Kilka lat temu stwierdzono u mnie zespołu jelita drażliwego, od tego czasu staram się zwalczyć probl

3 odpowiedzi
Kilka lat temu stwierdzono u mnie zespołu jelita drażliwego, od tego czasu staram się zwalczyć problem farmakologicznie i poprzez dietę, jednak to nie pomaga i z czasem przekonuję się, że problem tkwi w psychice. Wiele osób z podobnym problemem poleca mi wizytę u psychologa, wiem jednak że każdy psycholog ma swoje specjalizacje. Jak mogę znaleźć psychologa, który specjalizuje się w problemach z jelitem drażliwym?
Dzień dobry, Zespół jelita drażliwego, to schorzenie, które rozwija się pod wpływem stresu. Dlatego należy szukać specjalisty, który zajmuje się osobami będącymi właśnie w sytuacjach przewlekłego stresu. Rozmowa z nim pomoże zrozumieć, co tak naprawdę jest przyczyną stresu i jak sobie radzić w sytuacjach trudnych. Proszę szukać specjalistów zajmujących się stresem i sytuacjami kryzysowymi. Życzę powodzenia, Małgorzata Ostrowska

Dzień dobry,

proszę skorzystać ze współpracy z terapeutą EMDR.
EMDR to podejście oparte na dowodach naukowych i - w odróżnieniu od klasycznych podejść - uwzględniające czynnik neurofizjologiczny w emocjonalno-poznawczym radzeniu sobie np.: z kryzysami życiowymi. Terapeuta - dbając od początku o zdrowie emocjonalne i psychiczne Klienta - wyposaża GO w technikę tzw. bezpiecznego miejsca, które pomaga przywrócić równowagę emocjonalną między sesjami i w trakcie nich. Dzięki EMDR, w którym używamy bilateralnej stymulacji (rytmicznych ruchów gałek ocznych, bodźców dotykowych, świetlnych, ewentualnie słuchowych), naśladując naturalny, codzienny proces z fazy REM, poprawia się komunikacja między prawą i lewą półkulą mózgową. Stymulacja bilateralna w połączeniu z przywołaniem negatywnych zdarzeń umożliwia ich przetworzenie, co eliminuje zaburzenia na poziomie emocjonalnym i prowadzi do minimalizacji lub eliminacji danych objawów. Praca EMDR pozwala, by negatywne emocje związane z trudnymi zdarzeniami nie przejmowały kontroli nad naszym życiem, prowadząc do zaburzeń w sferze psychofizycznej. Proszę rozważyć tę opcję.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek
Witam :) Zespół jelita drażliwego to jedno ze schorzeń o podłożu psychosomatycznym. Oznacza to, że pewne czynniki z obszaru psychiki, działające w dłuższym okresie czasu, wpływają na nasze ciało i w efekcie mogą powstawać różne zaburzenia, m. in. zespół jelita drażliwego. Do wspomnianych powyżej czynników zalicza się osobowość, środowisko i czynniki sytuacyjne oraz stres. Z takim problemem należałoby się zwrócić do psychologa/psychoterapeuty, gdyż diagnoza lekarska została już postawiona, jak wynika za Pani/Pana wypowiedzi.
Jeśli chodzi o wątpliwości co do wyboru psychologa, to nie ma czegoś takiego jak psycholog od zespołu jelita drażliwego :) Tym zajmują się lekarze. Natomiast, jeśli Pani/Pan podejmie decyzję o skorzystaniu z usług psychologicznych/psychoterapeutycznych, to specjalista ten będzie pracował z Panią/Panem nad wymienionymi powyżej czynnikami: osobowością, otoczeniem i czynnikami sytuacyjnymi oraz stresem. Rzeczywiście, psychologowie/psychoterapeuci często zawężają krąg swoich usług do wybranych obszarów. Wtedy najlepiej jest poczytać w opisie ich usług jakie to są obszary. I tutaj, dublując wypowiedź Pani Małgorzaty Ostrowskiej, polecam wybrać te usługi, które odnoszą się do stresu, sytuacji kryzysowych, a także polecam te związane z zaburzeniami psychosomatycznymi. Jeśli przyczyną Pani/Pana stanu zdrowotnego są przeżycia traumatyczne, to oczywiście, jedną z metod skutecznie redukujących skutki tych przeżyć jest metoda EMDR, polecona przez Panią Monikę Gmurek. Pozdrawiam serdecznie:) Maria Christowa-Dobrowolska