trudności w porozumieniu się ramach Waszych wzajemnych rozmów jakie prowadzicie miedzy sobą to proponuje w ramach wsparcia konsultacje psychoterapeutyczne.
Specjalizuje się w pracy z parami w ramach psychoterapii.

Pozdrawiam

Rozumiem, że znajdujesz się w bardzo trudnej sytuacji, która jest dla Ciebie źródłem ogromnego stresu i bólu emocjonalnego. Twoje pragnienie posiadania dzieci jest naturalne i zrozumiałe, podobnie jak troski związane z czasem i zdrowiem. To, że Twój mąż szczerze komunikuje swoje stanowisko, jest również istotne, chociaż może być trudne do zaakceptowania.

Warto zacząć od otwartej i szczerej rozmowy z mężem na temat Twoich uczuć, obaw i pragnień. Staraj się zrozumieć jego perspektywę i wspólnie szukać kompromisów. Może warto rozważyć konsultację z terapeutą par, który pomoże Wam poruszać te trudne tematy w bezpiecznym i konstruktywnym środowisku.

Nie zapominaj również o wsparciu dla siebie samej. Rozważ spotkanie z psychoterapeutą, który pomoże Ci radzić sobie z emocjami i znaleźć drogę do podjęcia świadomej i spójnej z Twoimi wartościami decyzji. Twoje zdrowie emocjonalne jest równie ważne jak fizyczne.

Pamiętaj, że nie musisz przechodzić przez to sama. Szukanie wsparcia to krok w kierunku znalezienia rozwiązania, które będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego związku.
Czy komunikowała Pani swoje obawy mężowi? Tj. że kiedy on się namyśli, to może być już za późno... Jeśli mąż miałby się nigdy nie zdecydować na dzieci, to co dla Pani jest ważniejsze: ten związek, czy macierzyństwo? To pytanie może wydać się okrutne, ale pobrzmiewa ono w tle Pani wypowiedzi ("nie chcę myśleć o rozstaniu"). Rozumiem, że same rozważania na ten temat mogą być dla Pani bolesne. Partner może się zdecyduje na dziecko, a może nie. Warto, aby rozważyli Państwo umówienie konsultacji z psychoterapeutą par - to może być okazja dla Państwa, aby ujrzeć tę trudną sprawę w nowym świetle. Z jednej strony będzie okazja bardziej zbadać racje i obawy po stronie męża, a z drugiej strony - Pani potrzeby i obawy. Powodzenia!