Lordoza kifoza

24 odpowiedzi
Czy splycona kifoza piersiowa to to samo co poglebiona kifoza piersiowa?? Lub czym różnią się te dwa schorzenia pleców? Jakie ewentualnie objawy daje ta dolegliwość? Czy możliwe przy tym schorzeniu są bóle w klatce piersiowej które czasami powodują duszność lub uczucia rozpierających,uciskanie? Mam 24 lata. Zdjęcie rtg wykazało zniesioną lordoze szyjna oraz splycona kifoze piersiową. Pozdrawiam
Witam. Kifoza to naturalnie występująca u każdego krzywizna kręgosłupa. Natomiast pogłębienie jej bądź spłycenie zaliczane jest do wad kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej. Każda z tych wad obciąża okoliczne mięśnie w odmienny sposób i może prowokować wyżej wymienione objawy. Zazwyczaj jeśli dolegliwości związane są z ruchem bądź utrzymywaniem długotrwałej pozycji statycznej można zgłosić się do fizjoterapeuty w celu poprawy mobilności stawów kręgosłupa i opracowania obciążonych mięśni.
Pozdrawiam Marcin Nowak

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Kifoza i lordoza są to fizjologiczne krzywizny kręgosłupa. Jeśli kifoza jest zniesiona/spłycona to mówimy o hipokifozie czyli zmniejszeniu krzywizny. Hiperkifoza natomiast jest to zwiększenie krzywizny. Mało prawdopodobna jest jednoczesna hipo i hiperkifoza, chociaż medycyna widziała różne przypadki. Przy zaburzeniach w obrębie piersiowego odcinka kręgosłupa mogą występować bóle w okolicy klatki piersiowej ponieważ żebra są z nim połączone poprzez stawy żebrowo - poprzeczne. Proszę się również udać na EKG i konsultacje kardiologiczną w celu wykluczenia dolegliwości sercowo - naczyniowych.

