Leczę się seksuologicznie i biorę leki na depresję i czy jest możliwość dostać skierowanie na border

3 odpowiedzi
Leczę się seksuologicznie i biorę leki na depresję i czy jest możliwość dostać skierowanie na borderline na NFZ i testy osobowości ?nie stać mnie prywatnie .psuje mi się życie i małżeństwo
Dzień dobry
Widzę,że szuka Pan/i rozwiązań dla siebie i bardzo wspieram to dążenie. Proszę poszukać w swojej okolicy placówki świadczącej wsparcie zdrowia psychicznego , tam opowiedzieć o swoich trudnościach i poszukać rozwiązań z pomocą specjalisty. Można też skorzystać z telefonu zaufania,gdzie można uzyskać informacje specyficzne dla danego regionu.
Wspieram w dążeniu do samozrozumienia i pomocy sobie i życzę powodzenia.
Pozdrawiam

Dzień dobry. W zależności od regionu, w którym Pan/Pani żyje są poradnie zdrowia psychicznego, w których w ramach NFZ można uzyskać nieodpłatną diagnostykę osobowości. Mogę pomóc w pozyskaniu informacji dla Pana/Pani najbliższej okolicy. Pozdrawiam
Tak, istnieje możliwość uzyskania skierowania na diagnozę zaburzeń osobowości, w tym borderline, w ramach NFZ. Jeśli leczysz się u seksuologa lub psychiatry, możesz porozmawiać z nim o swoich objawach i obawach dotyczących zaburzeń osobowości. W takiej sytuacji specjalista może wystawić skierowanie na konsultację psychologiczną lub psychiatryczną w kierunku oceny osobowości i przeprowadzenia testów diagnostycznych.

Oto kilka kroków, które możesz podjąć:

Rozmowa z lekarzem prowadzącym (seksuologiem lub psychiatrą): Powiedz o swoich obawach związanych z zaburzeniami osobowości, w tym o podejrzeniach dotyczących borderline. Lekarz może ocenić Twoje objawy i, jeśli uzna to za konieczne, wystawi skierowanie na bardziej szczegółową diagnozę.

Skierowanie na badania psychologiczne lub psychiatryczne: Lekarz może skierować Cię na badanie psychologiczne, w ramach którego przeprowadza się testy osobowości (np. MMPI, SCID-5-PD). Te testy mogą pomóc w postawieniu diagnozy zaburzeń osobowości.

Poradnia zdrowia psychicznego (PZP) lub oddział dzienny psychiatryczny: Z tym skierowaniem możesz udać się do poradni zdrowia psychicznego, gdzie psycholodzy i psychiatrzy pracują w ramach NFZ. Czas oczekiwania na wizytę może być różny w zależności od regionu, ale usługi są bezpłatne.

Oddział dzienny lub stacjonarny: W przypadku poważnych problemów, które wpływają na codzienne funkcjonowanie (np. trudności w relacjach czy w życiu zawodowym), możesz również rozważyć leczenie w oddziale dziennym lub stacjonarnym, gdzie terapia i diagnostyka są intensywniejsze.

Jeżeli Twoje życie osobiste i małżeństwo są zagrożone, bardzo ważne jest, abyś podjął działania w kierunku uzyskania pomocy. W leczeniu zaburzeń osobowości, szczególnie borderline, psychoterapia (np. dialektyczna terapia behawioralna - DBT) jest kluczowa. Można ją uzyskać także w ramach NFZ, ale warto zapytać o dostępność takich terapii w Twojej okolicy.

Nie bój się mówić otwarcie o swoich problemach z lekarzem – to pierwszy krok do uzyskania właściwej pomocy.