Kolano- odczyt rezonansu

3 odpowiedzi
Witam mąż miał ostatnio rezonans kolana. Opis: Pełnej grubości pęknięcie chrząstki szklistej w centralnej części stoku przyśrodkowego rzepki. Poza tym okrywa chrzęstna w stawie gładko ograniczona. W bocznej części ciała Hoffy widoczny klinowatego kształtu obszar o zmienionej strukturze z cechami masywnego obrzęku ciała Hoffy. Zmiany biegną od okolicy górnej części ciała Hoffy do jego części tylno-dolnej. wymiary obszaru 39x29x32mm (RLxAPxCC). W obrębie obszaru widoczne pojedyńcze pasma włókniaste powodują niewielką retrakcję ciała tłuszczowego.
Ja z tego opisu nie wiem co jest dla męża czy jest to niebezpieczne mąż jak pochodzi skarży sie na ból kolana od razu zakłada opaske usztywniającą.
Chciałabym się chodź troszkę dowiedzieć na podstawie tego badania. Jak będzie wyglądało leczenie kolana? Jak długo rehabilitacja?
I co może skutkować jeżeli nie jest leczone kolano? I czy jest to poważne schorzenie?
Będę wdzięczna za odpowiedź. Z góry dziękuję
Paulina
Witam, wiele zależy jak zostanie dobrane leczenie. Zapraszam do gabinetu to postaram się pomóc. Efekty powinny być widoczne po pierwszym spotkaniu.
pozdrawiam serdecznie
Konrad Skrzat

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam.
W badaniu MRI opisane są dwa schorzenia: chondromalacja rzepki i zapalenie ciała tłuszczowego Hoffy. Bez badania Pani męża nie można powiedzieć z którego z tych dwóch powodów odczuwa on dolegliwości bólowe. Jeżeli podczas badania okaże się, że dominują bóle spowodowane uszkodzeniem chrząstki to leczeniem z wyboru jest wiskosuplementacja, czyli dostawowe podanie preparatu kwasu hialuronowego. Jeżeli dominują bóle spowodowane stanem zapalnym ciała tłuszczowego Hoffy to leczenie powinno obejmować farmakoterapię doustną niesterydowym lekiem przeciwzapalnym, odciążanie (w ostrym okresie można stosować ortezę) i rehabilitację (przynajmniej dwutygodniową serię codziennych zabiegów). Przy braku efektu takiego leczenia należy rozważyć dostawowe podanie sterydów, ale dopiero po ultrasonograficznej ocenie stanu więzadła rzepki (objęcie go procesem chorobowym może skutkować uszkodzeniem mechanicznym i jest przeciwwskazaniem do sterydoterapii dostawowej, badanie MRI nie opisuje stanu więzadła rzepki). Ostatecznym rozwiązaniem jest usunięcie artroskopowe przerośniętego ciała tłuszczowego (artrotomia, czyli otwarcie stawu jest z racji na rozległość zabiegu mniej wskazana). Schorzenie nie leczone (opis MRI sugeruje, że dolegliwości trwają już jakiś czas) może doprowadzić do uszkodzenia więzadła rzepki, zatem należy uznać je za dość poważne. Pozdrawiam. Michał Towstyga.
Należy zbadać funkcje kolana - na ile przerost ciałka Hoffy wpływa na funkcję kolana. Jeśli jest przyczyną znacznej dysfunkcji - wskazane jest leczenie operacyjne. Ubytek w chrząstce można leczyć w różny sposób: 1. podać dostawowo preparaty hialanów, które zmniejszają tarcie w stawie i wypełniają drobne ubytki chrząstki, jednocześnie wzmacniając ją mechanicznie; 2. podać dostawowo biologiczny preparat osocza bogatopłytkowego przygotowywany z krwi żylnej pacjenta; 3. wykonać artroskopową mikrofrakturację ubytku, lub wreszcie przeszczep mozaikowy chrząstki. O ile iniekcje dostawowe nie wiążą się z ograniczenie aktywności fizycznej, to zabieg operacyjny w zależności od jego rozległości i charakteru - może wymagać ograniczenia aktywności ruchowej od 4 tyg. nawet do 6 miesięcy.

Eksperci

Adam Spoz

Adam Spoz

Ortopeda

Szczecin

umów wizytę
Dariusz Brzegowski

Dariusz Brzegowski

Fizjoterapeuta

Kraków

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 298 pytań dotyczących usługi: ból kolana
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.