Lęk przed publicznym wystąpieniem u nastolatka

1 odpowiedzi
Witam . Mam ogromny problem z czytaniem na głos w klasie . Gdy dochodzi do tego momentu , że mam rozpocząć czytać , serca zaczyna mi szybciej bić co powoduje , że po paru przeczytanych zdaniach bardzo trudno mi się czyta (to jest straszne uczucie ) . Gdy jestem sam lub ze znajomymi problemu wgl. nie ma . Teraz przed każdym czytaniem boję się tego uczucia , że zacznie mi bić serce coraz szybciej i się zatnę . Proszę o pomoc .
Witam.
Często w różnych sytuacjach towarzyszy nam stres. Mamy stres, który jest mobilizujący, ale mamy też stres który może nas paraliżować i uniemożliwiać nam funkcjonowanie. Warto jest spróbować odpowiedzieć sobie, czego się boję, gdy występuję publicznie. Czasami boimy się ośmieszenia, że ludzie pomyślą sobie: że jesteśmy głupi, nic nie potrafimy, że się skompromitujemy, że zobaczą, że nic nie potrafimy itp. Takie obawy, powodują, że w momencie wystąpień publicznych przychodzą do nas myśli dotyczące naszych obaw, a one z kolei powodują, że odczuwamy stres. lęk,panikę. Za tymi emocjami idą następstwa z ciała, czujemy np. przyspieszone bicie serca, ból brzucha, a to powoduje że bardzo mocno skupiamy się na sobie i na tym, żeby jak najlepiej wypaść, to z kolei powoduje, że jeszcze mocniej się stresujemy. Im bardziej się wtedy koncentrujemy na sobie tym trudniej jest nie popełnić błędu. Natomiast,gdy już się to stanie wtedy uważamy siebie za totalne zero, za osobę beznadziejną. Takie błędne koło -nie ułatwia nam, a wręcz utrudnia i powoduje strach przed następnym wystąpieniem. Poniżej zamieszczam ćwiczenie, które może Pan spróbować zastosować:
Przed każdym wystąpieniem dzień wcześniej lub kilka godzin wcześniej pomyśleć o wystąpieniu w 3 różnych aspektach. 1 - wyobrazić sobie, jak może one wyglądać w idealnej formie, 2 - jak może one wyglądać w najgorszej formie i 3 - jak może wyglądać realnie. Odpowiedzieć sobie też na pytanie co się stanie jeśli rzeczywiście będzie tak fatalnie jak z naszego najgorszego horroru? Dodatkowo warto jest stosować treningi relaksacyjne. Jest to przykładowe ćwiczenie. Można też udać się do psychologa, psychoterapeuty poznawczo - behawioralnego, który wraz z panem pomoże rozwiązać pana silny lęk przed wystąpieniami publicznymi. Życzę wszystkiego dobrego.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.