kontrolny rezonans głowy z kontrastem. Porównanie.

2 odpowiedzi
Dzień dobry. kobieta lat 29.

Moja sytuacja zdrowotna jest dosyć skomplikowana. Mam hashimoto i endometriozę st. I po operacji AMH: 0,2.

W 2014 roku zaczęłam swoją przygodę z lewotyroksyną i bardzo źle na nią zareagowałam.
Zaczęły sie problemy występujące ciągiem, z przerwami trwające do dziś.
- zaczerwienienie i pieczenie twarzy. motyl, niecharakterystyczny dla tocznia. Podejrzenie Trądziku różowatego.
- ból oka
- zerwany mięsień w pachwinie zbyt łatwo
- drgawki w półśnie, zrywy niekontrolowane.

W 2016 roku miałam wykonane MRI głowy z kontrastem na neurologii. odesłał mnie tak endokrynolog. Przyjęto mnie sceptycznie. Po badaniu neurologicznym chciano odesłać ale wstawił się za mną endokrynolog, który nalegał na diagnostykę. Powodem był ból oka i głowy. Rozpierający ból gałki ocznej lub tkanek nad gałka oczną + bóle głowy w okolicach skroni i tyłu głowy.

Mr głowy bez i z wzmocnieniem kontrastowym. Badanie w sekwencjach FSE ( T1 - ax przed oraz ax,cor i sag po podaniu środka kontrastowego) FR- FSE ( T2 - ax,sag i cor) IR- FSE/ FLAIR ( T2 - ax) oraz SE/EPI ( DWI? ax)
W podkorowej istocie białej obu półkul mózgu w zakresie płatów czołowych i ciemieniowych stwierdza się liczne, częściowo zlewające się ogniska o hyperintensywnym sygnale w obrazach T2 zależnych i FLAIR , częściowo tylko widoczne jako hypointensywne w obrazach T1- zależnych. ( największe w zakresie płata czołowego - 16/6 mm) nie ulegające wzmocnieniu kontrastowemu. Ogniska o niejednoznacznym charakterze mogą odpowiadać zmianom demielinizacyjnym lub niespecyficznym naczyniopochodnym. - Wskazana dalsza kontrola
W obrębie szyszynki widoczne ognisko hyperintensywne w obr T2 - zal. hypointensywne w obr T1 zal o wymiarach: 6,6/5,5/7 mm bez wzmocnienia sygnału po kontrascie. - torbiel szyszynki. Innych zmian w mózgowiu w tym ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego nie stwierdza sie. Obszar naczyniowy, siodła i nadsiodłowy prawidłowy. Ciało modzielowate prawidłowej grubości bez zmian ogniskowych. Wąska jama przegrody przezroczystej szerokości 3 mm. Poza tym układ komorowy nadnamiotowy nieposzerzon, symetryczny bez przemieszczeń w lini środkowej. Komora IV i struktury tylnojamowe prawidłowe. Przestrzenie płynowe przymózgowe i rowki zakrętów nieposzerzone

Rozpoznanie: najprawdopodobniej demielinzacyjne ogniska.

Badanie neurologiczne 2 razy: bardzo żywe odruchy neurologiczne, wygórowane bardziej strona lewa. Poza tym bez uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Problem z okiem: od 2015 roku jestem pod opieką okulisty. Wszystko ok, prócz słabego nawilżenia 5 mm. Test z barwami wykluczył wg okulisty pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, w szpitalu po MRI głowy także wykluczono PGZNW.
ostatnie badanie okulistyczne powiązało ból oka z urazem sprzed kilku lat. Słabe nawilżenie nasila konsekwencje urazu.

objawy wyszukane na siłę:
- czasem drętwienie mi noga do kolana na 5 minut max zawsze po nocy/w nocy.
- uczucie spuchniętej, ociężałej prawej strony ciała czasami, bez realnego spuchnięcia ( może złudzenie na tle nerwowym)
- mniej ruchliwa prawa dłoń ( dużo siedze na komputerze i pracuje 8 godzin wykonując prawą dłonią jednostajny ruch)
- drgawki w półśnie. Jednorazowe, zrywy.

miałam odczekać pół roku i wykonać kontrolny rezonans głowy z kontrastem na tym samym sprzęcie i wynik wygląda następująco:

Badanie wykonano w sekwencji fsPGR 3D T1-ax, FSE (T2-ax.cor.sag), FL
(T2-ax,sag), DWI
W porównaniu z badaniem poprzednim z dn. 23.06.2016 badanie obecne istotnych różnic nie wykazuje.Ilość i wielkość ognisk hypersintensywnych w obr. T2 zal. i Flair w obu półkulach mózgu jest podobna.Nie stwierdza się nowych ognisk ani patologicznego wzmocnienia po kontraście.W rejonie szyszynki to raczej układ naczyń niż torbiel. Przestrzenie płynowe śródczaszkowe prawidłowe.


Co to dla mnie oznacza? Konieczna dalsza diagnostyka? kontrole? Kolejne rezonanse?
Sm nie sm? Wynik wyklucza sm? A może coś gorszego Devic?

Wizyte u swojego neurologa mam za 2 miesiące. Byłabym wdzięczna za wcześniejszą odp bo nie wiem czy nie przyśpieszyć wizyty.

Zrobiłam test na boreliozę:

Borelioza IgG Elisa ujemny 1,9 ( do 9 ujemny)
Borelioza IgM Elisa ujemny 2,4 ( do 9 ujemny)

Western blot P/p borellia IgG i IgM - 0
ujemny.
W Pani zapytaniu jest dużo wątków:-), ale postaram się jakoś Panią pokierować. Aby rozpoznać SM nie wystarczy stwierdzić jedynie zmian w badaniu MR trzeba również wykazać rzuty choroby lub postęp procesu. W Pani przypadku rozważyłbym rozszerzenie diagnostyki o ocenę odc szyjnego kręgosłupa pod kątem SM a nawet bardziej Devica, można również rozważyć wykonanie badania płynu mózgowo rdzeniowego pod kątem zmian zapalnych/SM. Nie zaniedbywałbym również diagnostyki pod kątem innych chorób, które mogą również powodować zmiany podobne jak w SM m.in chorób reumatycznych, choroby małych naczyń. To, że w dwóch kolejnych badaniach nie ma nowych zmian to nas uspokaja co do oceny aktywności danego procesu, ale nie może wykluczyć SM, taką decyzję można podjąć na podstawie innych badań jak i całości procesu, czasami rzeczywiście czekamy i obserwujemy pacjenta pod kątem nowych objawów i kontrolujemy badania obrazowe. Pani objawy są niespecyficzne i mogą występować w przebiegu wielu schorzeń. Z powodu niepokojących Panią drgawek- zrywań nocnych rozważyłbym wykonanie badania EEG. Mam nadzieję, że trochę Pani rozwikłałem problem, chociaż nie ukrywam sprawa jest złożona. Jeżeli będą jeszcze jakieś wątpliwości to zapraszam na wizytę. W takich przypadkach nieraz nic nie zastąpi badania i samodzielnej oceny badań obrazowych. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani, sprawa jest niejasna i wymaga kontroli neurologicznej najlepiej w poradni schorzeń demielinizacyjnych. Obraz MRI i objawy kliniczne u Pani nie są charakterystyczne dla stwardnienia rozsianego, powinna Pani mieć wykonaną punkcję i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego w kierunku zmian zapalnych, immunologicznych. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.