Kołatanie serca a stan depresyjny

7 odpowiedzi
Od około roku leczę się psychiatrycznie. Powodem jest napadowe mocne kołatanie serca. Budzi mnie ono nawet w nocy. Lekarz stwierdził stan depresyjny. Od ponad roku przyjmuję leki: obecnie amylen 225 przez około 6 ostatnich miesięcy, przedtem legion – 1 tabletka przez 3 miesiące, stronił i sulpiryd przez 2-3 miesiące. Nie widzę jakiejkolwiek poprawy. Przechodziłem terapię psychologiczną. Też nie pomogła. Lekarz chyba już nie wie, jak mi pomóc. Zaczynam załamywać się tym stanem. Wszelkie inne badania są dobre, tzn. kardiolog, endokrynolog.
Witam,
Pana niepokój jest zrozumiały. Jeśli wyniki badań medycznych są prawidłowe sugeruje się wówczas pacjentom podjęcie psychoterapii. Z tego co Pan pisze terapia również nie pomogła. To może oznaczać, że terapia nie została dokończona lub metody były niewłaściwie dobrane. Zachęcam do ponownego kontaktu z psychologiem

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Poproszę coś więcej na temat terapii psychologicznej. Co ustalono, nad czym pracowano i do czego doszła terapia.
Witam serdecznie

Jeśli lekarze nie znajdują przyczyn somatycznych Pana problemu to prawdopodobnie mamy tu z objawem lękowym. Jeśli przechodził Pan terapię psychologiczną i nadal kołatanie serca jest powodem Pana niepokoju to coś poszło nie tak. Polecam znalezienie psychoterapeuty (nie psychologa) pracującego w nurcie poznawczo - behawioralnym.
Opisuje Pan takie objawy jak napadowe kołatanie serca występujące w ciągu dnia oraz w nocy. Myślę, że przede wszystkim bardzo ważne jest postawienie dokładnej diagnozy. Być może ma Pan równiez objawy depresyjne, o których Pan tutaj nie napisał, natomiast kołatanie serca nie jest jednym z objawów depresji. Może wskazywać raczej na przezywanie silnego lęku- ataków paniki, które mogą występować jako izolowane zaburzenie, bądź być jednym z objawów w przebiegu lęku społecznego, lęku o zdrowie, PTSD. Zachęcam do skontaktowania się z psychoterapeutą w nurcie poznawczo behawioralnym, który mógłby pomóc Panu w identyfikacji problemu, i podjęciu terapii nakierowanej na zmniejszenie lęku, co spowodowałoby zmniejszenie objawów. zachęcam do odwiedzenia strony Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczo Behawioralnej, tam znajdzie Pan listę certyfikowanych terapeutów poznawczo behawioralnych. zachęcam też do zapoznania się z informacjami dotyczącymi psychoterapii poznawczo behawioralnej. pozdrawiam!
Witam, a jak długo trwała terapia? Czy lęki po niej się uspokoiły? Czy nastąpiła jakakolwiek poprawa? Uważam, że w takim stanie tylko psychoterapia może pomóc...
Serdecznie pozdrawiam, Marlena.
Niestety nie ma innych metod, jeżeli jest Pan przebany i zdrowy somatycznie pozostaje psychoterapia i farmakoterapia. Może warto zmienić leki? Może trzeba powtórzyć psychoterapię? Proszę się zastanowić, jak Pan myśli dlaczego nie była skuteczna?
witam serdecznie, a może to stany lękowe? Z tego, co powyżej można przypuszczać, że to objawy raczej psychosomatyczne. Pytanie, jak w ogóle wygląda jakość snu, jeśli tych objawów nie ma? serdecznie pozdrawiam i zapraszam do kontaktu

Eksperci

Adam Tarkowski

Adam Tarkowski

Kardiolog, Internista

Lublin

Janusz Dola

Janusz Dola

Kardiolog

Ustroń

Marta Kalus

Marta Kalus

Kardiolog

Katowice

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 14 pytań dotyczących usługi: kołatanie serca
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.