Ksylitol w paście do zębów

18 odpowiedzi
Dzień dobry, czy naturalne pasty z ksylitolem to dobry pomysł? Ksylitol kojarzy mi się z cukrem, a cukier z niczym dobrym dla zębów, stąd moje pytanie :) Dziękuję!
ksylitol to tzw.cukier brzozowy i dodaje się go do past do zębów i gum do żucia ze względu na wlściwości przeciwpróchnicowe.Pozory jak widać mylą

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Ksylitol sprawia że szkodliwe bakterie w jamie ustnej nie mają pożywki i dzięki temu pozytywnie wpływa na zdrowie zębów
Wielu dentystów zaleca korzystania z gumy do żucia słodzonych ksylitolem ... nie bez powodu.
Jest tak, ponieważ liczne badania wskazują, że ksylitol wykazuje silne właściwości zdrowotne dla jamy ustnej i pomoc w zapobieganiu próchnicy zębów.
Jednym z najważniejszych powodów próchnicy jest typ bakterii występującej w jamie ustnej zwanych Streptococcus mutans. Bakterie te odpowiedzialne są przede wszystkim za uszkodzenia płytki nazębnej i próchnice.
Chociaż posiadanie tej bakterii w jamie ustnej jest normalne, gdy ich liczba niebezpiecznie rośnie system immunologiczny zaczyna atakować bakterie. Może to prowadzić do chorób jamy ustnej, takich jak zapalenie dziąseł.
Bakterie Streptococcus mutans żywią się glukozą ze zjadanego przez nas pożywienia, ale nie mogą pożywiać się ksylitolem. Zastępując cukier ksylitolem redukujemy dostępna pożywkę dla szkodliwych bakterii .
Ale efekty działania ksylitolu są znacznie większe, bakterie mimo że go nie trawią napychają się nim.
Gdy bakterie zapchają się ksylitolem, nie są w stanie pożywiać się glukozą, co prowadzi do przerwania cyklu wytwarzania nowych bakterii i kontroli ich ilości na odpowiednim, nie zagrażającym zdrowiu, poziomie.
Innymi słowy, kiedy żujemy gumy z ksylitolem (lub używamy go jako słodzika), metabolizm cukru w szkodliwych bakteriach jest zablokowany i bakterie dosłownie umierają z głodu .
W jednym z badań, stosując słodzone ksylitolem gumy do żucia, obniżono stężenie szkodliwych bakterii o od 27% do nawet 75%, bez wpływu na pożyteczne bakterie.
Ksylitol ma także inne korzyści stomatologiczne :
Zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, co jest dobre dla zębów i może również ochronić przed osteoporozą .
Zwiększa produkcję śliny. Ślina zawiera wapń i fosforany, które odżywiają i pomagają w remineralizacji zębów.
Zmniejsza kwasowość śliny, co prowadzi do mniejszej degradacji szkliwa zębów.
Liczne badania wskazują że ksylitol, przez zastąpienie cukru, lub dodając go do codziennej diety, można zmniejszyć ubytki i próchnice zębów od 30% aż do 85% .
Ponieważ stan zapalny leży u podstaw wielu chorób przewlekłych, zmniejszenie zapalenia dziąseł i płytki nazębnej może mieć korzystny wpływ na resztę ciała.
Podsumowanie: Ksylitol może pozbawiać pożywki szkodliwe bakterie w jamie ustnej, tym samym zmniejszając próchnice i gromadzenie się płytki nazębnej. Co może pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów i chorób zapalnych dziąseł.
Ksylitol podobno może mieć działanie przeciwpróchnicowe - jednak ze względu na niewielki odsetek takich past nie znam żadnych wiarygodnych badań naukowych na ten temat. Pozdrawiam.
Ksylitol to jest akurat ten"dobry cukier" dla jamy ustnej wiec z pasta jak najbardziej polecany ,dziękujemy za pytanie rojekdental.pl
Polecam zapoznać się z tym artykułem na podanej stronie :dentonet.pl/czy-ksylitol-chroni-zeby
Dzień dobry, ksylitol jest innym cukrem niż cukier tradycyjny. Po rozpuszczeniu w ślinie posiada odczyn zasadowy, w związku z tym hamuje działanie bakterii próchnicotwórczych. Myślę że nie trzeba obawiać się past z ksylitolem. Pozdrawiam.
