Kiedy trzeba naciąć błonę bębenkową w uszach?

5 odpowiedzi
Na jakiej podstawie można stwierdzić czy jest konieczność nacięcia błon bębenkowych( u dziecka), czy to można stwierdzić na podstawie badania słuchu czy to się okazuje w trakcie zabiegu np.usuwania migdałka?
Czy jest to po prostu czynność konieczna przy zakładaniu drenów?
Dzień dobry,
Najczęstszym wskazaniem do nacięcia błon bębenkowych tj paracentezy u dziecka jest rozpoznanie wysiekowego zapalenie ucha środkowego, a w badaniu laryngologicznym stwierdzenie płynu za błona bębenkową. Koniecznie trzeba wcześniej wykonać tympanometrie. Często wystarcza samo nacięcie bez zakładania drenów. U dzieci powyżej 4 rz nakczeciej wykonuje sie samo usunięcie migdałka gardłowego

Wskazania do nacięcia błony bebenkowej można ustalić na podstawie badania słuchu (tympanogram) zwłaszcza jeśli wynik badania (niekorzystny) utrzymuje się długotrwale lub wielokrotnie się powtarza, w trakcie zabiegu również mozna podjąć decyzję o nacięciu błony bębenkowej i jeśli po nacięciu błony odsysa się gęsty płyn ssakiem to wskazane jest założenie drenika - zawsze do założenia drenika konieczne jest nacięcie błony bębenkowej
Pozdr
Stanisław Nitek
Witam serdecznie.
W przypadku przerostu migdałka gardłowego (trzeciego) wikłającego się wysiękowym zapaleniem ucha środkowego mimo prowadzenia leczenia farmakologicznego. Przed zabiegiem usunięcia migdałka gardłowego należy wykonać badania audiometrii impedancyjnej (tympanometrii) - w przypadku płaskich krzywych (tympanogram typ B) wskazane jest nacięcie błony bębenkowej z oceną zalegającego wysięku i rozważeniem ewentualnych wskazań do drenażu.
Pozostałe wskazania:
- wysiękowe zapalenie ucha środkowego utrzymujące się powyżej 3 m-cy mimo prowadzonego leczenia
- krew w jamie bębenkowej (haemotympanum) najczęściej po urazie głowy
- brak poprawy lub narastanie objawów ostrego zapalenia ucha środkowego mimo leczenia farmakologicznego
- każde powikłanie ostrego zapalenia ucha środkowego
niedowład nerwu twarzowego
usznopochodne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
zaburzenia równowagi
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Zasadność nacięcia błony bębenkowej ustalana jest na podstawie tympanogramu i analizy przebiegu klinicznego.
Pozdrawiam,
Prof. A. Krzeski
Na podstawie badania tympanometrycznego, endoskopowego, a często i otoskopowego. Oczywiście jest to czynność konieczna przy zakładaniu dreników.