Lęki które powróciły prosze o pomoc
4
odpowiedzi
Witam, Opiszę sytuacje która miała miejsce w zeszłą niedzielę. Poszłam do kościoła jak co tydzień na chór do pierwszej ławki kiedy wstałam i zobaczyłam wysokosć na której sie znalazłam i przestrzeń przeraziłam się okropnie że musiała wyjśc do przedsionku i tam ledwo dotrwałam do końca mszy. W poniedziałek poszłam na chór i sytuacja sie powtórzyła więc zeszłam do przedsionku i tam jak wcześniej dotrwałam do końca. Ta sytuacja była na tyle traumatyczna że pomyślałam że zwariowałam i nie mogę mysleć o niczym innym. Wczoraj podzieliłam sie tym przezyciem z mężem a on stwierdził że faktycznie coś jest ze mną nie tak i to jeszcze bardziej mnie przeraziło . Obecnie czuję niepokój, lęk że w każdej chwili wróci to okropne uczucie że zwariuję . Dodam że pare lat temu po zobaczeniu filmu o egzorcyzmach miałam potworne lęki że zaraz spotka mnie to samo co bochaterkę filmu . Prosze o pomoc.
Uczucie lęku towarzyszy wielu zaburzeniom psychicznym, sporadycznie może pojawiać się także u osób zdrowych. Sytuacja, którą Pani opisuje wskazuje na występowanie lęku napadowego. Warto ustalić, co leży u podłoża tych nieprzyjemnych objawów. Istnieją skuteczne metody leczenia, trzeba jednak ustalić przyczynę.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
To co Pani opisuje, w medycynie nazywa się napadem paniki. Prócz lęku, najistotniejszym, i zwykle najbardziej przerażającym odczuciem jest obawa przed utratą zmysłów. Ale tak się nie stanie! Dokuczliwość opisaną można leczyć i to skutecznie. Koniecznym jest konsultacja psychiatry lub psychoterapeuty. Proszę nie zwlekać z tym Im szybciej rozpocznie Pani leczenie tym krócej będzie trwało. Pozdrawiam!
Witam. Z Pani opisu wynika że cierpi Pani na zaburzenia lękowe. Sytuacja jaka miała miejsce w kościele najpewniej miała charakter lęku napadowego, choć opis reakcji lekowej jest dosyć powierzchowny i wymagałoby to dokładniejszej oceny. Tego typu zaburzenia mogą pojawiać się okresowo w naszym życiu częściej w sytuacjach zwiększonego napięcia ale nie jest to regułą. Oczywiście dwie metody leczenia- psychoterapia ( proponuję zacząć od poznawczo-behawioralnej) oraz ewentualnie farmakoterpia zwłaszcza jeśli sytuacja będzie się powtarzała lub doprowadzi do tego, że zacznie Pani wycofywać się ze swoich aktywności , w tym przypadku z chodzena do kościoła. Pozdrawiam
Opisywane przez Panią dolegliwości odpowiadają obrazowi lęku panicznego (napadom paniki) z wtórnymi obawami przed powtórzeniem się sytuacji, lękiem przed wystąpieniem ponownym lęku - tworzy się coś w rodzaju "zamkniętego koła", Problem jest z pewnością uciążliwy, nie stanowi jednak zagrożenia dla Pani życia ani zdrowia i z powodzeniem może być leczony - zarówno farmakologicznie (lekami z grupy przeciwdepresyjnych - bez ryzyka uzależnienia) jak i terapeutycznie (w nurcie terapii krótkoterminowej).
Oczywiście, dla pewności, proponowałabym sprawdzenie funkcji tarczycy i pracy serca - zwykłe "rutynowe" badania, do przeprowadzenia w POZ.
Leczenie zaburzeń lękowych opisanych przez Panią najlepiej poprowadzić równolegle przez psychiatrę i psychoterapeutę.
Pozdrawiam
Oczywiście, dla pewności, proponowałabym sprawdzenie funkcji tarczycy i pracy serca - zwykłe "rutynowe" badania, do przeprowadzenia w POZ.
Leczenie zaburzeń lękowych opisanych przez Panią najlepiej poprowadzić równolegle przez psychiatrę i psychoterapeutę.
Pozdrawiam
Podobne pytania
- Witam. Opiszę sytuacje, która miała miejsce w zeszłą niedzielę. Poszłam do kościoła jak co tydzień do chóru do pierwszej ławki. Kiedy wstałam i zobaczyłam wysokość, na której się znalazłam , to przeraziłam się okropnie. Musiałam wyjść do przedsionku i tam ledwo dotrwałam do końca mszy. W poniedziałek…
- Witam. Od jakiegoś czasu próbuję znaleźć lekarza, który pomógłby mi w przejściu badań, jeśli chodzi o transseksualizm. Nie mogę jednak znaleźć nikogo i to wciąż sprawia, że popadam w głębszą depresję. Nikt też nie jest w stanie pomóc mi w odnalezieniu lekarza, który przyjmowałby w województwie lubuskim…
- Do kogo zgłosić się z problemem parafilii takim jak masochizm? Upokorzenie i publiczne obnażanie się, lub fantazje na ten temat stanowią dla mnie podstawę spełnienia seksualnego, a mam dopiero 22 lata. Zdecydowałem się w końcu na poradę lekarską, natomiast są one dość drogie stąd też moje pytanie: seksuolog,…
- Witam. Mam pytanie. Dlaczego nie odczuwam potrzeb seksualnych? Wydaję mi się, że urodziłam się aseksualna. Moja łechtaczka nic nie czuje, a wszelakie próby penetracji kończą się wielkim bólem. Jak długo można być dziewicą, czy jest jakaś granica wiekowa? Nie posiadam żadnego partnera, bo nie da się odbyć…
- Witam, czy pomaga pani również pacjentom, którzy podejrzewają u siebie zaburzenie tożsamości płciowej?
- Moja córka od roku przebywa w placówce szkolno wychowawczej. Jej pierwsza wizyta u psychiatry w obecności pracownika placówki, wyglądała tak, że musiała dokończyć zdania na kartce , a po tym doktor kazał jej wyjść i pracownik rozmawiał z psychiatrą. Na tej podstawie wypisano leki mojej córce. Czy tak…
- Skąd bierze się stan zapalny i jak to leczyć? Każdy zakątek mojego ciała to stan zapalny i nie wiem jak to leczyć, a na antybiotyki organizm uodpornił już się uodpornił
- Witam. Mam problem z moją mamą. Wiem, że ona potrzebuje pomocy lekarza. Mama ma 53 lata, w młodym wieku została wdową, nie ma nikogo. I pewnie to też jest przyczyną choroby. Czasem wydaje mi się, że mówi od rzeczy, ma jakieś urojenia. Ostatnio mówiła, że ma podsłuch w telefonie, że ją śledzą. Słyszy…
- Witam. Od siedmiu dni zażywam lek Setaloft 50mg. Siódmego dnia zwiększyłem dawkę na całą tabletkę. Niepokoi mnie ból zębów przy gryzieniu, który pojawił się trzeciego lub czwartego dnia i trwa cały czas podczas spożywania posiłków. Poza tym czuję się dobrze, jestem bardziej wyciszony, opanowany, mniej…
- Witam, mój problem dotyczy lęku przed zaczerwienieniem się twarzy. Nieraz zaczerwienienie pojawia się w tak banalnej sytuacji, jak np. zapytanie mnie przez kasjerkę w sklepie o dowód (mam 21 lat), czy też np. w autobusie gdy ktoś na mnie dłużej patrzy lub innych sytuacjach. Ograniczyłem swój styl życia…
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.