Ksylitol prócz słodkiego smaku nie ma nic wspólnego z cukrem. Działanie ksylitolu jest wręcz odwrotne niż cukru. Ksylitol hamuje rozwój próchnicy. Zatem polecam. Aleksandra Bąk
Witam. Ksylitol może się kojarzyć z cukrem wyłącznie z racji jego zamiennika, jeśli chodzi o smak. W całej reszcie jest zdecydowanie przyjaźniejszy. Jest używany przez cukrzyków, co świadczy o jego bezpieczeństwie. Jest także stosowany w dietach wykluczających cukry. Ogólnie to wiem o "słodzeniu" gum do żucia ksylitolem, o pastach nie słyszałem, ale jeśli takowe są to spokojnie można je stosować. Pozdrawiam
Ksylitol to modny temat. Kolejne publikacje wskazują na jego działanie balansujące ph (kwasowość) w jamie ustnej, co istotnie ogranicza rozwój i działanie bakterii próchnicowych. Dodatkowo wskazuje się na wspieranie remineralizacji (wzmacniania) szkliwa. Za trend się jednak płaci, bo duża część past z ksylitolem jest po prostu droga. Proszę także pamiętać, że ksylitol nawet w małych dawkach jest silnie toksyczny dla zwierząt domowych.
Ksylitol cukrem nie jest , więc można taką pastę stosować bez obaw . Pozdrawiam
Dzień dobry. Akurat ksylitol nie jest cukrem w sensie stricte i ma poza tym działanie przeciw próchnicowe ( dodawany jest między innymi do niektórych gum do żucia) więc spokojnie można go używać
Ksylitol – zwany również cukrem brzozowym – to naturalny słodzik, pozyskiwany m.in. z kory fińskiej brzozy. Występuje również w kolbach kukurydzy, grzybach i niektórych owocach, takich jak gruszki, śliwki, truskawki oraz maliny. Niewielkie ilości ksylitolu produkuje także ludzki organizm. W przeciwieństwie do pozostałych cukrów, ksylitol w kontakcie z bakteriami żyjącymi w jamie ustnej nie fermentuje, przez co nie tworzą się kwasy, będące skutkiem ubocznym metabolizmu drobnoustrojów, a które to osłabiają szkliwo i powodują powstawanie próchnicy. Co więcej, badania udowodniły, że cukier brzozowy przywraca prawidłowe pH śliny, stymuluje jej produkcję oraz hamuje rozmnażanie się bakterii. Ksylitol pobudza ślinianki do pracy. Odpowiednia ilość śliny jest natomiast niezbędna dla zachowania zdrowia zębów. Stanowi ona naturalną ochronę dla zębów oraz nawilżacz dla błon śluzowych, wypłukuje z jamy ustnej pozostałości pokarmów, przywraca jej prawidłowe pH oraz działa bakteriobójczo. Ksylitol posiada jeszcze jedną ważną właściwość – ułatwia przyswajanie wapnia, który jest niezbędny zarówno dla zdrowia zębów, jak i kości.
Ksylitol zwany jest cukrem brzozowym i chociaż jest słodki w smaku, to nie działa na zęby jak klasyczne cukry tj glukoza, fruktoza czy sacharoza. Są różne opinie na temat stosowania ksylitolu, głównie jako zamiennika niskokalorycznego substancji słodzących, ale w małych dawkach, tj w paście do zębów, można go bezpiecznie stosować. Badania potwierdzają, że bakterie wywołujące próchnicę, nie korzystają z ksylitolu, dlatego jest on często dodawany do gum do żucia. Jeśli pacjent nie jest uczulony na ksylitol - proszę bez obaw stosować tą pastę do zębów.
Witam,ksylitol jest cukrem,lecz nie powoduje próchnicy. Takie pasty są bezpieczne.
Ksylitol to występujący naturalnie substytut cukru. Badania kliniczne wykazały, że jest on naturalnym wrogiem bakterii. Ksylitol nazywa się często cukrem drzewnym lub brzozowym, ponieważ tradycyjnie produkowano go z brzóz. Ksylitol to słodzik o niskim potencjale glikemicznym, który jest metabolizowany w sposób niezależny od insuliny. Nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi ani związanej z tym zmiany poziomu insuliny w surowicy. Obecnie uważa się również, że Ksylitol hamuje metabolizm, wzrost i tworzenie płytki przez bakterie Mutans streptococci i przyczynia się do demineralizacji początkowych zmian próchnicowych
Witam! Zwykła pasta jest lepsza. Dziękuję
Witam!
Ksylitol to cukier brzozowy stosowany w przemyśle spożywczym do słodzenia jako dodatek do żywności E967. Przeważnie do gum do żucia i cukierków ze względu na działanie przeciwpróchnicze. Zalecany również dla pacjentów chorych na cukrzycę, ponieważ jest metabolizowany z niewielkim udziałem insuliny. Ksylitol uznano za substancję, która nie wywołuje próchnicy. Jest on całkowicie bezpieczny niezależnie od spożywanej ilości dziennej. Ksylitol wytwarza się naturalnie w organizmie człowieka w ilości ok. 15 g dziennie w procesach trawienia. Jego spożycie sprzyja likwidacji płytki nazębnej, jak również np. pomaga w leczeniu zakażeń jamy ustnej drożdżakowcami z rodzaju Candida.
W związku z powyższym ksylitol wchodzi w skład past do zębów ze względu na swoje przeciwbakteryjne działanie.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Polecam pasty ,gumy ,cukierki z ksylitolem .Hamuja rozwój bakterii próchnicotrworczych.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.