Mam 14 lat i dobrą przyjaciółkę. Jest ona bardzo wrażliwa a z tego co mi opowiadała ma teraz słabą s

2 odpowiedzi
Mam 14 lat i dobrą przyjaciółkę. Jest ona bardzo wrażliwa a z tego co mi opowiadała ma teraz słabą styruacje w domu. Jej rodzice czesto sie kłucą. Jej mama choruje na depresje od ponad roku. Dodatkowo koledzy z naszej klasy dociskają jej z powodu jej fryzury i poglądów na temat świata. Ona nie daje już rady i zaczęła sie ciąć. Mówiła mi wcześniej że jej depresja sie znowu pojawiła ale z racji tego ze momentami lubi byc w centrum uwagi nie uważałam tego za 100% prawdę i myslalam ze poprostu znowu ma jakis gorszy cas ktory szybko jej przejdzie. Niestety myliłam sie. nie wiem co robić. Mowi ze jezeli powie rodzicom ze sie tnie i ze chce pojsc do psychologa lub psychiatry jej mamie pogorszy sie i matka zrobi cos sobie a ojciec uzna ze jak zwykle przesadza i ze jest glupa skoro sie tnie. Nie wiem co robić.
W tej sytuacji warto skontaktować się z psychologiem szkolnym lub pedagogiem , którzy będą mediatorami pomiędzy twoją koleżanką a rodzicami. Namów koleżankę aby z nimi porozmawiała możesz również zaproponować że pójdziesz z nią aby dodać jej otuchy.

Witaj serdecznie, chciałbym Ci powiedzieć na samym początku, że Twoja przyjaciółka ma ogromne szczęście posiadać osobę tak bliską i chcącą jej pomóc, jak Ciebie. Jej trudna sytuacja, fakt występujących problemów w domu oraz obawiania się, że gdy poprosi o wsparcie i powie o tym, że sobie nie radzi, jest jak najbardziej czynnikiem obciążającym Twoją koleżankę. Nie musi tak być. Porozmawiaj z nią o tym, że najważniejsze w tej sytuacji zadbać przede wszystkim o siebie. Obawy o mamę, gdy doszło do zachowań autodestrukcyjnych, są odwracaniem uwagi od własnych potrzeb. A to o nie w pierwszej kolejności ważne, by zadbać. Proponuję, aby zgłosiła się do pedagoga lub szkolnego psychologa. Do kogoś, kto ją bezpiecznie wysłucha i będzie w stanie podjąć się dalszych kroków pomocy. Warto także, aby w momentach dla niej niezwykle trudnych, miała możliwość porozmawiania z kimś, kto zapewni wsparcie tylko jej. Przekazuję Ci zatem bezpłatny numer telefonu zaufania, do którego Twoja koleżanka może zawsze zadzwonić i podzielić się swoimi problemami ze specjalistą. Oto kontakt: Telefon zaufania 116 111. Wszelkie informacje na temat jego funkcjonowania znajdziesz w Internecie. Myślę, że sama możesz zgłosić się na rozmowę z wychowawcą, pedagogiem lub psychologiem, aby przekazać własne wątpliwości i poprosić o dyskrecję. Ważne, abyś i Ty mogła mieć wsparcie w tej trudnej sytuacji. Pozdrawiam bardzo serdecznie!