pozdrawiam
Spłycona kifoza to nie to samo co pogłębiona kifoza. Okreslenie kifoz oznacza wygięcie kręgosłupa w tył. Odcinek piersiowy prawidłowo powinien być wygięty lekko ku tyłowi i to określamy kifozą.Jeżeli dochodzi do zmniejszenia (zniesienia) kifozy piersiowej to pojawiaja się tak zwane plecy płaskie. Można też mówić że kifoza jest zniesiona, spłycona, spłaszczona. Krzywizny kręgosłupa w płaszczyżnie strzałkowej (czyli do przodu lub do tyłu) występują na całej długości kręgosłupa są potrzebne mówimy o tzw wygięciach fizjologicznych, które w odcinku szyjnym i lędzwiowym są do przodu a w piersiowym i krzyzowoguzicznym do tyłu. Zalecam odpowiednio dobrane ćwiczenia. Pozdrawiam
Witam. Spłycona kifoza to nie to samo co pogłębiona. To dwa przeciwstawne zespoły. Bóle w klatce piersiowej i duszność to objawy jak najbardziej charakterystyczne, aczkolwiek występujące zazwyczaj w cięższym stadium.
Witam.NIe.Spłycona kifoza może być Pana cechą osobniczą,ale nie nazwał bym tego schorzeniem,łączy się ze zmniejszoną funkcją amortyzacji przez naturalne kształty kręgosłupa.W Pana wieku organizm ma duże zdolności kompensacyjne i nie łączył bym spłyconej kifozy z Pana dolegliwścią.Jesłl kwestia kardiologiczna jest wykluczona ,sprawdziłbym narząd ruchu,czy są towarzyszące mrowienia drętwienia,czy głeboki oddech prowokuje objawy?Pozdrawiam
kifoza spłycona jest przeciwieństwem pogłębionej kifozy. Objawy rtg wykazują nadmierne napięcie mięśni przykręgosłupowych i głębokich. Wymienione objawy mogą pochodzić z nadmiernego napięcia m. klatki piersiowej. Stan taki jest wskazaniem do manualnej pracy fizjoterapeutycznej i odpowiednich ćwiczeń rozciągających. Pozdrawiam serdecznie
Witam. Spłycona kifoza oznacza jej zmniejszenie, zatem plecy są zbyt proste. Pogłębiona kifoza oznacza powiększenie jej , zatem plecy są zbyt zaokrąglone. Zarówno w jednej i drugiej sytuacji może dochodzić do wymienionych dolegliwości w klatce piersiowej, czasami dochodzi też do uczucia ,,kołatania" serca.
Oczywiście tego typu problemy są odwracalne i można je wyprowadzić.
pozdrawiam
Spłycona lub pogłębiona krzywizna kręgosłupa zazwyczaj jest skutkiem dysbalansu mięśniowego i zbyt małej aktywności fizycznej. Proszę się nie martwić wynikiem rtg, tylko poprawić ruchomość kręgosłupa i siłę mięśni.
Witam, dziękuję za zadane pytanie. Kifoza piersiowa jest naturalną krzywizną kręgosłupa, która może być prawidłowa, spłycona lub pogłębiona. Kifoza spłycona lub pogłębiona to dwa odrębne schorzenia, które mogą powodować odmienne dolegliwości, w/w również. Zdjęcie rtg jako diagnostyka oczywiście jest przydatne, ale proponuje udać się do fizjoterapeuty celem ustalenia przyczyny oraz zminimalizowania dolegliwości. Zapraszam na bezpłatną konsultację.
WItam
Spłycona i pogłębiona kifoza piersiowa to nie to samo - wręcz przeciwnie to są przeciwstawne "stany". Objawy się różne dość indywidualne ale przeważnie z objawów neurologicznych jest ból ucisk w klatce piersiowej, problem głębokiego wdechu ból promienujący wzdłóż żeber ewentualnie ból punktowy na poziomie kaltki piersiowej. Pogłębiona lordoza szyjna mogła być początkiem problemu a odcinke piersiowy najprawdopodbniej skompensował zmianę lub odwrotnie. Warto było by się udać na wizytę do fizjoterapeuty w celu diagnostyki oraz rehabilitacji. Nic strasznego :) Jeżeli trawisz na specjalistę poprawa przyjdzie szybko
Pozdrawiam
Witam, spłycona kifoza oznacza "wyprostowanie" odcinka piersiowego kręgosłupa, natomiast pogłębiona kifoza to większe "zgarbienie" tego odcinka. Obie wady pleców mogą dawać objawy, ale nie muszą. Dolegliwości, o których Pan/Pani wspomina mogą pochodzić z wady pleców, ale równie dobrze przyczyna może być zupełnie inna. Potrzebne szczegółowe badanie fizjoterapeutyczne, aby to ocenić. Pozdrawiam
To przeciwstawne pojęcia. Gdy masz proste (płaskie) plecy to masz spłyconą kyfozę p., gdy masz dużego "garba" to masz pogłębioną kyfozę piersiową. Jedna i druga nie musi dawać objawów bólowych. U pacjentów z płaskimi plecami częściej spotykam zesztywnienia kręgów lub ich "zablokowania" - te ostatnie często dają uczucie wbitego sztyleta w plecy lub inne objawy związane z poruszaniem się. Twój kręgosłup wymaga rozsądnej, długoterminowej pracy by poprawić sylwetkę i zniwelować przeciążenia, które w dłuższym czasie dają zmiany zwyrodnieniowe/dyskopatie... Problem z samym bólem zwykle rozwiązuję 1 - 3 zabiegami.
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
kifoza piersiowa jest to fizjologiczna krzywizna kręgosłupa. Może występować jej pogłębienie lub spłycenie - nie jest to dolegliwość sama w sobie jeśli stawy kręgosłupa, żebra i tkanki wokół mają dobrą ruchomość. Jeśli ruchomość jest zaburzona mogą pojawić się dolegliwości bólowe punktowe, przeszywające czy opasujące. Jest to wskazanie do terapii oczywiście po wcześniejszym wykluczeniu problemów z mięśniem sercowym. Jeśli stan serca nie odbiega znacząco od normy zapraszam na terapię.
Pozdrawiam Paweł Kaczorowski
Nie to samo, wręcz przeciwnie. Sama spłycona lub pogłębiona kifoza nie są schorzeniem samym w sobie. Ale konsekwencje z ich występowania mogą determinować powyższe objawy.
Nie prawidłowo wykształcone krzywizny kręgosłupa mogą dawać bóle kostne a deformacje towarzyszące temu nawet objawy duszności. Jednak nie wyklucza się innych przyczyn występowania duszności. Czy oprócz spłycenia kifozy piersiowej występuje skolioza kręgosłupa w odcinku piersiowym?
Dzień dobry,
są to dwie różne zmiany, spłycenie kifozy polega na jej nadmiernym wyprostowaniu, zaś pogłębienie to sytuacja, kiedy kifoza jest nadmiernie wygięta w łuk. Objawy związane z zmianami kifozy w obrębie odcinka piersiowego kręgosłupa mogą być różne, a należy do nich przede wszystkim ból grzbietu lub mostka. Mogą także wystąpić objawy jakie Pan opisuje. Z opisu RTG wynika, że naturalne krzywizny kręgosłupa są zniesione, a to może zaburzać pracę całego układu.
Zapraszam i Pozdrawiam Marcin
Witam. Krzywizny (lordoza ledźwiowa., kifoza piersiowa, lordoza szyjna ) kręgosłupa są naturalnymi amortyzatorami dla mózgu. Różnica między jednym stanem a drugim jest taka, że w jednym przypadku są zniesione krzywizny kręgosłupa a w drugim pogłebione. Nie używał bym tu stwierdzenia "schorzenia" zniesiona lub pogłębiona ponieważ jedno jest wynikiem kompensacji drugiego czyli jeśli jest pogłębiona lordoza ledźwiowa to można sie spodziewać pogłebionej kifozy piersiowej. Jeśli prześwietnielnie rtg odcinka szyjnego zostało przeprowadzone w pozycji leżącej to mogło dojść do samoczynnego zniesienia lordozy szyjnej w wyniku ułeżenia na plecach. Takie badanie powinno przprowadzić sie w pozycji funkcjonalnej czyli stojącej.
Spłycona i pogłębiona to nie to samo. Tak, możliwe są takie objawy. pozdrawiam
Witam spłycona i pogłębiona kifoza piersiowa to nie to samo w jednym jak i w drugim schorzeniu prowadzą do nadmiernych ucisków na płuca czy serce również kręgosłup może odczuć brak fizjologicznych krzywizn co za czym udzie uczucie duszności a czasami również przeszywającego bólu w klatce piersiowej przypominający ból serca. Z przedstawionego opisu mogę wywnioskować że ma u Pana/Pani mają początek plecy płaskie lecz żeby być bardziej dokładnym musiałbym ocenić to podczas wizyty. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dobry wieczór,

