Mam 15 lat Czuje lęk przed zasypianiem. Ostatnio dużo czytałam na ten temat i stwierdziłam, że przyc

3 odpowiedzi
Mam 15 lat Czuje lęk przed zasypianiem. Ostatnio dużo czytałam na ten temat i stwierdziłam, że przyczyną może być to, że cały czas nad czymś myślę, a potem sobie to wmawiam. Boję się, że podczas spania umrę. Wmówiłam to sobie i zaczęłam w to wierzyć. Skutkiem jest lęk przed pójściem spać. Czy możliwe, że za tym stoi nerwica?
Dzień dobry,
rozumiem że nie rozmawiałaś o tym z rodzicami albo zbagatelizowali Twój problem.
Poszukaj numeru Telefonu Zaufania .
Rozmowa z fachowcem będzie najlepszym sposobem aby głębiej przyjrzeć się sprawie.
Pozdrawiam Bogna Gadomska Karwacka

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
Zachęcałabym do rozmowy o tym co się dzieje z rodzicami (jesteś osobą niepełnoletnią) i poszukania wraz z nimi pomocy u specjalisty: psychologa/psychoterapeuty. Objawy, o których piszesz powodują realny dyskomfort oraz obniżają jakość snu. Jak zapewne wiesz, zdrowy sen jest nam niezbędny dla codziennego funkcjonowania, rozwoju, dobrego samopoczucia i zdrowia. Warto poszukać pomocy, pozwolić sobie pomóc. Wbrew pozorom wiele osób doświadcza podobnych symptomów jednak jest to obszar, w którym można dokonać zmian a tym samym poprawić swoje samopoczucie i jakość życia. Praca ze specjalistą może być bardzo pomocna. Pozdrawiam serdecznie Agnieszka Chojnacka
To, czego doświadczasz, może być związane z lękiem, a w niektórych przypadkach nawet z nerwicą, czyli zaburzeniami lękowymi. Obawa przed zasypianiem i intensywne myśli na temat śmierci podczas snu to coś, co może wynikać z przewlekłego stresu, nadmiernej analizie sytuacji lub wyobrażania sobie negatywnych scenariuszy. Kiedy ktoś zaczyna wierzyć w swoje lękowe myśli i ciągle je powtarza, te myśli mogą stawać się coraz bardziej realne i prowadzić do wzrostu napięcia i niepokoju.
Warto jednak pamiętać, że nie jesteś sama z tym problemem, a wiele osób doświadcza podobnych trudności, zwłaszcza w okresie dojrzewania, kiedy emocje i stres bywają nasilone. Tego typu objawy mogą być związane z nadmierną aktywnością umysłu przed snem i trudnościami w wyciszeniu się. Jeśli lęk przed snem trwa długo, utrudnia normalne funkcjonowanie lub pogarsza samopoczucie, warto porozmawiać z kimś zaufanym, na przykład rodzicem, nauczycielem lub szkolnym psychologiem. Może być też pomocne skonsultowanie się ze specjalistą, takim jak psycholog lub terapeuta, który pomoże zrozumieć źródło lęku i nauczy technik radzenia sobie z nim.
Pamiętaj, że wsparcie jest dostępne i skuteczne metody, takie jak techniki relaksacyjne, medytacja czy terapia poznawczo-behawioralna, mogą pomóc w redukcji lęku i poprawie jakości snu. Ważne jest, by nie bać się szukać pomocy i rozmawiać o swoich obawach.
Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.