kobieta 76 lat. Zniszczony kręgosłup, niestabilność L3-L4. Kręgozmyk przedni i tylny, stabilny. Chod

4 odpowiedzi
kobieta 76 lat. Zniszczony kręgosłup, niestabilność L3-L4. Kręgozmyk przedni i tylny, stabilny. Chodzę z kijkiem. Proszę o podanie zabiegów rehabilitacyjnych wskazanych w moim wypadku oraz takich, które są niewskazane, a nawet szkodliwe. Dziękuję.
Witam. Po szczegółowej diagnostyce fizjoterapeutycznej wskazane jest poprawienie tzw. mechanizmów stabilizacji centralnej tzn. uruchomienie mięśni głębokich kręgosłupa, które stabilizują poszczególne segmenty tj. L3-L4 i cały kręgosłup na wszystkich poziomach. Na ten moment nie wskazane jest wykonywanie bardzo obszernych ruchów we wszystkich kierunkach kręgosłupa (końcowe zakresy ruchu przy niestabilności mogą stwarzać problem. Po terapii powinno się to zmienić. Jednak potrzebne jest tu badanie i ocena wpływu terapii w Pana przypadku. Pozdrawiam Centrum Nowoczesnej Fizjoterapii - Marcin Jankowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Terapia manualna oraz ćwiczenia stabilizacyjne będą tu najlepsze. Zabiegi fizykalne typu krioterapia, prądy mogą być jako dodatek. Szkodliwe będą ćwiczenia zbyt mocno obciążajace plecy i skrajne zakresy ruchu. Pozdrawiam!
Szanowna Pani, napewno stabilizacja oraz sprawdzenie ruchomości stawów kręgosłupa jak i miednicy są tutaj najbardziej wskazane. Niezbędne jest zbadania pacjenta na żywo, w internecie można wydać jedynie opinię. Jednak każdy przypadek wymaga indywidualnej konsultacji.
Witam, zabiegi z zakresu terapii manualnej oraz ćwiczenia dadzą najlepszy efekt. Dodatkowo można się wspomóc zabiegami fizykoterapii. Jeśli chodzi o ćwiczenia unikał bym ćwiczeń nadmiernie zginających kręgosłup w przód oraz w tył. Dużo ćwiczeń stabilizacyjnych, oraz rozciągających mięśnie w obrębie kręgosłupa. Mięśnie mają być odpowiednio silne i elastyczne. Oczywiście wszystko w miarę indywidualnych możliwości i wieku. Myślę że większość fizjoterapeutów powinno sobie w tym przypadku poradzić.
Pozdrawiam
Jarosław Komosa

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.