Mam 11 lat i podejrzewam u siebie lekką lub umiarkowaną depresję. Mam bardzo niską samoocenę, i wpra

2 odpowiedzi
Mam 11 lat i podejrzewam u siebie lekką lub umiarkowaną depresję. Mam bardzo niską samoocenę, i wprawdzie nie myślę o samobójstwie lecz pragnę zniknąć na pewien czas. Zniknąć i nie czuć nic. Zawszę jak się z kimś kłócę, to krzyczę denerwuje się a potem płaczę i żałuję. Inaczej z moimi rodzicami - słyszę jak krzyczą, lub mówią mi o moich poważnych błędach, a ja stoję i chce mi się płakać. Potem myślę jaką okropną córką jestem i jak wiele bólu sprawiam mojej rodzinie (mimo że wiem że mnie kochają). Nie mam siły rano wstawać bo życie nie ma sensu, więc po co wstać? Budzę się w nocy i nie mogę przez jakiś czas zasnąć. Czuję się bezwartościowa i nie potrzebna. Czuje ze moje hobby sprawia mi przyjemność, ale nie ma go od dawna, przez koronowirusa. Ukrywam tę wiadomość przed rodzicami. ostatnio przestałam robić prace domowe i obowiązki, bo zaczęłam grać, bo to jedyne co sprawiało mi przyjemność od czasu zniknięcia mojego hobby. Strasznie pokłóciłam się z mamą. Boję się. Zwyczajny przytulas na dobranoc mnie ratował przed smutkiem i goryczą która teraz zżera mnie od środka. Co mam zrobić? nie chcę żeby rodzice się o tym dowiedzieli, bo jestem zbyt zepsuta. A i tak mają dość kłótni z moim bratem.
Witaj,
myślę, że jeżeli Twoje samopoczucie i nastrój wywołują niepokój to warto abyś podzieliła się z tym z zaufaną osobą. Tak naprawdę na to jak się czujesz może mieć wpływ mnóstwo czynników, włącznie z okresem dojrzewania. Jednak jeśli bardzo Cię to martwi i zauważasz niepokojące zmiany to nie powinnaś tego bagatelizować. Warto abyś porozmawiała o tym jak się czujesz z osobą dorosłą, której ufasz - może nauczyciel? pedagog szkolny? psycholog szkolny?
Możesz również porozmawiać z rodzicami i poprosić o wizytę u psychologa. Jeśli nie jest to możliwe, zawsze możesz zadzwonić na Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży i skontaktować się z osobami, którym możesz opowiedzieć o tym co przeżywasz i poszukać wsparcia.
Pozdrawiam,
Magda Szymaniuk

Dzień dobry. Problemy, o których piszesz z pewnością wymagają wsparcia ze strony osób dorosłych. Umówienie spotkania z psychologiem wymaga zgody Twoich rodziców, więc jeśli nie chcesz mówić im o takiej potrzebie, zawsze możesz skorzystać z pomocy psychologa/pedagoga szkolnego lub skontaktować się z którymś z telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży. Pamiętaj, że proszenie o pomoc jest świadectwem siły i odwagi a nie słabości.

Pozdrawiam, Bartosz Neska