Leczenie otyłości

2 odpowiedzi
Czy jesli przy stosowaniu zbilansowanej,zdrowej diety waga nie spada można się wspomóc lekiem mysimba?Czy jest skuteczny? Czy każdy może go stosować?
Dzień dobry, przed włączeniem Mysimby należało by skonsultować sie z lekarzem w celu wykluczenia ew. przeciwskazań i potwierdzenia konieczności jego stosowania (BMI>30), dobrym pomysłem była by tez konsultacja z dietetykiem. Sam preparat ma potwierdzone działanie na badaniach w USA, redukcja wagi do kilku kg w połączeniu z dieta i aktywnością fizyczna. Jest dość bezpieczny w stosowaniu jednak w podeszłym wieku lub towarzyszących chorobach wątroby bądź nerek trzeba zachować ostrożność. Jeśli jakaś substancja rzeczywiście działa to nigdy nie jest tak ze każdy może ja stosować.

Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Otyłość jest chorobą o bardzo złożonej etiologii. W przypadku stosowania zbilansowanej diety i braku poprawy należy poszukiwać innych przyczyn. Do wykluczenia przede wszystkim etiologia endokrynologiczna. Dodatkowo zawsze warto skorzystać z porady dietetyka oraz dołączyć do stosowanej diety odpowiednio dobraną aktywność fizyczną. Preparat Mysimba wskazany jest do stosowania przy wartości BMI> 30 kg/m2 oraz przy wartościach 27-30 kg/m2 u chorych ze współistniejącymi schorzeniami takimi jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, podwyższone stężenie lipidów. Należy jednak pamiętać, że jak każdy lek preparat ten nie jest wolny od działań niepożądanych m. in zawroty głowy, osłabienie, ospałość, uderzenia gorąca, kołatania serca. Ponadto zawiera silne substancje: naltrekson (długodziałający antagonista opioidowy) oraz bupropion (inhibitor zwrotnego wychwytu neuronalnego katecholamin) i nie powinien być dołączany zbyt pochopnie. Preparat jest przeciwskazany przy niewyrównanym ciśnieniu tętnicznym, padaczce, u osób uzależnionych od BZD lub alkoholu, w chorobie afektywnej dwubiegunowej, w ciężkich zaburzeniach wątroby i nerek. Jeśli chodzi o skutecznośc leku to jest osobniczo zmienna. Ocenia się ja po 16 tygodniach stosowania wg. określonego schematu oczekując wówczas 5% spadku masy ciała. Dodatkowo warto wiedzieć, że lek ten wprowadzony jest do leczenia od około roku więc czas obserwacji nie jest długi
Istnieje jednak jeszcze jeden preparat, który zarejestrowany jest do leczenia otyłości znacznie dłużej. Jest to Orlistat, czyli długo działający inhibitor lipaz wytwarzanych w przewodzie pokarmowym. Posiada podobne wskazania jak Mysimba, dłuższą obserwację na rynku.
Zdecydowanie polecam przede wszystkim szukania przede wszystkim rozwiązań dietetycznych oraz zbilansowanej aktywności fizycznej (po wykluczeniu przyczyn chorobowych) przed sięganiem po preparaty farmakologiczne.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.