leczenie migotania przedsionków serca.
8
odpowiedzi
Dobry wieczór.Mam takie pytanie.Od kilku lat mam problem z sercem.Na początku było to rozpoznane jako napadowe migotanie przedsionków serca.Takich napadów było w sumie trzy-kończyły się one zesłabnięciem i utratą na krótko przytomności.Kilka lat temu zachorowałem .Rozpocząłem leczenie kardiologiczne.Brałem Pradaxa 150 mg( rano i wieczorem)a teraz 110 mg,sotaHexel 40 mg (raz rano i wieczorem) i Tolura 40 mp a teraz Telmik 40 mg tez dwa razy dziennie.Przez około dwa lata prócz tych trzech nagłych zesłabnięć nie było większych problemów.Ciśnienie utrzymywało się na poziomie 120-140/ na 65-80 a puls od około 60 do 75. Od roku już to się zmieniło lekarz mówił,że te migotanie jest już utrwalone.I zaczęły się dodatkowe problemy. Każdej nocy około godz.1 i nad ranem około 5-6 zaczynają się jakieś mocne szumy i to przechodzi potem za krótki czas w mocne drżenie serca ( tak jakby się tam gotowało) w tym czasie mierzyłem ciśnienie i puls i dziwne ,że nie odbiega to od normy .To dzieje się także i w dzień jak się położę .Nie wiem co to jest. Pytałem lekarza no to odpowiedział,że mi tak się zdaje ,no bo kiedy robił badanie to nie było takich objawów.
Witam. W przypadku występowania objawów, o których Pan pisze zdecydowanie zalecałbym wykonanie zapisu EKG metodą Holtera. badanie to pozwoiliłoby na wstępną weryfikację, czy występujące u Pana problemy wiążą się z migotaniem przedsionków, czy też należy poszukiwać ich innej przyczyny.
Pozdrawaim serdecznie
Pozdrawaim serdecznie
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jeśli ma Pan utrwalone migotanie przedsionków to proponuję zrobić holter EKG, aby stwierdzić jaki rytm występuje w okresie zgłaszanych przez Pana objawów. Być może są one zupełnie niezależne i należy poszukać jakiejś innej przyczyny Pana dolegliwości.
Mam nadzieję, że przyjmuje Pan cały czas Pradaxa 150 mg.
Jan Biegus
Mam nadzieję, że przyjmuje Pan cały czas Pradaxa 150 mg.
Jan Biegus
Dzień dobry, z pytania wynika ze jest Pan od kilku lat w leczeniu kardiologicznym ( Pradaxa, Sotahexal), migotania przedsionków. To trudna arytmia do leczenia, zwłaszcza jeśli mamy napady migotania przedsionków. Jeśli migotanie sie utrwali tak jak w Pana przypadku , nie powinno się odczuwać kołatania, czy też innych „sensacji”. Możliwe , ze wymaga Pan założenia holtera ekg , żeby sprawdzić jaki rytm serca jest w nocy, oraz czy nie pojawiają się inne arytmie np arytmia komorowa. Nie wiem też czy lek Sotahexal jest dla Pana w tej chwili odpowiedni przy utrwalonym migotaniu przedsionków. Trzeba by też zrobić UKG serca, żeby określić frakcję wyrzutową lewej komory czyli wydolność serca. Przyczyn może być wiele, napewno bez dogłębnej diagnostyki kardiologicznej się nie obejdzie. Pozdrawiam
Warto wykonać monitorowanie EKG (np. Holter), żeby ustalić, co dzieje się z rytmem serca w okresie, gdy czuje Pan te objawy.
Jeśli migotanie przedsionków się utrwaliło, to niestety takie objawy mogą być. Należy rozszerzyć diagnostykę o holer ekg i echo serca.
