Mam 13 lat i od dwóch miesięcy jestem na "diecie" wegetariańskiej. Ostatnio na lekcji wf'u złamałam

8 odpowiedzi
Mam 13 lat i od dwóch miesięcy jestem na "diecie" wegetariańskiej. Ostatnio na lekcji wf'u złamałam nogę:/ i moje pytanie pojawia się czy to przez diete? Niby nieszczęśliwy wypadek, ale moja mama twierdzi, że to wszystko przez moje odżywianie. To prawda? Twierdzi też, że mięso jest mi potrzebne aby moja kość sie zrosła itp. Bardzo proszę o udzielenie jak najszybszej odpowiedzi:(
Dzień dobry,
dobrze zbilansowana dieta wegetariańska nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, ani na stan kości. Wręcz przeciwnie - jest bogata w niezbędny dla układu kostnego wapń. Jednak źle zbilansowana dieta wegetariańska niesie za sobą ryzyko wielu niedoborów. Dlatego ze względu na to, że jest Pani w okresie rozwoju, dieta czy tradycyjna czy wegetariańska, musi dostarczać wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno młodzież stosująca dietę wegetariańską, jak i tradycyjną często nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników dla swojego organizmu. Jeżeli rodzice chcieliby zasięgnąć porady dietetyka w kwestii prawidłowego odżywiania młodzieży chętnie spotkam się z Państwem na wizycie, na której omówimy z jakich produktów powinna składać się dieta w zależności od obranego przez Państwa modelu żywienia.
Pozdrawiam, Marta Heller-Surowiec

Nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo nie wiem jaki jest dokładny sposób odżywania, jakie produkty jesz, czy stosujesz suplementację, jakie są Twoje wyniki badań. Warto zrobić podstawowe badania z krwi i moczu, żeby stwierdzić, czy nie ma podstawowych niedoborów w organizmie.

pozdrawiam serdecznie,
Marta Piekut
Źle zbilansowana dieta wegetariańska może być przyczyną niedoborów, a w konsekwencji prowadzić do kontuzji. Jest to szczególnie istotne w Twoim wieku kiedy organizm się rozwija. Taki jadłospis należy skonsultować ze specjalistą i nie rezygnować ze spożywania mięsa samemu, w szczególności jeżeli nie dobiera się odpowiednio produktów. Podsumowując - dieta wegetariańska może być bardzo zdrowa i stosowana przez całe życie, również w wieku dojrzewania, ale musi być zachowana podaż odpowiednich makro i mikroelementów.
Złamanie nogi jest aktem uszkodzenia mechanicznego, więc dieta Pani nogi nie złamała. Zapewne mamie chodzi o fakt ewentualnych NIEDOBORÓW - w przypadku diety wegańskiej / wegetariańskiej, ale dobrze zbilansowane menu, także w tym sposobie żywienia jest w stanie pokryć zapotrzebowanie (czasem trzeba się wspomóc suplementacją). Mięso nie jest potrzebne - czy niezbędne, a niektóre składniki w nim zawarte, ale te można pokryć także z innych źródeł. Ponadto 2 miesiące to okres bardzo krótki, by mógł doprowadzić do spustoszenia organizmu do tego stopnia, by zwiększyć znacznie łamliwość kości...
Nie musi pani koniecznie jeść mięso, ale dieta powinna byc dobrze zbilansowana , z odpowiednią zawartością aminokwasów, witamin i minerałów oraz uzupełnieniem między innymi wit D3 i wit B12
Witam serdecznie, jeśli dieta wegetariańska jest dobrze zbilansowana to dostarcza wszystkich potrzebnych składników do organizmu. Warto skonsultować się z dietetykiem w celu ułożenia odpowiednio zbilansowanego jadłospisu - w okresie wzrostu organizmu jest to szczególnie ważne. Pozdrawiam serdecznie.
Myślę, że w wieku 13 lat nie powinnaś być na diecie wegetariańskiej, chyba, że jest to jadłospis bardzo dobrze zbilanoswany. Często dietetycy nie podejmują się prowadzenia ludzi na dietach roślinnych ze względu na trudności w komponowaniu menu. Proponuję, aby diecie pojawiał się nabiał oraz jaja. Mięso nie jest obligatoryjne. Pozdrawiam
Witam serdecznie,

Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska jest jak najbardziej zdrową dietę, ale tylko pod warunkiem odpowiedniej podaży makro i mikroskładników. Nawet diety tradycyjne "mięsne" mogą powodować niedobory, bardzo ciężko mi określić czy Pani sposób żywienia miał wpływ na kontuzję... Musiałabym zobaczyć Pani dzienniczek żywieniowy oraz poznać całą historię żywieniową jak i chorobową, na pewno odpowiednia podaż wapnia i witaminy D będzie kluczowa w okresie regeneracji złamanej kości i oczywiście zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta.