Leczę się psychiatrycznie od 15 lat z rozpoznaniami schizofrenii i OCD. Lekarze i psycholog w szpita

2 odpowiedzi
Leczę się psychiatrycznie od 15 lat z rozpoznaniami schizofrenii i OCD. Lekarze i psycholog w szpitalu w ostatnich dwóch latach rozpoznali u mnie zaburzenia osobowości (F61). Pytałem się o co dokładnie chodzi. W odpowiedzi usłyszałem o cechach charakteru, które akurat w sobie zawsze ceniłem. Nie wiem co mam teraz zrobić, bo cały czas słyszę że powinienem się zgłosić na psychoterapię. Tylko co ja mam powiedzieć takiemu psychoterapeucie? Czy powinienem raczej zmienić lekarza?
Szanowny Panie, warto byłoby zgłosić się na psychoterapię nawet po to, by skonfrontować opinię lekarzy i psychologa w szpitalu z opinią innego specjalisty. Dobrze by było, wg mnie, gdyby to był psychoterapeuta o wykształceniu psychologicznym. Psychoterapia jest wskazana nie tylko w przypadku F61, ale przede wszystkim z powodu Pana chorób (schizofrenia, OCD). Jedną ze wspólnych cech podłoża tych zaburzeń jest lęk. Najlepsza według mnie, byłaby terapia behawioralno-poznawcza (TBP). Psychoterapeucie należy powiedzieć wszystko :) na temat Pana historii chorób, Pana objawów, problemów oraz diagnoz, a także podzielić się wątpliwościami dotyczącymi związanymi z diagnozą F61. Nie wymienił Pan cech, które zostały zakwalifikowane do F61, a które, jak Pan pisze, Pan sobie ceni. To również należałoby przedyskutować z psychoterapeutą. Co do zmiany lekarza. Osobiście jestem zwolenniczką skonfrontowania kilku diagnoz, czyli skorzystania z więcej niż jednego lekarza. Cokolwiek Pan zdecyduje, to życzę Panu, aby te decyzje zadziałały na Pana korzyść i Pańskiego zdrowia. Pozdrawiam. Maria Christowa-Dobrowolska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam:) Zadaje Pan pytanie, co ja mam powiedzieć psychoterapeucie? Psychoterapia to spotkanie dwóch osób, dwojga ludzi przede wszystkim, z których jedna jest specjalistą. Nie będzie Pan pozostawiony sam sobie. Pierwsze dwa- trzy spotkania mają charakter konsultacji. Prowadzący terapeuta w rozmowie/wywiadzie poznając Pana i Pana trudności będzie zadawał pytania. A Pan będzie mógł zadecydować, czy chce podjąć z nim współpracę i dawać się lepiej poznawać, by móc pracować nad sobą z jego udziałem. Decyzja może być niełatwa, zachęcam!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.