Jesteśmy my z mężem razem od 12 lat. Mamy 2 dzieci (7 i 4 lata). Od około 2 lat zaczęliśmy mieć prob

2 odpowiedzi
Jesteśmy my z mężem razem od 12 lat. Mamy 2 dzieci (7 i 4 lata). Od około 2 lat zaczęliśmy mieć problemy w związku, Mąż zapadł na depresję ( wcześniej w młodości również miał epizody plus próba samobójcza), około 1,5 roku bierze leki, jednakże często zapomina je brać, oprócz tego kilka razy miał już zmieniane bo nie było odpowiedniej poprawy.. Jest pod kontrolą lekarza psychiatry (raz na 1,5 na 2miesiace), niestety nie uczęszcza na psychoterapię. Kilka miesięcy chodziliśmy na terapię par która jednak była trudna, ja miałam wrażenie iż mąż bardziej chce pomóc sobie niż nam, były okresy poprawy i pogorszenia, niestety często związane ze zapominaniem brania leków lub ich zmiana przez mojego męża.. Terapeutka zaproponowała spotkania indywidualne.
Po pierwszym"swoim" spotkaniu mąż powiedział mi że już nie czuje do mnie pociągu, nie kocha mnie i że ma nadzieję że sobie kogoś znajdę.. bardzo zabolało mnie to wyznanie, rozmawialismy o separacji , rozstaniu, jednak z drugiej strony mój zachowuje się jakby nic się nie stało.. opowiada mi swoim dniu, drobnostkach, chce mnie pocałować na dobranoc...
Moje pytanie dotyczy czy osoba w depresji "wie" co mówi , czytałam iż w czasie depresji nie powinno podejmować się trudnych decyzji o rozstaniu, więc nie wiem co mam i tym myśleć.. Kocham męża, mnie osobiście terapia dużo pomogła, ale jednocześnie jego wyznanie mnie mocno zabolało, więc jestem zagubiona. Szczególnie jego nieadekwatnym co do jego słów zachowaniem..
Witam. Musi być Pani w trudnej sytuacji. Intuicyjnie na Pani pytanie czy osoba w depresji wie co mówi odpowiedziałabym, że tak, jednak mam świadomość, że ludzie w emocjach mówią rzeczy, których później żałują. Nie mam pojęcia na jakim etapie jest ten związek, nie znam ani Pani, ani męża więc trudno tu o spekulację. Sugerowałabym nie koncentrowanie się jedynie na leczeniu męża, życie z osobą chorą jest trudne i bardzo obciążające. Może watro pomyśleć o wsparciu terapeutycznym również dla siebie i rozmawiać tam o nurtujących Panią problemach. Angelika Urban, pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Osoba w depresji wie co mówi, choć jej stan wpływa na zachowanie - w tym sposób komunikowania z osobami z najbliższego otoczenia, dla których może być bardzo mało przyjemna. Silne przeciążenie zarówno chorobą (w przypadku Pani męża) jak życiem z osobą chorą (w sytuacji Pani) mogą sprawiać wrażenie, że życie rodzinne toczy się wokół tego, co jest dla Państwa najtrudniejsze, a poczucie to wtórnie powoduje kolejne poczucie przeciążenia i tak dalej. Pomimo trudnych okoliczności warto w pierwszej kolejności zebrać się na szczerą rozmowę z mężem. Opowiedzieć o własnych emocjach i obawach dotyczących Państwa małżeństwa, zadać nurtujące Panią pytania. Jeśli to będzie możliwe warto wspólnie podjąć decyzję o kolejnych działaniach: sposobach, które pomagały Państwu w przeszłości w trudnych momentach, powrocie na terapię (indywidualną lub małżeńską) itd.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.