Mam 12 oraz panicznie się boję śmierci ciągle w głowie mówię sobie rzeczy które mnie na chwilę uspok

4 odpowiedzi
Mam 12 oraz panicznie się boję śmierci ciągle w głowie mówię sobie rzeczy które mnie na chwilę uspokajają robię też rzeczy które kocham i które napewno powinny mi pomóc przestać o tym myśleć ale to nie pomaga nie mogę przez to cieszyć się z życia oraz normalnie żyć jak temu zapobiec?
Dzień dobry.
Co się dzieje? Czy oprócz lęku przed śmiercią, w Twoim życiu dzieje się jeszcze coś niepokojącego? Czy próbowałaś/próbowałeś porozmawiać z kimś o swoich obawach?
Jak Ci na imię? Czy możesz napisać mi coś więcej o sobie?
Jest mi bardzo przykro z powodu Twojego lęku.
Pozdrawiam Cię.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Rozumiem, że obecna sytuacja jest dla Ciebie źródłem bardzo dużego napięcia. Lęk jest emocją, która jest nieprzyjemna i może ograniczać codzienne funkcjonowanie, jak również czerpanie radości z życia. Zachęcam, by porozmawiać na ten temat z jakimś zaufanym dorosłym - rodzicem, nauczycielem, psychologiem lub pedagogiem szkolnym. W przypadku braku takiej możliwości - można też skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży (numer: 116 111). Rozmowa na ten temat może dać szansę na uzyskanie wsparcia, jak również na sięgnięcie po profesjonalną pomoc. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, dobrze że szukasz wsparcia. Przede wszystkim potrzebujesz porozmawiać z dorosłą, zaufaną osobą. Czy masz kogoś takiego w swoim otoczeniu? Może rodzic, pedagog/psycholog szkolny, może rodzic koleżanki lub kolegi? Jeśli tak, to poproś o rozmowę. Powiedz, że to dla Ciebie trudne, ale potrzebujesz pomocy. Jeśli takiej osoby nie ma, to jak najszybciej zadzwoń na numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Porozmawiasz ze specjalistą, który będzie wiedział jak Tobie pomóc. Pozdrawiam.
Lęk przed śmiercią, zwłaszcza w tak młodym wieku, może być przytłaczający i naprawdę utrudniać codzienne życie.

Twoje myśli i działania, które próbujesz podejmować, aby się uspokoić, pokazują, jak bardzo chcesz sobie pomóc. To, co robisz, jest naturalną reakcją na lęk – szukasz sposobów na złagodzenie niepokoju. Często bywa jednak tak, że niektóre metody, mimo że pomagają chwilowo, nie rozwiązują problemu na dłużej, a lęk powraca.

To, co może pomóc, to rozmowa o tych obawach z kimś, kto ma doświadczenie w pomaganiu w takich sytuacjach, jak psycholog. Często lęki, które pojawiają się w takich momentach, mogą mieć różne przyczyny, które warto zgłębić, by znaleźć sposób na ich skuteczne rozwiązanie.

Pomocą mogą być także techniki relaksacyjne, które pozwolą Ci poczuć się spokojniejszą i bardziej ugruntowaną w codziennym życiu, a także nauka zarządzania tymi trudnymi myślami. W pracy z lękiem ważne jest również przyjrzenie się temu, co sprawia, że takie myśli się pojawiają, oraz wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad swoimi emocjami.

Zachęcam Cię do podjęcia kroków, by poszukać wsparcia u rodziców, a z ich pomocą u specjalisty, który pomoże Ci zrozumieć te obawy i opracować strategie radzenia sobie z nimi. Pamiętaj, że zasługujesz na to, by cieszyć się życiem i poczuć się spokojniej, a pomoc w tym jest dostępna.

Eksperci

Katarzyna Monika Adamska

Katarzyna Monika Adamska

Psychiatra

Kraków

Małgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska

Psycholog

Tarnowskie Góry

Agnieszka Carnevale

Agnieszka Carnevale

Psychoterapeuta

Łódź

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 330 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.