kręgosłup piersiowy

5 odpowiedzi
Witam.Proszę o wytłumaczenie Mri kręgosłupa piersiowego.
Spłycenie fizjologicznej kifozy.
Niewielka skolioza.
Bez cech dyslokacji krążków międzykręgowych.
Otwory międzykręgowe bez cech stenozy.
Rdzeń kręgowy w odcinku Th bez zmian ogniskowych.
Cechy zmian degeneracyjnych 2 stopnia wg MODICA w podchrzęstnych przednich częsciach trzonów Th6-Th10.
Stawy międzywyrostkowe z miernie zaznaczonymi zmianami przeciążeniowymi.
Opis wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, na szczęście nie opisano ucisku na struktury nerwowe, ale konieczna jest ocena zdjęć przez neurologa i odniesienie tego do objawów.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Teoretyczne wytłumaczenie jest możliwe szukając w internecie. Jeśli chce Pani/Pan ?? (nie wiem nawet tego...) znać znaczenie kliniczne - od tego są wizyty na których można zweryfikować wynik badania diagnostycznego (dodatkowego) ze stanem neurologicznym Chorego. pozdrawiam.
Szanowny Pacjencie,
opis raczej nie budzi niepokoju, natomiast dużo istotniejsze są objawy kliniczne, czyli co człowiekowi dolega, na co się skarży? Generalnie kręgosłup piersiowy, z wielu powodów, rzadziej ulega takim uszkodzeniom jak inne odcinki np. szyjny czy lędźwiowy. Niemniej jednak zarówno ,,spłycenie kyfozy", jak i ,,niewielka skolioza" oraz ,,cechy zmian degeneracyjnych 2 stopnia wg Modica". Wymagają wizyty u terapeuty, któremu bliskie są problemy kręgosłupowe.
dr Andrzej Żytkowski
Kręgosłup piersiowy jest bardziej prosty niż być powinien ( normalnie tworzy łuk wypukłością skierowany do tyłu), jest też skrzywiony do boku i wokół własnej osi. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe.
Kręgosłup wymaga rehabilitacji, wśród której najważniejsze są ćwiczenia, tak by wróciły prawidłowe krzywizny kręgosłupa i zmiany nie narastały.
Wynik badania wskazuje na niewielkie nieprawidłowości w ustawieniu kręgosłupa piersiowego czyli na wadę postawy, która może być wrodzoną nieprawidłowością lub może być nabyta w wyniku przeciążenia ( pozycja przy pracy, dźwiganie ciężarów), poza tym zaczynają się zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów kręgosłupa. Żeby zapobiec narastaniu zmian należy stosować odpowiednie postępowanie na codzień i ćwiczenia inaczej będzie z czasem bolało. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.