kiedy rola religii dla chorego z zaburzeniami psychicznymi pełni funkcję czynnika patogennego, patop

2 odpowiedzi
kiedy rola religii dla chorego z zaburzeniami psychicznymi pełni funkcję czynnika patogennego, patoplastycznego, ucieczkowego (ukrycia zaburzonych formuł myślenia i postępowania), nerwicowego (nieadapracyjnego) mechanizmu obronnego nie wspierając "udręczonej" psychiki/"jaźni" przeciwne homoestazie (oraz "salutogenezie") ? - pytanie istotne z uwagi na cenienie sfery duchowej... a religia powinna
Dzień dobry, czytam kolejne pytanie dotyczące szeroko pojętego problemu ewentualnego "uwikłania religii w psychopatologię". Przy obecnym pytaniu mogę stwierdzić ponad wszelką wątpliwość jedno: jest to pytanie bardzo rozbudowane, ale z zawartą tezą. Jeżeli pytamy: kiedy "coś pełni coś", to zakładamy że "coś pełni coś" z samego założenia. Pierwsze pytanie dociekań w mojej ocenie powinno brzmieć: czy ?(w tym przypadku: czy coś pełni coś?). Potem można stawiać kolejne pytania. Pozdrawiam. Maciej Gołąb.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
myślę, że warto zacząć od końca wypowiedzi i zwrócić uwagę, że religia i religijność to nie to samo co duchowość. Na pozostałe pytania zadane w wypowiedzi trudno odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż różnorodność w podejściu osób do religii i duchowości jest niezwykle bogata. Proponowałabym przyjrzeć się temu, po co człowiek sięga po religię i tam szukać odpowiedzi. Zdarza się bowiem, że coś, co pomaga osobie niekoniecznie jest akceptowane przez jej otoczenie (na przykład stawianie granic), dlatego trudno wyrokować czy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie zaczynające się od "kiedy". Pozdrawiam, Katarzyna Bogusz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.