Kiedy złość i gniew jest korzystna dla zdrowia, a kiedy niekorzystna lub nawet patologiczna?

2 odpowiedzi
Kiedy złość i gniew jest korzystna dla zdrowia, a kiedy niekorzystna lub nawet patologiczna?
Złość jest jedną z emocji. Warto pamiętać, że emocje po prostu są a korzystne dla zdrowia jest och rozpoznawanie, nazywanie i wyrażanie. Niekorzystny, a nawet patologiczny wpływ ma zatrzymywanie emocji, w tym złości.
To na wstępie. Potem tworzy się przestrzeń na nowe umiejętności, związane z tworzeniem przestrzeni do tzw. kontenerowania emocji.
Podczas psychoterapii można się nauczyć to robić. Psychoterapia Gestalt, w której ważny jest człowiek i wszystko to, co przeżywa daje takie możliwości.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
nie dokonujemy podziału emocji na negatywne i pozytywne. Wszystkie emocje są jednakowo ważne i potrzebne. Warto traktować pojawiające się w nas emocje jak informację - przykładowo czując złość możemy zauważyć, że nasze granice zostały naruszone. Rozpoznawanie emocji i rozumienie ich znaczenia jest bardzo ważne, bo pomaga poznać siebie, podejmować konkretne działania.

Wydaje mi się, że w tym pytaniu chodzi tak naprawdę o sposób wyrażania emocji, który faktycznie należy umieć dostosować do sytuacji, okoliczności, zasad i kultury, w której żyjemy. Kontekst społeczny może być dobrym odniesieniem, jeśli zastanawiamy się, czy to jak wyrażamy złość jest niekorzystne (np. ludzie się od nas odwracają, mamy problemy z prawem, naruszamy granice innych). Jest to złożona kwestia, ponieważ zależy jednocześnie od sytuacji, ale też od naszego subiektywnego przeżywania trudności.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.