Konsultacja wyników mężczyzna 27lat

2 odpowiedzi
Witam. Mój mąż zrobił podstawowe badania prywatnie: morfologię, alt, ast, elektrolity, glukoza,tsh, B12, D3, cholesterol, kortyzol. Wyniki są w normie poza :
ALT: 62 (norma 10-41)
oraz
GLUKOZA 64 (norma 70-99)
Mąż był na czczo i nie zjadł niczego innego niż na co dzień.
Proszę o wyjaśnienie, czy jest się czym przejmować.
nie znam męża ;) czy np. ma nadwagę...? podwyższone aminotransferazy mogą być wynikiem stłuszczenia wątroby, nadużywania alkoholu, zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C... wskazane byłoby dorobienie: GGTP, lipidogramu i usg jamy brzusznej oraz ewentualnie antygenu HBs i p/ciał anty-HCV. w razie pytań/wątpliwości zapraszam na wizytę...

Glukoza jest w normie, wysoka dolna granica została zastosowana w tym laboratorium. Co do ALT to proponował bym dietę śródziemnomorską, ewentualnie zmniejszenie ilości tłuszczy nasyconych w diecie - mniej mięsa(max2-3 razy w tygodniu) unikanie potraw smażonych nawet na oliwie (oliwa jedzona na zimno jest zdrowa, użyta przy smażeniu nie). Nie jest to nic groźnego może świadczyć o przeciążeniu wątroby. W długim terminie 20-30 lat bez odpowiedniej diety może prowadzić do chorób naczyń i serca. Ważne jest tez ograniczenie alkoholu. Najlepiej lampka czerwonego wina dziennie, piwo i wódka okazjonalnie.