te dwa opisane przypadki obrazują całkowicie odwrotne ustawienie krzywizn kręgosłupa. Lordoza to wygięcie kręgosłupa w przód, tego typu krzywizny naturalnie występują w odcinku szyjnym (od głowy do wysokości obojczyków) i lędźwiowym (od ostatniego żebra do kości krzyżowej). Natomiast kifoza to wygięcie kręgosłupa w tył i są to krzywizny typowe dla odcinka piersiowego (cała linia żeber) oraz krzyżowego (kość krzyżowa zakrzywiona w przód).

Każde spłycenie określa zmniejszenie wygięcia, spłycona lordoza szyjna, czyli głowa uciekająca troszkę w przód, często w skutek pracy przy biurku, pochylaniu głowy. Spłycenie, czyli prostowanie, wypłaszczanie tej krzywizny. O tyle nieprzyjemne, że może wywoływać różne schorzenia w obrębie głowy, szyi kończyn górnych - które z tego odcinka kręgosłupa są unerwiane.

Natomiast pogłębienie kifozy piersiowej, to jeszcze większe wygięcie kręgosłupa w tył w odcinku piersiowym (plecy się zaokrąglają). Duszność, bolesność często towarzyszy tego typu ustawieniom klatki, ze względu na przykurczanie mięśni przednich jak piersiowe większe, barki rotują do wewnątrz, co w konsekwencji ogranicza oddychanie. Osłabieniu ulegają rozciągnięte mięśnie grzbietu jak najszerszy grzbietu, równoległoboczne między łopatkami. Odpowiednie ćwiczenia, korekcja tego ustawienia powinna pomóc. Zalecany jest również basen, w szczególności pływanie na grzbiecie, lub kraulem z wdechem "na 3" ;)

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Witam
Pogłębienie i zniesienie/zmniejszenie to przeciwne pojęcia. Każdy z nas ma kifoze piersiowa jak i lordozelędźwiowa oraz szyjna. Potrzebne są one do wszystkich funkcji które spełnia kręgosłup. Przy zniesionej kifozie piersiowej mogą być problemy z układem oddechowym. Często występuje dysfunkcja przepony. Należy pamiętać ze nasz organizm to całość wiec cześć kręgosłupa oddziaływuje na wiele organów i części naszego ciała.
Pozdrawiam
Witam
W kręgosłupie występują anatomiczne krzywizny i są to w odcinku szyjnym -lordoza w odcinku piersiowym - kifoza a w odcinku lędźwiowym - lordoza. Całość tych krzywizn tworzy naturalny amortyzator dla kręgosłupa. Pogłębienie którejś z nich oznacza że jest zbyt duża i może się to wiązać z dolegliwościami. Zniesienie natomiast oznacza że kręgosłup w danym miejscu jest zbyt płaski co też może predysponować do różnych zaburzeń. Problemy z odcinkiem piersiowym mogą dawać objawy bólowe w obrębie klatki piersiowej.
Spłycona kifoza to coś zupełnie odwrotnego do pogłębionej kifozy. W schorzeniach kręgosłupa piersiowego możliwe są bóle w klatce piersiowej. Zniesiona lordoza szyjna i spłycona kifoza kwalifikują do rehabilitacji.
Szanowna/y Pani/e,
spłycona (mniej wygięta) i pogłębiona (nadmiernie wygięta) kifoza/lordoza to dwie przeciwstawne sytuacje dotyczące krzywizn kręgosłupa. Obie z nich nie są korzystne i mogą dawać rozmaite dolegliwości, w tym wspomniane przez Pana/-ią powyżej.
Zniesiona lordoza szyjna oraz spłycona kifoza piersiowa to charakterystyka tzw. pleców płaskich. Takie ukształtowanie kręgosłupa niesie za sobą większe przeciążenia i większe ryzyko wystąpienie dolegliwości bólowych.
Leczenie? Indywidualnie dobrane ćwiczenia + zabiegi fizjoterapeutyczne.

Zapraszam na konsultację i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.