Które badania najbardziej miarodajne?

3 odpowiedzi
Witam, które z podanych badań byłyby najbardziej miarodajne do sprawdzenia nietolerancji glutenu, a także, aby nie zrujnowały portfela?:
Jestem 2 lata po resekcji esicy i podejrzewam totalne rozszczelnienie jelita (od wielu lat zdiagnozowany zespół nadwrażliwego jelita)
chodzi także o ustawienie odpowiedniej diety i wsparcia mikroflory jelitowej.
P/c przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA
P/c przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgG
P/c przeciw deamidowanym peptydom gliadyny IgA
P/c przeciw deamidowanym peptydom gliadyny IgG
HLA-DQ2/DQ8 - badanie genetyczne w diagnostyce celiakii (glutenozależna choroba trzewna)
P/c przeciw endomysialne IgA
P/c przeciw endomysialne IgG
Immunoglobulina IgA w surowicy
Pozdrawiam
Witam serdecznie!
W przypadku celiakii (alergii na gluten) miarodajnym testem, choć nie wystarczającym będzie test HLA DQ2/DQ8, którego ujemy wynik eliminuje celiakie. Natomiast u osób nadwrażliwych na gluten, gdzie wykluczono celiakie na podstawie badań często występują przeciwciała antygliadynowe AGA (IgA) lub AGA (IgG).
Pozdrawiam!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jak każda dieta eliminacyjna także i ta może być niekorzystna dla zdrowia, bo niewłaściwie stosowana nie dostarczy potrzebnych organizmowi składników odżywczych. Ja osobiście nie jestem zwolennikiem przechodzenia na dietę bezglutenową dla polepszenia parametrów zdrowia czy zgrabniejszej sylwetki, bez wyraźnych wskazań medycznych i niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego. Odpowiadając na Pani pytanie: w pierwszej kolejności zleca się badanie na obecność przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) w klasie IgA jako test przesiewowy. Najtaniej to wówczas wychodzi, lecz jak każde badanie przesiewowe - nie daje 100% dokładności. Jeśli wynik badania anty-tTG w klasie IgA lub IgG będzie dodatni, wskazuje to na konieczność wprowadzenia zaleceń dietetycznych i wdrożenia postępowania leczniczego. Stężenie przeciwciał powinno obniżyć się w przypadku stosowania diety bezglutenowej. Oznaczenie stężenia całkowitych immunoglobulin klasy A (IgA) zaleca się w przypadku podejrzenia niedoboru tych immunoglobulin. Jeśli taki niedobór występuje powinno się zlecić oznaczenie anty-tTG w klasie IgG. To tyle na początek :)
Dzień dobry,
Badanie genetyczne jest bardzo dobre aby wykluczyć chorobę w teraźniejszości i w przyszłości, ale bada się tam HLA DQ2 i DQ8 (czasem też w wynikach widać jakie allele zostały zbadane) i wykluczyć można tylko wtedy jeśli wszystkie allele są negatywne, jeśli którykolwiek wyszedł pozytywny to i tak trzeba robić badanie przeciwciał po wielotygodniowej ekspozycji na gluten (jeśli nie jemy glutenu to badania serologiczne nie wyjdą).
Najważniejszymi przeciwciałami, które w tym momencie bada się przy diagnostyce celiakii to przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA oraz przeciwko deamidowanym peptydom gliadyny IgA. Ale równocześnie (lub wcześniej) należy zrobić badanie na całkowitą ilość IgA w surowicy, ponieważ może się zdarzyć, że Pan/Pani nie produkuje w ogóle IgA i wyjdzie on poniżej normy a rónocześnie wyżej wymienione badania na celiakię wyjdą negatywnie, mimo, że możliwe, że celiakia jest. Wówczas bada się te przeciwciała w klasie IgG.
Pytał/a Pan/Pani o te, które są najważniejsze do zrobienia, ale trzeba zauważyć, że nie wyklucza to podniesionych innych przeciwciał.
Pozdrawiam

Eksperci

Aurelia Sielużycka

Aurelia Sielużycka

Pediatra

Bydgoszcz

Edyta Łuszczki

Edyta Łuszczki

Dietetyk

Rzeszów

Jagoda Powierża

Jagoda Powierża

Dietetyk

Wołomin

Klaudia Woźniak

Klaudia Woźniak

Dietetyk

Nowy Sącz

Izabela Nowicka

Izabela Nowicka

Dietetyk

Rzeszów

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 32 pytań dotyczących usługi: celiakia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.