Leczenie kanałowe na dwóch wizytach - czy gorsze?

11 odpowiedzi
Dzień dobry,

zaszła u mnie konieczność leczenia kanałowego, co zostało zdiagnozowane podczas wizyty konsultacyjnej u endotonty. Część leczenia odbywała się pod mikroskopem, kanały zostały płukane etc. po ponad godzinie dentysta powiedział, że na dziś to tyle i że zaprasza za tydzień. Moje obawy wynikają z faktu, że czytałam opinie, że najefektywniejsze jest leczenie na jednej wizycie, u mnie ma sie ono odbyć na dwóch. Dodatkowo odczuwam ból tego zęba i promineniujący na policzek i do ucha - nie jest bardzo silny, ale jest. Czy to normalne? Oraz czy rozłożenie wizyty na dwie krótsze wpływa na jakość finalnego efektu? Czy lepiej udac się do innego specjalisty? Dziękuję.
Jeśli ząb sam obumarł i ma zmiany okołowierzchołkowe (widoczne na zdjęciu RTG),to zawsze leczenie powinno odbywać się na dwóch wizytach.Na pierwszej udrożnienie kanałów,wypłukanie i odkażenie oraz założenie antyseptyku,a dopiero za kolka dni jeśli ząb przestał boleć- wypełnienie kanałów i założenie ostatecznego wypełnienia.Sama miałam w zeszłym miesiącu ząb leczony dwuetapowo.Pozdrawiam!

W teorii leczenie kanałowe jednoseansowe jest tym do czego dążymy. W wielu pryzpadkach jednak jest ono niemożliwie do wykonania z różnych względów i wtedy leczenie rozkładane jest na więcej wizyt. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie zauważyłam zwiększonych powikłań lub dolegliwości w przypadku leczenia wielowizytowego.
Dzień dobry,

Ilość etapów leczenia kanałowego zależy od stanu zęba i tkanek go otaczających.
W związku z czym, liczba wizyt może być zróżnicowana i indywidualnie dostosowywana do sytuacji.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Duda
Dzień dobry, wszystko zależy od diagnozy - czy są zmiany okołowierzchołkowe, jaki jest ich charakter, czy są przewlekłe ,czy są ropne, czy jest przetoka, jakiego typu bakterie (tlenowe czy beztlenowe)są odpowiedzialne za zmianę ,czy jest to pierwotny stan zapalny miazgi bez zmian okołowierzchołkowych.? Przy bakteriach beztlenowych leczenie jest najtrudniejsze i na pewno nie kończy się na jednej wizycie.Tak naprawdę są dwie szkoły leczenia kanałowego. Skandynawska zakłada dokładne odkażanie kanałów preparatami na bazie wodorotlenku wapnia (kilka wizyt),i amerykańska, która zakłada ,że dokładne przemycie kanałów i szczelne wypełnienie gutaperką wystarczy, aby zmiany okołowierzchołkowe ustąpiły. Ja w części przypadków preferuję szkołę skandynawską, ale do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie w zależności od stanu zęba (zdjęcie RVG, objawy, badanie wewnątrz ustne ). Objawy bólowe w trakcie leczenia są niepokojące - proszę udać się do lekarza ! Pozdrawiam dr Kręcisz
Witam!
Leczenie kanałowe to skład kilku wizyt zależnych od danej potrzeby leczniczej.
Decyduje o tym lekarz specjalista endodonta. Prawidłowość procesu leczenia kanałowego jest bardzo ważna i bardzo często trudna.
Proszę się nie obawiać i kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami lekarskimi.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Już i tak nie można tego zrobić na jednej wizycie,myślę że kanały będą jeszcze raz płukane więc raczej proszę już nie zmieniać lekarza,pozdrawiam
Witam, każdy lekarz indywidualnie podchodzi do danego przypadku i dostosowuje plan leczenia do potrzeb. Są zwolennicy leczenia na jednej lub na kilku wizytach i nie można tu mówić o błędzie, gdyż oba są prawidłowe. Każde leczenie ma swoje plusy i minusy, lecz w pewnych przypadkach należy stosować takie czy inne postępowanie. Czasami po zabiegu może występować ból, jeżeli nie będzie ustępował; należy zgłosić to swojemu lekarzowi. Proszę się nie obawiać, leczenie na dwóch wizytach także jest stosowane z powodzeniem, nie ma potrzeby zmiany lekarza.
Zmiana lekarza nic nie zmieni i tak beda dwie wizyty. Nie zawsze da sie wyleczyc na jednej wizycie, szczeglonie zęby trzonowe, ktore maja kilka kanałów.
Witam serdecznie,
Obecnie faktycznie większość nowoczesnego leczenia kanałowego odbywa się w trakcie 1 wizyty, czasem dwóch. Większa ilość wizyt niż jedna jest konieczna np. przy bardzo skomplikowanych kanałach w zębie lub np. obecności wysięku, który uniemożliwia od razu wypełnienie kanału.
Najlepiej jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, niezależnie od rodzaju leczenia, zapytać się bezpośrednio lekarza - on wytłumaczy nam to najlepiej.
Co do dolegliwości, to mogą one występować, ale jedynie przez kilka dni. Jeśli utrzymują się one dłużej, to jest należy udać się ponownie do lekarza wykonującego leczenie kanałowe, w celu zdiagnozowania przyczyny.
Dzień dobry,

1. W leczeniu kanałowym istnieje możliwość jedno- lub wielowizytowego leczenia. Decyzja zależy od lekarza prowadzącego, który liczy się z indywidualną reakcją, możliwymi komplikacjami i powikłaniami.
2. Co dotyczy opisanych objawów - przyczyny ich mogą być rożnymi. Nie mogę jednak ich precyzować, gdyż nie posiadam żadnej dokumentacji Pana/Pani przypadku.
3. Niewątpliwie, jednowizytowe leczenie kanałowe jest lepszą opcją, jednak nie zawsze można to wykonać. Chociażby ze względu na czasochłonność (może ono sięgać do 3 godzin, a czasem i więcej).
4. Jeśli leczenie przeprowadzono dobrze, wg zasad sztuki lekarskiej (oraz obeszło się bez powikłań), to rozłożenie na 2+ wizyty nie wpłynie na efekt końcowy.
5. Wybór lekarza należy do pacjenta. Pacjent ma prawo do przerwania leczenia, oczywiście na własne ryzyko.

Udanego leczenia!
Dzień dobry, ból w trakcie leczenia endodontycznego i po jego zakończeniu może się pojawić. Czasem zachodzi konieczność rozłożenia leczenia na dwie-trzy wizyty, wszystko zależy od sytuacji klinicznej, być może pojawił się wysięk w kanałach i nie można było ich wypełnić. Najlepiej zapytać lekarza prowadzącego, jestem pewna że wszystko Pani wyjaśni.