Dzień dobry! Nie bardzo rozumiem, jak wyglądała sekwencja zdarzeń, skoro wcześniej odczuwał Pan napady migotania przedsionków, skąd nagle wzięło się rozpoznanie "utrwalone migotanie przedsionków"? Jest mało prawdopodobne, aby nie odczuł Pan początku napadu, poza tym nawet gdyby tak się stało, to skoro regularnie kontroluje Pan ciśnienie i tętno musiałby zwrócić Pana uwagę przyspieszony z dnia na dzień puls. Jeśli jednak faktycznie w chwili obecnej ma Pan utrwalone migotanie przedsionków rodzi się pytanie, z jaką szybkością bije Pana serce. Niewykluczone, że zgłaszane przez Pana objawy są związane z przyspieszeniem pracy serca, aczkolwiek trudno uwierzyć, że dzieje się to z taką regularnością. Odczuwanie migotania przedsionków jest generalnie kwestią bardzo indywidualną, czasem może zależeć od pozycji ciała i może tak być, że na leżąco, czasem nawet na konkretnym boku, odczuwa się je wyraźniej (to, co Pan opisuje dość często zgłaszają chorzy z migotaniem). Najlepiej w takiej sytuacji byłoby wykonać badanie holterowskie, które odpowie na pytanie, co się dzieje w nocy. Ponadto jeśli wcześniejsze napady migotania przedsionków kończyły się utratą przytomności, aktualne leczenie Sotahexalem wymaga monitorowania pracy serca pod kątem ewentualnych zaburzeń przewodzenia. Nota bene Sotahexal nie jest lekiem pierwszego wyboru w leczeniu utrwalonego migotania przedsionków, a skoro nie został zmieniony na inny lek, poddaje to w wątpliwość utrwalony charakter arytmii. Zbyt dużo znaków zapytania, aby rozwikłać Pański problem, sugeruję wizytę u kardiologa.
Rozumiem, że były wykonane Holter etc. Najważniejsze jest czy w czasie wykonywanych badań były dolegliwości. Proszę pamiętać, że Holter jest badaniem z konkretnych 24 h, natomiast nie wiemy co się dzieje tuż po zdjęciu urządzenia. Martwią mnie te zasłabnięcia i utraty przytomności. Wskazana jest dalsza dokładna diagnostyka kardiologiczna
czy dobrze zrozumiałam - szumy uszne ?Jesli tak, trzeba zgłosić sie do laryngologa. Jesli zas mówi Pan o jakiś odczuciach ze strony serca, to odczuwanie drżenia może być związane z migotaniem przedsionków. Pozdrawiam
Eksperci
Podobne pytania
- Witam, biore 100 betaloc zk ale i tak mam migotanie. Do południa jest dobrze wszystko sie dzieje po południu, w formie odpoczynku.Czy mozna wziaść 50 mg bo to nie dziaĺa.
- Dzień dobry. Mam 50lat. Borykam się z napadowym migotaniem przedsionków od przeszło 20 lat. Epizody znacząco nasiliły się po przebyciu kowida w 2021 roku, 25-30 epizodów rocznie. Doraźnie stosowałem leki przeciw arytmiczne (polfenon) i każdy epizod kończył się po około 6-10 godzinach. Natomiast od mniej…
- Utrwalone migotanie przedsionków. dlaczego siẹ nie leczy ?
- Witam bardzo proszę o pomoc bo nie mam już pojęcia co robić mam jakieś problemy z sercem byłem u lekarza i w ogóle zrobiłem badania EKG echo holter i wyszło ze jestem zdrowy mam to już ponad rok zaczelo się ze zapaliłem papierosa i zrobiło mi się po tym bardzo duszno i od tej pory mam duszności kilka…
- Witam, nasilila mi sie arytmia po zmianie leku z nedal na bibloc.Czy to sie uspokoi bo wizyte mam u kardiologa dopiero za 3 miesiace.
- Dzień dobry. Mam 37 lat , od dwuch lat mam problemy z sercem, rozkojarzenie przedsionkowo komorowe, blok serca typu 2, tętno w spoczynku jest powyżej 100 uderzeń i rosinie, w trakcie diagnostyki w klinice zaburzeń rytmu serca stwierdzono że przy wysiłku moje serce zaczyna prawidłowo pracować. Przeszłam…
- Od marca mam napadowe migotanie przedsionków.Migotanie występuje praktycznie codziennie wieczorem albo nad ranem.Czy jest to możliwe.
- Od listopada choruje na migotanie przedsionków przyjmuje beto 25 ZK 2x1 xalerto 20mg 1x1 toramide 1x1 opacorden 200mg 1x1 a serce nadal migocze prawie cały czas dzisiaj kardiolog powiedział żebym opacorden przyjmowała przez 2 tygodnie 3x1tabletke obawiam się czy to nie za duże dawka nadmieniam że po…
- Witam, częste migotanie przedsionków występuje w nocy.Takie chwilowe nie równe bicie serca, zwłaszcza na prawym boku przy nabieraniu powietrza. Incydenty zdarzają się też do 22:00 w czasie dnia jest ok. Jak temu zaradzić?
- Mój tata w wieku 78 lat choruje na migotania przedsionków. Od 10 lat bierze leki na migotaniale przedsionków od kiedy leżał w szpitalu. Czasami, jednak bardzo rzadko serce go "złapało". Od jakiegoś czasu jego stan się trochę pogorszył, zaczął mieć wysoki cukier, problemy z pamięcią, raz stracił się nawet…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 25 pytań dotyczących usługi: zaburzenia rytmu serca
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.