Mam 14 lat i zmagam się z pewnym problemem. Mianowicie kilka lat temu zrezygnowałam z zajęć muzyczny

3 odpowiedzi
Mam 14 lat i zmagam się z pewnym problemem. Mianowicie kilka lat temu zrezygnowałam z zajęć muzycznych, ponieważ czułam zbyt dużą presję potem zaczęłam płakać i bać się chodzić do zwykłej szkoły (byłam wyśmiewana). W przeciągu tych kilku lat zaczęłam bać wychodzić się z domu, unikałam kontaktu z rówieśnikami oraz pojawiły się różnego rodzaju natrętne myśli (najczęściej kiedy mam zamiar zasnąć). Dość często wmawiam sobie także choroby i od niedawna muszę zrobić coś tak a nie inaczej, bo jak zrobię to inaczej to myślę, że się coś stanie :/. Niedawno miałam także atak paniki kiedy jechałyśmy z mamą autostradą (których bardzo nie lubię). Zamierzam wybrać się do psychoterapeuty. Czy to konieczne? Czy tak naprawdę nic mi nie dolega?
Witam serdecznie zachęcam do podjęcia terapii rodzinnej albowiem osoba niepelnoletnia jak i zalezna od rodziny powinna uczestniczyć jedynie w takiej formie terapii, co daje też szybsze i pozytywne rezulaty albowiem w sesjach uczestniczą bliscy. Opisane trudności z powodzeniem można leczyć w czasie psychoterapii, istnieje wiele metod i narzędzi pracy.
Zachęcam do rozmowy z bliskimi , rodzicami i zastanowienie się nad terapią rodzinną albowiem opisane zachowania wskazujące na nerwicę lękową można z powodzeniem przepracować w procesie terapeutycznym.
Pozdrawiam i powodzenia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

W mojej opinii psychoterapia jest najskuteczniejszą metodą leczenia trudności natury psychologicznej, a jak wynika z zamieszczonego opisu, właśnie z tym się mierzysz.

Istnieją różne metody/nurty pracy (pozanawczo-behabioralna, psychodynamiczna, itd.) oraz różne formy prowadzenia psychoterapii (indywidualna, rodzinna, grupowa).

Zachęcam do rozważenia możliwości skorzystania z psychoterapii wspólnie z rodzicami/ opiekunami prawnymi. Istotnym jest, aby w przypadku osób niepełnoletnich kontakt ze specjalistą podjęły osoby dorosłe (prawni opiekunowie).

Być może po kontakcie z psychoterapeutą, szczegółowym rozeznaniu przez niego sytuacji, będzie można z większym prawdopodobieństwem określić jaka metoda i forma terapii okaże się najbardziej adekwatna.

Pozdrawiam,
Paulina Chachuła
W tym, co opisujesz dostrzegam różnorodne przejawy lęku i długotrwałego napięcia. Zdecydowanie polecam konsultację u psychoterapeuty, w trakcie której będzie można zdecydować o formie i sposobie pracy (indywidualna, grupowa, rodzinna). Z uwagi na Twój wiek prawdopodobnie pierwsza konsultacja będzie z rodzicami. Na pewno ten i dalsze kroki umówisz z wybranym terapeutą. Paniętaj, że to ważne, jak się czujesz z daną osobą. Powodzenia!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.