Kwas acetylosalicylowy a nowotwór jelita grubego

2 odpowiedzi
Moja babcia zmarła na raka jelita grubego w wieku 72 lat. Moja mama obecnie ma 66 lat. Od pięćdziesiątego roku życia wykonuje kolonoskopie regularnie i za każdym razem ma usuwane po kilka polipów. Ostatnio miała usuwane 5 polipów, choć od ostatniej kolonoskopii minęły 2 lata. Polipy te są usuwane w całości, ale mają różny charakter i stopień dysplazji. Ja mam 37 lat, rok temu wykonałem kolonoskopię profilaktycznie. Wszystko było ok. Chciałem zapytać czy kwas acetylosalicylowy hamuj rozwój nowotworów układu pokarmowego? Czy warto zażywać go profilaktycznie w takiej sytuacji (chodzi o mnie i o mamę)? Jeśli tak to w jakiej dawce? Wiem , że były kiedyś badania na ten temat, ale nie wiem czy badania te dały jakieś jednoznaczne wyniki?
Szanowny Panie, jeśli chodzi o Pana to rekomendacje USPreventive Services Task Services-tzn. osoby poniżej 50 roku życia-brak jest wystarczających danych na temat korzyści w stosunku do ryzyka jakie niesie za sobą przyjmowanie aspiryny. Jeśli chodzi o Pana mamę, to ze względu na mnogość polipów i wywiad rodzinny- jeśli nie występują u niej przeciwwskazania to stosowania aspiryny-nie ma ryzyka krwawień np. ze względu na chorobę wrzodową żołądka to wydaje się, że zastosowanie aspiryny będzie miało bardzo korzystny wpływ. Pozdrawiam serdecznie. Rzeczywiście jest wiele prac naukowych opisujących korzystny wpływ zastosowania aspiryny jako prewencji raka jelita grubego czy też "mniejszego nasilenia" choroby.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
TAK JEST POTWIERDZONE DZIAŁANIE W TYM KIERUNKU,
O ILE NIE MA PRZECIWWSKAZAŃ MOŻNA BRAĆ 1X 75 MG, ALE NIE REZYGNOWAĆ Z KONTROLNYCH KOLONOSKOPII

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.