Leczenie ostrogi pietowej
3
odpowiedzi
Witam. Zdiagnostikowano u mnie ostroge pietowa i pogrubienie rozsiegna poodeszwowego na podstawie usg badan. Dzis bylam z wynikami u ortopedy ktory nawet jednym okiem nie zerknal na wyniki badan. Mam dolegliwosci juz prawie pol roku. Myslalam ze dostane skierowanie na rehabilitacje lub recepte na specjalne wkladki do butow. Pan doktor mi przedpisal leczenie:zimne oklady, Traumon zel, Diclober Retard. Jak zapytalam o wkladki do butow to powiedzial ze to jest tylko komercja i ze mam sobie kupic buty Adidas przeciwko amortyzacji i podpietki zelowe w Rossmanie i to wystarczy. Te metody wczesniej juz sama probowalam zastosowac i brak wynikow i poprawy. Jaka metode leczenia powinnam zastosowac przy leczeniu ostrogi pietowej?
Poprosilabym o wiecej konkretow. Dziekuje.
Poprosilabym o wiecej konkretow. Dziekuje.
Akurat ostroga wcale nie musi być przyczyną stanu zapalnego, które pewnie Pani aktualnie ma, w miejscu przyczepie rozcięgna podeszwowego do guza piętowego. Ja bym podała Pani miejscowo lek przeciwzapalny (jednorazowy zastrzyk), pod kontrolą USG, żeby zlikwidować stan zapalny. Następnie obejrzałabym stopę żeby ocenić czy wkładki (wykonane na miarę) byłyby stosowne/potrzebne.
Zgadzam się, że podpiętki mogą pomóc, nawet istotnie, albo tez obcas/koturna, itp (min. 2-3 cm odciąży zarówno rozcięgno podeszwowe jak i ścięgno Achillesa.).
W razie potrzeby - zapraszam :)
Zgadzam się, że podpiętki mogą pomóc, nawet istotnie, albo tez obcas/koturna, itp (min. 2-3 cm odciąży zarówno rozcięgno podeszwowe jak i ścięgno Achillesa.).
W razie potrzeby - zapraszam :)
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Leczenie zależy od dolegliwości bólowych . Jeżeli nie ma przeciwwskazań można rozpocząć zabiegi fizykoterapii- ultradźwięki, fala uderzeniowa. Zalecam także wkładki do butów , ale po ocenie klinicznej i radiologicznej obu stop na stojąco , a następnie po wykonaniu badania dynamiczne stop .
Jeśli mamy do czynienia z ostrym odczynem zapalnym (obecność płynu w okolicy rozcięgna w obrazie usg) należy zastosować miejscowe iniekcje sterydów (Diprophos, DepoMedrol). Musi je podać ortopeda. Ponadto wskazana jest rehabilitacja w postaci fali uderzeniowej lub ultradźwięków, lasero- i krioterapia. Można zastosować wkładki dedykowane dla ostrogi piętowej (z zagłębieniem w centrum pięty). Przy braku postępów należy rozważyć leczenie operacyjne.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.