Mam 14 lat, gram w piłkę nożną i około rok temu zdiagnozowano u mnie chorobę Osgood Schlattera. Mój

3 odpowiedzi
Mam 14 lat, gram w piłkę nożną i około rok temu zdiagnozowano u mnie chorobę Osgood Schlattera. Mój ortopeda powiedział mi że mogę grać z tą chorobą jeżeli ból mi nie przeszkadza. Czy są jakieś sposoby aby aby szybciej wyleczyć ta chorobę bez przerwy w treningach? Czy suplementacja kolagenem może w jakiś sposób pomóc? Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.
Jedną z najważniejszych rzeczy jest uelastycznienie mięśnia czworogłowego. Polecam rolowanie i rozciąganie mięśni kończyn dolnych. Ćwiczenia można znaleźć na blogu ilonagosiewskablog. Oprócz suplementacji kolagenu proponuję również wit C. Pozdrawiam

Dzień Dobry, w tym przypadku warto rozciągać mięsień czworogłowy uda, rolować go i poźniej trzeb wzmocnić ten mięsień. Warto również udać się do fizjoterapeuty aby specjalista zbadał i dobrał ewentualnie dodatkowe elementy terapii. Pozdrawiam
Choroba Osgood-Schlattera należy do chorób z grupy tzw. jałowych martwic kości. Dotyczy ona zmian tkanki kostnej w rejonie guzowatości piszczeli, czyli punktu do którego przyczepia się ścięgno mięśnia czworogłowego uda. Podobnie jak choroba Scheuermanna (dot. trzonów kręgów odc. piersiowego) czy choroba Pertesa (dot. głowy kości udowej) może powstawać w wyniku: zmienności anatomicznej tętnic, zaburzenia syntezy kolagenu, przebytych urazów, przebytych utajonych zapaleń lub czynników genetycznych, które doprowadzają do osłabienia struktury tkanki kostnej. Jeśli tak zmieniona tkanka kostna zostanie obciążona kompresyjnie lub poprzez pociąganie ścięgna pracującego intensywnie mięśnia, to dochodzi wówczas do jej dalszego trwałego odkształcania związanego ze zniszczeniem kolagenowej struktury kości. Choroba rozpoczyna się zwykle w wieku 9-10 lat i samoistnie ustępuje do 12-16 roku życia. Po tym okresie dochodzi do wysycenia kolagenu kości solami mineralnymi i tkanka ta uzyskuje pełną wytrzymałość na obciążenia. Zmiany jakie można obserwować po zejściu choroby są więc zmianami jaki powstały podczas trwania choroby i wynikają one z nadmiernego obciążania osłabionej w tym czasie struktury kostnej.