Jeszcze w kwietniu miałem normalną linię wlosów, żadnych braków (krótkie włosy więc wszystko widoczn

1 odpowiedzi
Jeszcze w kwietniu miałem normalną linię wlosów, żadnych braków (krótkie włosy więc wszystko widoczne). W maju pojawiły się przerzedzenia nad skroniami jedno mniejsze, drugie do połowy głowy. W ciągu trzech miesięcy stan jeszcze się pogorszyl i obecnie pod światło wygląda to jak dwa zakola. Następnie zaczęła znikać grzywka niemalże na moich oczach.
Dermatolodzy stwierdzili że to raczej wgląda na łysienie androgenowe choć byli zdziwieni że postępuje to tak nagle i szybko bo łysienie męskie jest procesem stopniowym. Przepisano minoksydyl i finasteryd (tego drugiego nie stosuję). Morfologia w normie, tarczyca cala przebadana, łącznie z USG. TSH 3.08 (bez zmian od 5 lat), lekko podwyższone anty tpo 45 (>34). Endokrynolog na razie nie widzi wskazania na przepisanie leku. Dodam jeszcze że również pół roku temu paznokcie stóp zaczęły robić się szorstkie oraz pojwawily się pionowe bruzdy (lekarze wykluczyli grzybicę, zalecono witaminy).Co się ze mną dzieje? Odpuścić i uznać łysienie androgenowe za przyczynę czy jeszcze są jakieś badania które mógłbym wykonać? Mężczyzna, 26 lat.
Szanowny Panie,

Bez zbadania w gabinecie postawienie rozpoznania nie jest możliwe.

Jeżeli szybkiemu przerzedzeniu owłosienia ok. skroniowych i czołowej towarzysza zmiany paznokciowe należałoby wykluczyć w trichoskopii łysienie czołowe bliznowaciejące/włókniejące, które jest postępującą i nieodwracalną formą liszaja płaskiego mieszkowego, w której następuje przesunięcie linii owłosienia ku tyłowi.

Chociaż choroba stereotypowo występuje u kobiet w średnim wieku, aktualnie w Europie obserwuje się coraz częstsze występowanie jej u mężczyzn. Właściwe leczenie może zahamować rozwój choroby.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.