Kilka tygodni temu zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy bez Hashimoto. Od tego czasu przytyła

2 odpowiedzi
Kilka tygodni temu zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy bez Hashimoto. Od tego czasu przytyłam już 8 kilogramów i waga stale rośnie, cierpię szczególnie na zaparcia i zatrzymywanie wody w organizmie, największy przyrost tkanki tłuszczu wystąpił w okolicy bioder i brzucha, jest bardzo odstający i jakby notorycznie wzdęty. Przestrzegam diety, składajacej się głównie z ryb, chudego drobiu, warzyw i produktów pełnoziarnistych, nie jem pszenicy, choć jem zboża glutenowe w postaci chleba zytniego pełnoziarnistego z siemieniem lnianym, bardzo ograniczyłam nabiał - 1 jogurt naturalny dziennie i trochę twarogu na kolację - czy to za dużo? Kiedyś nabiał stanowił sporą część mej diety. Suplementuję cynk i selen, kwasy Omega 3, wit. D oraz B-complex.
Bardzo proszę o poradę, jak mogę schudnąć lub choć zatrzymać przybieranie na wadze, jaką dietę wybrać (jestem na deficycie kalorycznym a wciąż tyję), co zrobić z zatrzymywaniem wody, jestem cała spuchnięta i czuję się nabrzmiała. Mam też pytanie w jakiej kolejności przyjmować te suplementy, by ich działanie sie nie wykluczało wzajemnie.
Dzień dobry,
Żeby móc Pani pomóc należało by dogłębniej przeanalizować dietę, którą Pani wprowadziła. Jaki deficyt został wprowadzony (zbyt obniżony możne powodować spowolnienie metabolizmu). Dodatkowo należy zadbać o jelita, wątrobę i nerki. Proponowałabym zastanowić się nad wprowadzeniem probiotyków w postaci naturalnej (pod warunkiem, że są tolerowane) lub odpowiedniej suplementacji. Dodatkowo, aby pomóc ze wzdęciami i zaparciami można wprowadzić zioła (hildegarda - koper włoski sproszkowany do potraw lub pastylki) są bardzo pomocne. Należy także pamiętać o prawidłowym nawodnieniu to jest bardzo istotne. Co do suplementacji ważny jest skład przyjmowanych suplementów i dawka, aby były skuteczne i bezpieczne. Selen przyjmujemy rano, cynk wieczorem, B- complex można po drugim śniadaniu, natomiast Omega 3 i wit D proponuje po obiedzie z posiłkiem tłuszczowym.
Życzę dużo zdrowia. Pozdrawiam serdecznie.
Ewa Popowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry.
Podaje Pani mało informacji. Na pewno powinna Pani zbadać parametry związane z nerkami. Najlepiej udać się najpierw do lekarza rodzinnego. To on zaleci odpowiednie badania i ewentualnie wyda skirowanie do specjalisty nefrologa.
Należy pamiętać, że w niedoczynności tarczycy głównym, poza dietą, czynnikiem wpływającym na masę ciała, jest odpowiedni dobór leków przez lekarza. Powinna być Pani na stałe pod kontrolą lekarza specjalisty endokrynologa i pod stałą opieką dietetyka specjalisty dietoterapii. Proszę pamiętać, że nie ma diet uniwersalnych. Jedynie dieta ułożona indywidualnie dla Pani przez dietetyka będzie odnosić pozytywne skutki. Każda inna dieta np. znaleziona w internecie może bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Czy dietę układał dla Pani dietetyk dietoterapeuta ? Kto ustalił kaloryczność diety? Czy przyjmuje Pani leki np. Eutyrox?
Jestem przekonany, że za przyrost masy ciała odpowiada jeden lub więcej z poniżej wymienionych błędów żywieniowych. Często wszystkie te błędy popełniane są w jadłospisie równocześnie. : 1. źle skomponowana dieta, 2. Źle dobrana kaloryczność diety, 3. Nieodpowiednie godziny posiłków 4. Niewłaściwe proporcje sķładników pokarmowych. 5. Niewłaściwy sposób przyrządzania potraw, 6. Nieprawidłowe dobowe rozłożenie składników pokarmowych i ilości kalorii. oraz 7.!! zły wybór kupowanych produktów spożywczych. Na pewno nie należy kupować produktów light, soków owocowych i żadnych smakowych napoi. Zabronione są słodycze i wszelkiego rodzaju przekąski. W niedoczynności tarczycy niewskazane są warzywa kapustne i rośliny strączkowe. Między wyznaczonymi posiłkami nie wolno nic dojadać.
Co do nabiału, to jego wykluczenie lub ograniczenie w diecie jest sprawą bardzo indywidualną i powinien decydować o tym dietetyk. Proszę nie zapominać, że nabiał jest praktycznie niezastąpionym źródłem wapnia .
Z suplementów doradzam przyjmowanie selenu i witaminy D (2000 j.m. na dobę), przy wykluczeniu nabiału będzie potrzebny też wapń. Pozostałe składniki powinny być zbilansowane w diecie a nie przyjmowane w postaci tabletek.
Zaparcia mogą być wynikiem zbyt małej ilości błonnika i niewystarczającej podaży płynów.
Konieczna jest konsultacja u dietetyka i oddanie się pod jego opiekę na długi czas.
Zapraszam, chętnie pomogę.
Dlstępny jestem w Gostyninie i Warszawie oraz online i telefonicznie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.