Leczenie skrzywienia kręgosłupa w dorosłym wieku

7 odpowiedzi
Czy w wieku 20 lat można jeszcze wyleczyć skrzywienia kręgosłupa (kifoza/lordoza) oraz odstające łopatki? Czy zajmuje się Pan wyżej wymienionymi i jak przebiega leczenie?
Witam, oczywiście, że się da. Jest to proces znacznie dłuższy niż u dzieci w wieku rozwojowym. Często wystarczy drobna korekta czynników pogłębiających dysfunkcję aby samemu stopniowo korygować skrzywienia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Kifoza i lordoza to są krzywizny fizjologiczne,chyba że ma Pan na myśli skoliozę czyli skrzywienie w bok w płaszczyźnie czołowej,jełśi jest duże skrzywienie można pracować nad symetrią napięć mięśniowych na tkankach miękkich.Pozdrawiam.
Witam
Tak w wieku 20 lat korekcja jest możliwa. Wszystko zależy od mechanizmu powstania takich zmian. Jeśli wynikiem tych zmian są czynniki funkcjonalne związane z aparatem wykonawczym ( mięśnie, więzadła, ścięgna itp) to wszystko da się sprawnie wyprowadzić. Jeśli sprawa jest neurologiczna, lub związana z jakąś ogólna chorobą kości itp, może to stanowić problem i nie być do skorygowania. Mimo wszystko i tak warto jest poddać się leczeniu , ponieważ takie zmiany muszą być pod kontrolą.
Tak zajmuje się korekcja takich zmian. Tutaj jest potrzebna systematyczna praca z mojej strony i pacjenta. Leczenie takich dysfunkcji trwa nawet około roku. Spotkania odbywają się raz ,bądź 2 razy w tygodniu. Zadawane są ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu, z których ja robię sprawdziany ( niezapowiedziane:-)).
Pozdrawiam
Arkadiusz
Dzień dobry, okres zrostu kości się już zakończył, dlatego możemy regulować wszystko za pomocą napięcia mięśniowego - jednak kifoza/lorda to naturalne wykrzywienia kręgosłupa w zależności od odcinka. Jeżeli chodzi o skrzywienie/a to rowniez się nimi zajmuje
Tak, jest możliwe skorygowanie Pana postawy. Leczenie polega w pierwszej kolejności na terapii manualnej, która ma na celu odtworzyć brakujące zakresy ruchu w stawach oraz obniżeniu napięcia pobudzonych tkanek z powodu nieprawidłowej postawy. W drugiej kolejności należy indywidualnie dobrać ćwiczenia w formie ,,pracy domowej" i co jakis czas odbywac kontrole.
pozdrawiam
Tak, jeszcze się da to zredukowąc . Trzeba pracować nad postawą, pracą mięsni i myśle, że postawa powinna sie zminić.
Tak, zajmuje się tym.
Na postawę ciała można wpływać przez całe życie... Zaniechanie odpowiedniego postępowania doprowadza do przeciążeń i zmian strukturalnych (zwyrodnień) - lepiej im zapobiegać niż potem cierpieć. Zajmuję się takimi przypadkami - leczenie jest uzależnione od konkretnego przypadku, część w gabinecie i dużo pracy domowej...

Eksperci

Maciej Celiński

Maciej Celiński

Fizjoterapeuta

Warszawa

Agnieszka Lubińska

Agnieszka Lubińska

Fizjoterapeuta

Szczecin

Piotr Olejniczak

Piotr Olejniczak

Fizjoterapeuta

Łódź

Patryk Ferenc

Patryk Ferenc

Fizjoterapeuta

Gdynia

Adam Tkaczyk

Adam Tkaczyk

Fizjoterapeuta

Łódź

Bartosz Wiszniewski

Bartosz Wiszniewski

Fizjoterapeuta

Suwałki

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 67 pytań dotyczących usługi: lordoza
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.